Kategoriler

Tırnak Kırılması Neden Olur? Ne Eksikliğinden Olur?

Yağ eksikliği tırnaklarınızın kırılmasının bir diğer nedeni olabilir. Alınan yağ miktarını arttırmakla değil bu durum ancak dengeli beslenerek çözülebilir. Vitamin ve mineral eksikliği tırnakların kolay kırılmasının en yaygın sebebidir.

Tırnak Kırılması Neden Olur?
Tırnak kırılması ve çocuklarda tırnak kırılması; özel bir vitamin eksikliği vücutta yoksa ve beslenme bozukluğundan ileri gelmiyorsa genellikle tırnak kırılması dış etkenlere güneş, deterjan vb. bağlıdır. Tırnağın esnekliğini arttırıp, sertliğini azaltan ve kırılmaların önüne geçen solüsyonlar bulunmaktadır. Asıl olarak tırnağı esneten bu solüsyonlar sertlik solüsyonları diye satılmaktadır. Tanınmış isimlerin çıkardığı solüsyonları, pahalı olanların daha iyi olduğunu düşünerek almakta fayda vardır. Tırnak iki üç haftada, bu solüsyonlar kullanıldığında düzelmeye başlar. Bunun yanı sıra kurutucu alkalen maddelerden ve dış etkenlerden uzak tutmak gerekir.

Tırnak kırılmasının nedenleri; deterjanların etkisiyle, yetersiz beslenmeyle ve bazen de troit bezlerine bağlı olarak metabolizma hastalıklarından kaynaklanabilir. Altta yatan rahatsızlığın düzelmesi için ortaya çıkması gerekir. Cildiye ve iç hastalıkları uzmanları bu durumu tahlil ve muayeneyle tespit eder. Buna göre de tedavi uygulanır.

Tırnaklar ve Su
Genel sağlık durumunun saçlar gibi tırnaklar da yansımasıdır. Çoğunlukla sık ve kolay kırılan tırnaklar vücuttaki bir eksikliğin belirtisidir. Vücut ve dolayısıyla tırnakların susuz kalması bu konuda ilk düşünülmesi gerekendir. Bu konuda bir şikayetiniz varsa günde en az sekiz bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.

 Tırnak Kırılması Ne Eksikliğinden Olur?
tırnak kırılması neden olur?En yaygın tırnak kırılma sebebi ise mineral ve vitamin eksikliğidir. Bunların başlıcaları; çinko, demir, kalsiyum, magnezyum, A ve D vitamini eksikliğidir. Dengeli ve sağlıklı beslenmek herkesin bildiği üzere en sağlıklı çözümdür. Eksikliklerin yerine koyulması için bununla beraber multivitamin, tabletler ya da kalsiyum, çinko, magnezyum önerilen besin takviyeleridir.
Tırnaklarda kolay kırılmanın yanı sıra uzunlamasına kabarık çizgilenme, düzleşme, çukurlaşma görülmesinin nedeni demir eksikliği anemisine bağlı tırnak bulgularıdır. Bu şikayetler demir eksikliği tedavisiyle ortadan kalkar. Bol bol üzüm suyu, erik suyu ve havuç suyu da takviye olarak alınabilir.

Tırnakların kırılmaması İçin Ne Yapmalı?
Tırnaklarınızın kırılmaması için eksikliğe göre ilaç ve beslenmenin yanı sıra zeytinyağı ve limon karışımı ile el ve tırnakların ovulması bununla birlikte besleyici merhemlerin kullanılması önerilmektedir.
Kalsiyum eksikliğinden dolayı ise tırnaklarda kırılma değil beyazlaşma görülür. Bolca süt ve süt ürünleri, her gün 10-15 fındık, badem yenilmesinin yanı sıra multivitamin ya da kalsiyum ile D vitamini destek ürünleri alınmalıdır.

Güzel Tırnaklar İçin Ne Yapmalı?

Güzel tırnaklara sahip olmak için tırnak bakımının püf noktalarından bahsetmek istiyoruz. Güzel Tırnaklar İçin Ne Yapmalı? »

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: tırnak kırılması ne eksikliğinden olur,diş ve tırnak kırılması neden,tırnak kırılması neden olur,cocuklarda ne eksiginden tirnak kirilir,tırnak kırılması,tırnak kırılması ne iyi gelir,tırnak kırılması neden olur*,tırnak kırılmasını ne sağlıklı hale getirir?,tirnak cukurlasmasina ne iyigelir,tirnak kırilmasi neyin eksikliginde olur
etiketler:
863 defa okundu

YORUMLAR