Kategoriler

Ülsere İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Mide ülseri, sindirim sistemi hastalıkları arasında yer alır ve midenin iç kısımlarında oluşan yaralanmalara denilir. Midede olabileceği gibi mide, yemek borusu, oniki parmak bağırsağı ve bağırsaklarda meydana gelebilir.

Mide asidi bilindiği gibi tahriş edici özelliğe sahiptir. Bu asidin fazla olması ya da kendini midenin bu asitten koruyamayacak hale gelmesi sonucu yaraların tahriş olarak oluşması ülserin nedenleri arasında yer alır. Sinir bozukluğu, tedavi edilemeyen gastrit, kalp hastalıkları, karaciğer yetersizliği, gereğinden fazla sindirilemeyen yiyeceklerin tüketilmesi, aşırı derecede fazla tüketilmesi, asitli meşrubatlar mide ülserinin en önemli nedenleri arasındadır. Ayrıca ülseri stres tetiklediği için üzüntüye ülser riski olan hastaların kapılmaması ve stresli ortamlardan uzak durması gerekir.

Mide Ülserinin Belirtileri

Mide ülserinin birçok belirtisi bulunur. Onlardan bazıları;

–       Midede başlangıç aşamasında ekşime ve ağırlık hissinin bulunması

–       Ekşi suyun hastanın ağzına gelmesi

–       Dilin paslı olması ve tat alma duyusunun azalması

–       Hastanın renginin soluk olması

–       Karnın üst kısmına bastırınca acıması

–       Yemeklerden 3 saat sonra ilk aşamalarda sırta doğru yayılan şiddetli mide ağrısı, baş dönmeleri ve terleme meydana gelmesi

–       İleri aşamalarda büyük abdestin katran gibi olması

–       Kusma ile birlikte ileri aşamalarda kan görülme ihtimali de belirtiler arasında yer alır.

–       Ülser tedavi edilebilir. Başlangıç aşamasında ülser tedavi edilirse mide asidini azaltıcı ve ülsere neden olan bakterileri ortadan kaldırmaya yönelik olarak gerçekleştirilir. Ameliyat genelde gerekmez. Ülser tedavisinin başarılı olabilmesi için hasta dinlenmeli, aşırıya kaçmadan ve belirli zaman dilimlerinde yemekleri yemeli, düzenli olarak bağırsakları çalıştırmalı, sigaradan uzak durmalı, gereken önemi diş sağlığına da vermelidir.

–       Lifli gıdalar, K vitamini ve flavonoidler ülsere ne iyi gelir sorusunun en iyi yanıtıdır. Meyan kökü, bitkisel tedavi için en önemli tedavi kaynağıdır. Meyan kökünün yanı sıra ebegümeci, papatya çayı, ısırganotu, aynısafa, eğir kökü, kus ekmeği, civan perçemi gibi bitkiler de ülser tedavisinde kullanılan bitkiler arasında yer alır. Ülserden korunmak için koruyucu özellik taşıyan zeytinyağının da içilmesinde fayda vardır.

Ülsere İyi Gelen Şifalı Bitkiler ve Ülser İçin Faydalı Bitki Kürleri

  • Ülser ağrısından kurtulmak için kantaron, meyan kökü, nane, pelin otu, papatya, şerbetçiotu gibi bitkiler karıştırılıp demleyin ve bu bitki çayından aç karna 3-4 bardak için.
  •  3 su bardağı kaynar suyun içine, birer tatlı kaşığı ezilmiş veya toz halinde civanperçemi, meyan kökü ve kantaron otu konularak 20 dakika demleyin… Günde üç öğün, yani sabah, öğle, akşam açken bu karışımdan 1 su bardağı için…
  •  Ülsere karşı kudret narı en faydalı bitkilerden birisidir. Günde 1 defa aç karnına kudret narı yiyin, su ile için. Düzenli olarak kudret narı kürüne 1 ay devam edilmelidir.
  • 400 gram keten tohumu toz haline getirilir. Balla keten tohumu tozu karıştırılıp macun yapılır, sabahları aç karna bir miktar yenilir. Bu işleme 30-40 gün kadar devam edilir.
  • Yarım fincan patates suyu, 1 tatlı kaşığı lahana suyu, 1 tatlı kaşığı bal bir su bardağının içinde karıştırılır, üzerine su doldurulur, aç karnına 1.5-2 ay bu kürden içilmeye devam edilir.
Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: ,mide ba,ülser için karanfil kürü,ülser tedavisi için şifalı bitkiler,yemek borusu ülseri icin bitkisel karisim
etiketler:
180 defa okundu

YORUMLAR