Kategoriler

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?

Yeterli ve dengeli beslenme güzel ve sağlıklı bir cilt çok önemlidir. Sütün içeriğindeki proteinler, antioksidan özellikteki A vitamini ve çinko ile cilt sağlığını korumaya yardımcı olur. Süt, sağlıklı beslenmenin temelinde yer alırken cilt sağlığı için de büyük öneme sahiptir. Sütün içindeki vitamin ve mineraller cilt kanseri, akne ve cilt inflamasyonu riskini azaltır.

Sütün Cilde Faydaları Nelerdir?
Sütten günde iki bardak tüketildiğinde; çinko ihtiyacının %14’ünü ve A vitamini ihtiyacının %16’sını karşılarken bilhassa gençlerde bir cilt problemi olan akne üzerine iyileştirici etki yaptığı bilinmektedir.

Antioksidan özelliği ile cilt inflamasyonlarını , sütte de yer alan ve akne tedavisi için kullanılan ilaçların bileşiminde yoğun olarak yer alan A vitamini azaltmaktadır. İçeriğinde bulunan özellikle laktoferrin ile cildin yağ dengesini korumada ve akne oluşumunu engelleme de etkilidir. Süt proteinleri aynı zamanda hücre yenilenmesi ve doku farklılaşmasına da katkıda bulunur.

Sütün Cildimiz İçin Önemi
Kimyasal kaynaklı cilt tümörlerinin oluşumunun engellenmesi, sütün cilt konusundaki bir başka faydasıdır. Süt, kansere karşı koruyucu olan elzem yağ asitlerinin en iyi kaynağıdır. Sütün Cilde Faydaları Neledir?Laktoferrin, A vitamini ve çinko ve protein içeriğiyle cilt sağlığını koruması, sıvı içeriğiyle cildin nem dengesini korumasından dolayı yetişkin bireylerin, çocukların, adölesan dönemi gençlerin, gebe ve emzikli kadınlarla menopoz sonrası kadınların 2 bardak sütü her gün tüketmesi gereklidir.

Dirsekleriniz İçin Süt
Dirsekleriniz sertleşip, kurumaya başladıysa; sütle bir parça pamuğu ıslatarak dirseklerinize sürün ve 15 dakika kadar bekletin. Haftada bir kere bu uygulamayı tekrarlayın. Dirsekleriniz ipek gibi pürüzsüz olacaktır.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Süt
Cildinizin pürüzsüz olmasını istiyorsanız da; cilt temizliğiniz bitince süte batırdığınız bir parça pamukla cildinize sürün. Sütü cildinize iyice yedirdikten sonra 4-5 dakika bekleyin ve daha sonra ılık suyla yıkayın. Cildiniz daha genç ve pürüzsüz görünecektir.

Cilt Temizleyici Maske Tarifleri

Cilt Bakımı İçin Kürler

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: anything
etiketler:,
639 defa okundu

YORUMLAR