Kategoriler

Unutkanlığa İyi Gelen Bitkiler

 

–       Çörek otu

–       Karabaş otu

–       Zencefil yaprağı

–       Günlük tohumu

–       Arı sütü

–       Servi kozalağı

Kullanım ve hazırlanışı: Çörek otu ile birlikte karabaş otu suda yirmi dakika bekletilir. Macun kıvamına gelinceye kadar sıkılarak elde edilen posa günlük tohumu eklenerek yoğrulur. Bakla iriliğinde, hazırlanan macunla yapılan haplardan bir ya da iki tane yemeklerden önce yutulur.

Kaynar suda zencefil yaprakları yirmi dakika bekletilir ve demlenmesi sağlanır. Demlenen süzülerek elde edilen sıvı, arı sütü ile karıştırılıp serin bir yerde dinlenmesi için bırakılır. İçme suyuna dinlendirilen sıvı karıştırılarak günde üç bardak içilir.

Dövülerek ezilen servi yaprakları suda yarım saat kadar pişirilir. Süzülüp elde edilen sıvıya da dövülmüş günlük tohumu eklenerek şurup kıvamına gelinceye dek arı sütü ile karıştırılır. Her gün hazırlanan şuruptan yemeklerden önce üç fincan içilir.

Yenibahar: Toz halinde yenibahar 0.5-1 gr günlük olarak içilir.

Çörekotu: 4-10 gr tohum 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilir. 2-3 bardak günlük olarak içilir. Toz halinde çörekotundan 1 çay kaşığı günde 3 defa içilir.

Mısır: Mısır kaynatılarak yenilir.

Günlük: Toz haline getirilen günlükten günde 1-4 gr 30-40 adet çekirdeksiz üzümle yenilir. 5 gr şekerle 5 gr toz günlük aç karnına yenilir. 1 hafta devam edilir.

Servi kozalağı: 4-6 gr kozalak 1 bardak suya konulur ve 20 dk kaynatılır. 1 fincan 1 bardak üzüm suyu ile yemek aralarında içilir.

Yavşan otu: 1 tatlı kaşığı yavşan otu, 1 tatlı kaşığı at kuyruğu 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilir. 3-4 bardak günlük olarak içilir.

Kişniş-biberiye: Aynı miktarda kişniş ve biberiyeden karıştırılır ve toz haline getirilir. 5 gr günde 2 defa içilir. aynı miktarda 3 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilerek 1 günde tüketilir.

Soya fasulyesi: ılık suya soya fasulyesi ıslatılır ve 1 gece bekletilerek süzülür. Tavada kavrulur ve çerez gibi tüketilir.

Biberiye: 10 gr biberiye 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilir. 2-3 bardak günlük olarak içilir. Toz haline getirilen biberiyeden 1-4 gr günde 3 defa içilir. Biberiye ve kişniş aynı amaçla toz haline getirilir ve 5 gr günde 2 defa içilir.

Tüylü kısa mahmud: 2 gr bitki 1 bardak suya konulur ve 10 dk bekletilir, 2-3 bardak da günlük olarak içilir.

Üzüm: Çekirdeksiz kuru üzüm sabahları aç karnına yenmelidir.

Oğulotu yaprağı: 20 gr günlük, 20 gr oğulotu, 20 gr çekirdeksiz üzüm macun haline getirilir ve 5 gr öğle ve akşam yenilir.

4-10 gr yaprak 1 bardak kaynar suya konulur ve 10 dk bekletilir. Günde 3 bardak yemeklerden önce ya da sonra içilir.

Toz haline getirilen bitkiden 1-4 gr günde 3-4 defa içilir.

Toz haline getirilen oğulotu tohumundan 3 gr günde 3 defa içilir.

Sıkılan taze bitkinin suyundan yarım fincan içilir.

 

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış


394 defa okundu

YORUMLAR