Kategoriler

Üzüm Çekirdeği Ne Gibi Faydalar Sağlar?

 

Birçok sağlık ve kozmetik alanında ürünlerde kullanılan, cilde dinçlik veren, antioksidan kaynağı olan ve kolesterol seviyesini düşüren üzüm çekirdeği son yılların doğal sağlık iksiri haline geldi.

Araştırmacılar, en bilinen üzüm çekirdeğinin etkisinin antioksidan özelliği olduğunu söylerler ve vücudun 25 yaşından sonra antioksidan üretiminin yavaşladığını belirtiyor. Bu yavaşlamadan kaynaklanan hastalıkların önüne geçmek için uzmanlar üzüm çekirdeğini tavsiye ediyor. Zayıflamış kan damarlarını üzüm çekirdeğinin güçlendirip normal sağlığına döndürebilen bir yapıya sahip olduğunu vurguluyor.

ANKA’ya Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Karadeniz, yaptığı açıklamalarda mideye üzüm kabuğunun ve çekirdeğinin zarar vermeden, sindirimi hızlandırdığını ve bağırsak sisteminin çalışmasını düzenlediğini belirtti. Kuru üzümün, Karadeniz; unutkanlığa, akciğer hastalıklarına, baş ağrısına ve kansızlığa iyi geldiğini belirtti. Kansere karşı Karadeniz, bol bol taze üzüm tüketilmesini tavsiye etti. Dizlerdeki kireçlenmeyi taze üzümün önlediğini belirten Karadeniz, (ekşi üzüm) koruk üzüm suyunun ülser ve kalp rahatsızlıklarına iyi geldiğini belirtti. Ayrıca cildi üzümün güzelleştirerek sivilceleri yok ettiğini de belirtti.

Kozmetik alanında üzüm çekirdeği; şampuan, krem, sabun yapımında kullanılıyor. Üzüm çekirdeği içeren ürün satışını Türkiye’de gerçekleştiren kuruluşlar özellikle anti-aging kremlere kadınların ilgisinin yoğun olduğunu belirtiyor.

1947’de ilk olarak Bordeaux Üniversitesi’nde Emekli Tıp Profesörü Fransız Jack Masquelier tarafından tesadüfen öğrenilen bilgi sonucunda keşfedilen üzüm çekirdeğinden ilk damar koruyucu ilacın 1950’de yapıldığı biliniyor.

Tıbbi kullanımı

Üzüm çekirdeği özleri bugün, diyabet, kalp sorunları, kanser ve serbest radikal hasarı gibi bir dizi ile ilgili sağlık problemlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Yüksek tansiyon: Üzüm çekirdeği teorik olarak hipertansiyon ya da yüksek tansiyon tedavisinde yardımcı olabilir. Kan damarlarını hasardan korumaya üzüm çekirdeğinde bulunan antioksidanlar yardımcı olur. Yüksek kan basıncına hasarlı damarlar neden olabilir. Üzüm çekirdeği çeşitli hayvanlarla yapılan çalışmalarda kan basıncını önemli ölçüde azaltmıştır.

Kolesterol: Kötü kolesterol LDL’yi flavonoid düşürerek kalbi korumaya yardımcı olabilir. üzüm çekirdeği özleri bir çalışmada sigara içen bir grupta lipid peroksidasyonu (kandaki yağ dağılımı) etkisine bakıldı. Diğer gruplara göre üzüm çekirdeği alan grupta daha düşük kolesterol düzeyi tespit edildi.

Kronik venöz yetmezliği: Bacaklarda kan birikmesi, yorgunluk, ağrı ve damarlarda şişlik görünmesine kronik venöz yetmezliği neden olur. Bir dizi üzüm çekirdeğinden elde edilen OPC bileşiklerinin yapılan çalışmalar bu semptomları azalttığını göstermiştir.

Ödem: Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen ödemi indirmeye etkili olur. Üzüm çekirdeği ekstresi cerrahi, spor yaralanması ya da bir yaralanma sonucu şişme meydana geldiğinde alınırsa daha hızlı bir şekilde bu şişliklerin gideceği belirlenmiştir.

HIV: Virüslerin çoğalmalarını üzüm çekirdeği bileşenleri inhibe edebileceğinden HIV’e karşı etkin olabilir.

Kanser: Üzüm çekirdeği özleri, kanser hücreleri ile yapılan deneyde test tüplerine konmuş. Meme, mide, prostat büyümesi ve akciğer kanser hücrelerinin üremelerini bu özlerin önleyebileceği tespit edilmiştir. Kanser riskini, üzüm çekirdeği ekstresindeki antioksidanların azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca üzüm çekirdeği kemoterapi ilaçlarından dolayı insan karaciğer hücrelerinin zarar görmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Bazen üzüm çekirdeği ekstresi kanıtlar kesin olmasına rağmen aşağıdaki koşullarda önerilmektedir:

Diğer, üzüm çekirdeğinin etki ettiği alanlar;

–       (kan şekeri kontrolü iyileştirmesi) şeker hastalığı

–       Gözde bulunan kılcal damarların güçlenmesini sağlar. (özellikle bilgisayar karşısında çok kalanlar için birebirdir.)

–       Yaralı derinin iyileşme sürecini hızlandırır.

–       Deney hayvanlarında üzüm çekirdeği osteoporoz için araştırılmış. Kemik yoğunluğu ve gücü sonuç olarak geliştirdiği tespit edilmiştir.

–       Gece görüşünün iyileştirilmesinde etkilidir.

–       Parkinson, Alzheimer ve unutkanlık için şifa kaynağıdır.

–       Destek olarak varis ve selülitlere karşı kullanılır.

–       Elastik ve kollajen deriyi korur.

–       Hemoroit tedavisi

Not: Çocuklar için üzüm çekirdeği özleri tavsiye edilmez. Çocuklar için bütün olarak tüketilen üzümler daha sağlıklı ve güvenlidir. 12 hafta boyunca yetişkinler için önerilen doz olarak üzüm çekirdeği güvenli kabul edilir. Fakat hamile ya da emziren kadınlar üzüm çekirdeği takviyeleri alamamalıdır. Bir antikoagülan (kan sulandırıcı) olarak üzüm çekirdeği hareket edebilir. Eğer bu nedenlerden dolayı kanama bozuklukları varsa doktorunuza üzüm çekirdeği ekstresi almadan önce danışınız.

Kansere üzüm

Klinik deneyler ile prostat ve meme kanserine karşı önleyici özelliği kabıtlanmış olan Lycopen maddesi üzümde de bulunmakta ve aynı zamanda Lycope’nin güçlü bir antioksidan madde olduğunu da uzmanlar belirtiyor. Biyokimyasal reaksiyonlar esnasında vücudumuzda oluşan serbest radikal adı verilen, çok hızlı bir reaksiyona girerek özellikle hücre zarına ya da hücre içindeki DNA’ya zarar vren (mutasyon) maddeler oluşmakta olduğunu, hücreye zarar verebilen bu serbest radikallerin etkin bir şekilde zararsız hale getirilmesinde rol oynayan maddelere antioksidan madde ya da kısaca antioksidan denilir. Bilinen tüm meyveler ve sebzeler içerisinde taze beyaz üzüm en güçlü antioksidan özelliği taşıyanıdır.

Birkaç değişik antioksidan madde her meyve ve sebzede bulunur. Fakat beyaz üzüm nu konuda bir adım öndedir. Mevsiminde ve günde taze beyaz üzüm bir salkımdan (200-250 gr) fazla olmamak şartı ile tüketilirse, antioksidan gücünden o zaman maksimum oranda faydalanmış olunur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıya Yorum yapılmamış

Konunun anahtar kelimeleri: uzum cekirdegi yagi hiv
327 defa okundu

YORUMLAR