Kategoriler

Şifalı Bitkiler ve Hastalıklara Yararları

 

Ahlat: (yaban armudu) kendi kendine gülgillerden yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. İyice yemişi olgunlaştıktan sonra yenir.

Yararı: Meyvelerinde ishal kesici özellik vardır. Filizleri dövülerek, zehirli hayvan sokmalarında konur.

Adaçayı: Bağırsak ve mide gazlarının giderilmesini sağlar. Mide bulantısını geçirir. Düzenli olarak hazım sisteminin çalışmasını sağlar. Göğsü yumuşatır. Astım hastaları için faydalıdır. Kan dolaşımını bu uyarıcı bikri hızlandırır. Cildin elastikiyetini arttırır ve hücre yenilenmesini sağlar. sivilcelerimizden de bu bitki sayesinde kurtulabilirsiniz.

Aloe vera: (sarı sabır) Güzelleşmek için eski Yunanlılarında kullandıkları bir bitkidir. Yıpranan ciltleri onarmak ve nemlendirmek için son derece faydalıdır. Sıcaktan kaynaklanan kaşıntılara karşı akne cildi korur. Yıpranan saçları onarır ve nemlendirir.

Bal: Kansızlar için bal kan deposudur. Ilık bir beze bal sürülüp boğaza sürülürse boğaz ve gırtlak ağrıları kesilir. Uykusuzluk ve gerginliği giderir. Bolca sütle sulandırılarak içilirse şeritleri öldürür. Ağız, bir miktar sirke karıştırılıp çalkalanırsa, ağız kokusunu giderir.

Havuç: Unbelliferae familyasından havuç iki yıllık bir bitkidir. Daucuz carota bilimsel adı olan bu sebze B1 ve B2 vitaminlerini önemli miktarlarda içerir. Bol miktarda şeker de havuç da bulunur. Mide ve bağırsak rahatsızlıklarına havuç suyunun iyi geldiği bildirilmiştir.

Fındık: Kuzey yarım küresinin ılık yerlerinde ve en çok yurdumuzun Karadeniz Bölgesinde yetişen fındık ufak bir ağaçtır ve palamutgiller familyasındandır. Sert bir kabuğun içinde meyvesi bulunur. Nişasta ve yağ içeriğinde yer alır.

Yararı: Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Vücudu kuvvetlendirici etkisi vardır. Çabucak nekahat devresinin geçmesini sağlar. Hamilelere de oldukça yararı bulunur. Öksürüğü, dövülerek yenilirse keser. Varislere de oldukça faydalıdır. Böbrek ağrılarını fındık yağı giderir. Kum ve taşların düşürülmesinde etkilidir. Bağırsak solucanlarının düşmesini sağlar. Sara için de faydalıdır. Mide hastalığı, yüksek tansiyon ve damar sertliğinde de etkilidir.

Üzüm: Asmanın glikozca zengin olan meyvesi üzümdür.

Yararı: Beden ve zihin gücünü arttırır. Kan yapıcıdır. Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcıdır. Gastrit, mide ülseri, dalak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında da faydalıdır. Kabızlığın giderilmesini sağlar. Kalbi kuvvetlendirici etkisi vardır. Kanın temizlenmesini sağlar. Hamilelerde mide bulantısını önler. Cildin güzelleşmesini sağlar.

Yer elması: Şeker hastaları için oldukça faydalıdır. Vücudun direncini arttırır ve kabızlığı önler.

Kestane: Familyası kayıngillerdendir. Yapraklarını kışın döken, 25-30 m boyunda bir ağaçtır. Geniş yapraklı ve meyveleri de iridir.

Yararı: Suda kabuklarının kaynatılması ile hazırlanan ilaç; sinirleri yatıştırır ve ateş düşürür. Kasları, meyvesi güçlendirir. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar. Beden ve zihin yorgunluğunun giderilmesini sağlar. Basur ve varis memelerinin meydana gelmesini önler. Karaciğerin şişkinliğini ve yorgunluğunu giderir. Kansızlığı geçirici etkisi vardır. Midenin kuvvetlenmesini sağlar. Yüksek tansiyon, damar sertliği ve şeker hastalığı olanlar yememelidir.

Böğürtlen: (tilkiüzümü) Yol kenarlarında, bahçe çitlerinde gülgillerden kendiliğinden yetişen, dikenli bir çalıdır. Ahududuya benzer yemişi bulunur, ancak ondan küçüktür. Ayaklardaki şişkinliği indirir, idrar söktürücü özelliği vardır. Gözlerdeki zafiyeti giderir. Mesane taşlarını düşürür. Ağız, diş eti, dil ve bademcik iltihaplarını giderir. Kadınlarda olan beyaz akıntıyı keser. Ağrıları haricen kullanıldığı takdirde dindirir, yanıkların iyileşmesini sağlar. Kökü kaynatılarak suyu içilirse kandaki şeker miktarını düşürür.

Şalgam: Curiciferae familyasından olan şalgam Brassica cinsine ait bir bitkidir. Kökü ve yaprakları için ekilir. Kalsiyum ve demir gibi madensel maddelerle A, B ve C grubu vitaminleri bileşiminde bulunur. Maya olarak şalgam suyu yapımında genellikle ekşi hamur kullanılır. Şalgam suyu bulanık, kırmızı renkli, ekşi lezzetli ve fermantasyon ürünü bir içecektir.

Şalgam suyunun yararları;

Hammaddeleri vitamin ve mineral miktarları açısından yüksek olanlardan yapılan şalgam suyunun şüphesiz insan sağlığı için çok yararı vardır.

–       İştah açıcıdır.

–       Laktik asit içeriği ile sindirimin kolaylaşmasını sağlar.

–       B grubu vitamin içeriği ile sinirlerin yatışmasını sağlar.

–       Karaciğer ve mideye faydalıdır.

–       Potasyum, kalsiyum ve demir içeriklidir, kemik ve dişleri kuvvetlendirir.

–       Afrodizyak etkisi bulunur.

–       100 gramda 20 kalori bulunan şalgam, A, B ve C vitaminlerini içerir. göz, kalp ve damar sağlığı için etkilidir.

–       Vücutta bulunan toksinleri atmak, kolesterolden uzaklaşmak ve stresten korunmak için bol bol yenilip suyu içilmelidir.

–       Nikris ağrılarına, idrar söktürücü, romatizma, böbrek kumu ve taşının düşmesine, mafsal şişliklerine, dolama, apse, kan çıbanı, ergenlik sivilceleri, göğsü yumuşatıcı, akciğer ve bronşları temizleyici etkisi vardır.

–       Sütasidi, fosfor, kalsiyum potasyum stresi önler ve sinirleri yatıştırır aynı zamanda toksinleri de atar.

Şalgam, şeker ve vitamin yönünden çok zengin olan arsenik, kalsiyum ve madeni tuzları içerir. kansızlık için ideal bir ilaçtır, kökü gibi yaprakları da demir, bakır, iyot ve kalsiyum içerir.

–       Saçlar haşlanan suyu ile yıkandığında beyazlaşmayı önler.

–       Vücutta bulunan şişliklerin üstüne konduğu gibi, lapası da el ve ayağı donanlara sürülür.

–       Sindirim güçlüğünü kökünü haşlayıp içerek giderebilirsiniz. Nikris hastalığına da iyi gelir.

–       Şalgam akciğer bronşlarını temizler, pekliği giderir ve merhem gibi bazı cilt hastalıklarında da kullanılır.

–       Yaşlılarda ayak üşümelerini gidermek için; etlice, kalın soyulmuş, 2 şalgam çubuğu, 1 çay bardağı ısırgan otu ile 1 litre suda haşlanıp ayaklar haftada iki kere bu suyla yıkanır.

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


46 defa okundu

YORUMLAR