Kategoriler

Siyah Noktalar İçin Doğal Yüz Maskesi

 

Siyah noktalar; cilt gözeneklerinin içinin ölü cilt hücreleri ve cildin ürettiği yağlar ile dolmasından dolayı oluşur. Bu noktaları yağlı ve ölü cilt oluşturur. Şifalı bitkilerle bu istenmeyen ciltte oluşan noktalardan kurtulmak mümkündür. Birkaç tane bunun için kür tarifi sunuyoruz;

Bal ve tarçınlı maske: Bal doğal bir antibiyotiktir ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olarak sivilce oluşumunu en aza indirir. Açık gözeneklerin aynı zamanda temizlenmesinde oldukça etkilidir. Şu şekilde siyah nokta temizleyici bal ve tarçın maskesini hazırlayabilirsiniz; yarım kaşık toz tarçınla 1 yemek kaşığı balı iyice karıştırıp, siyah noktaların oluştuğu bölgeye parmak uçlarınızla başta olmak üzere yüzünüzün tümüne uygulayın. 3-5 dk arası dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yaptıktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Yumurta akı ile maske: Yumurta geniş gözeneklerin daralmasını sağlarken aynı zamanda gözeneklerde biriken kir ve yağı temizler. 2 adet yumurtanın akını yumurta akı maskesi için bir kasede köpürene dek karıştırın. Daha sonra ince bir tabaka olacak biçimde yüzünüze sürün.

2-3 dk ilk tabakanın kurumasını bekleyin ve ikinci tabakayı uygulayın. İki tabaka halinde sürdüğünüz yumurta akının 10-15 dk kadar kurumasını bekledikten sonra ılık suyla yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Kil maskesi: Cilt gözeneklerinin kil maskesi derinlemesine temizlenmesinde en etkili maskelerden biridir. hazır olarak kozmetik mağazalarda bulabileceğiniz kil maskesini gereken malzemeleri bulabilirseniz kolayca evde de hazırlayabilirsiniz. Evde kil maskesini hazırlarken toz kili yoğun bir krem kıvamına gelinceye kadar elma sirkesi ile karıştırın. Sirkeyi, gereken kıvamı elde etmek için azar azar dökün. Yüzünüze karışımı sürdükten sonra 10-15 dk bekletin. maskeye parmağınızla dokunduğunuzda kuru olması gerekir. daha sonra maskeyi ılık su ile çıkarabilirsiniz.

yulaf ve yoğurt maskesi: Yoğurdun içeriğindeki laktik asit ve bilhassa sivilceye yatkın yulaf siyah nokta oluşumunu önlemek için iyi bir seçim olabilir. 3 yemek kaşığı yoğurdu bu maskeyi hazırlamak için iyice 2 yemek kaşığı yulafla karıştırın. Karışıma derinlemesine bir temizlik için 3-4 damla limon yağı ya da yarım limonun suyunu ilave edebilirsiniz. Yüzünüze maskeyi sürüp 10 dk bekledikten sonra ılık su ile yıkayabilirsiniz.

Zerdeçal ve naneli maske: Gözenekleri, hem zerdeçal hem de nane temizlerken boyutlarının küçülmesine de yardımcı olur. Açık gözeneklere oranla bu sayede daha az kir ve yağ birikmesini, daha az siyah nokta oluşmasını sağlayabilirsiniz. Öncelikle bu maskeyi hazırlamak için 2 çay kaşığın kuru nane ya da bir avuç nane yaprağı ile çay hazırlayın. Bu çaydan daha sonra bir miktar toz zerdeçala ilave edin. Yoğun bir krem kıvamında karışım elde etmelisiniz. Yüzünüze maskeyi sürüdükten sonra 10-15 dk bekletip ılık su ile yıkayın.

Karbonatlı maske: Karbonat maskesi siyah noktalar içindir ve yapımı da oldukça kolay maskelerden biridir. yoğun kıvama gelinceye kadar bir miktar karbonatı suyla karıştırın. Siyah noktaların en çok görüldüğü bölgelere karışımı parmak uçlarınızla sürdükten sonra kuruyana dek bekletin. Gözenekleri, karbonat maskesi doldurur, fazla yağı alır ve ölü cilt hücrelerini temizler. Ancak cildinizi çok sık kullanırsanız kurutabilir.

Limon ve tuzla maske: Bu uygulama aslında maskeden daha çok gözeneklere dolan ve siyah nokta oluşumuna yol açan ölü hücrelerini temizlemeye yönelik doğal bir peeling uygulamasıdır. 1 çay kaşığı tuz, 1 tatlı kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı balla yarım limonu karıştırarak yüzünüze sürün. Daha iyi bir şekilde etki göstermesi için çok fazla parmak uçlarınızla bastırmadan dairesel hareketlerle uygulayın. 10 dk kadar masaj yapıp sürdükten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayabilirsiniz.

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


150 defa okundu

YORUMLAR