Kategoriler

Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları

Üzüm Çekirdeği Yağı ve Faydaları… Üzüm Çekirdeği Yağı neye yarar? Üzüm Çekirdeği Yağının yararları… Üzüm Çekirdeği Yağı özellikleri… Üzüm çekirdeği yağı nasıl üretilir? Üzüm çekirdeği yağı nerelerde kullanılır? Üzüm çekirdeği yağı ile masaj…

Üzüm çekirdeği yağı nedir?

Üzüm çekirdeğinin faydaları yıllar önce araştırılmaya başlanmıştır. Üzüm çekirdeği, yapısına oranla yüksek miktarlarda sabit yağ içermektedir. İklim koşullarına, üzüm çeşidine ve olgunluğuna bağlı olmak üzere yapısında, %5-20 oranları arasında sabit yağ taşımaktadır. Ortalama olarak yağ içeriği % 12 -13 arasındadır.

Üzüm çekirdeği yağı nasıl elde edilir?

1 litre sabit yağ çıkarmak için 50 kg üzüm çekirdeği, yani 500 kg taze üzüm gerekmektedir. İşlem oldukça zahmetlidir ve teknoloji gerektirir. Üzüm çekirdeği yağı, başta Linoleik ve Oleik asit gibi doymamış yağ asitlerince zengindir. Bileşimindeki doymuş yağ asitleri ender olarak % 15’i aşar. Yani yüksek oranda doymamışlık özelliğindedir.

Üzüm çekirdeği yağı insan vücuduna etkisi: Üzüm çekirdeği yağında %64 oranında bulunan Omega 6 da Omega 3 yağ asidi gibi damar iç çeperlerini koruyucudur ve dolaylı yoldan kılcal damarlar dolaşım sisteminin sağlıklı işleyişini sağlayarak, kalp ritmini de düzenlemeye yardımcıdır. Yine yapısında doğal olarak bulunan E vitamininin güçlü antioksidan etkisi sayesinde kötü kolesterol (LDL-oksidasyonu) azaltılabilir. Yapılan araştırmalarda, diyetlerine belli oranda üzüm çekirdeği yağı eklenen deneklerin kandaki HDL seviyeleri yükselirken, LDL seviyelerinin de düştüğü gözlemlenmiştir.

Üzüm çekirdeği yağı Haricen kullanımı: Üzüm çekirdeği yağı, akışkan bir yağ olması ve esansiyel yağ asitlerince çok zengin olması nedeniyle mükemmel bir masaj yağıdır ve bu nedenle Aromaterapi’de tercih edilir. Deriye kolayca nüfuz eder ve nemlendirir. Yağların direkt olarak nemlendirme özellikleri yoktur, ancak cilt üzerinde ince bir film tabakası oluşturup deri yüzeyinden buharlaşmayla sıvı kaybını yavaşlattıkları için dolaylı olarak nemlendirirler.
Doymamış yağ asitlerinden Linoleik asit (Omega-6) bakımından zengin içeriği, hücre membranlarını rejenere eder ve cildi korur. İçinde yüksek miktarda E Vitamini barındıran ve bu nedenle antioksidan özelliğe sahip bulunan üzüm çekirdeği yağının, kozmetolojide cildin yaşlanmasını yavaşlatıcı onarıcı ve yatıştırıcı etkilerinden yararlanılır. Fransa’da plastik cerrahi alanında estetik operasyon sonrası rehabilitasyon sürecinde, üzüm çekirdeği yağının kullanıldığı bilinmektedir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞININ FAYDALARI

Üzüm çekirdeği yağının faydalarından bazıları şunlardır:

Üzüm çekirdeği yağı, güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir. Vücudunuzu buna bağlı olarak toksinlerden arındırır, vücut direncinin artmasını sağlar…

Sağlıklı bir şekilde dolaşım sisteminizin işleyişinin sağlanmasına yardımcı olur.
Kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürürken, iyi kolesterol olan HDL’yi arttırmaya yönelik olumlu sonuçları da bilinmektedir.
Felce ve tüm kalp rahatsızlıklarına karşı sizi korur.
Tümörlerin büyümesini durdurucu etkisi vardır.
Kanser riskini azaltır.
Şişlikleri ve eklem ağrılarını, masaj yapıldığında iyileştirmeye yardımcı olur.
Sizi kalp-damar hastalıklarından korur.

Cilt kırışıklıklarını düzeltir ve cilt sarkmasını engelleyerek yaşlanma etkilerini geciktirir.

Haricen varis bulunan cilde uygulanarak iyileştirmeye yardımcı olur.

Kırmızı üzüm çekirdeklerinden elde edilen üzüm çekirdeği yağı, antioksidan özelliği, içerdiği doğal E Vitamini ve Omega 6 sayesinde, sizi ve kalbinizi korur, daha sağlıklı ve mutlu günler için vücudunuza gerekli desteği sağlar….

Üzüm Çekirdeği Yağı, Vitis Vinifera adı verilen üzümlerin birçok farklı çeşidinin sıkılması ile elde edilir. Yemeklik kullanım dışında, masaj yağı olarak, saç bakım ve güneş yanığı tedavi losyonları üretiminde, vücut, dudak, el kremlerinde ve aromaterapilerde kullanılan bir yağdır.

Üzüm Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır?
Haricen üzüm çekirdeği yağının kullanımında hiçbir yan etkisi yoktur. Cildinizde özellikle nemlendirme ve kırışıklık için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Göz çevresinde bulunan kırışıklıklar için bile kullanabilirsiniz.üzüm çekirdeği yağı ve faydaları
Ayrıca eklem ağrılarının olduğu ve varisli bölgelerde de kullanılır.
Saç diplerine ve saçlara uygulanarak saçınıza bakım yapmanızı sağlar.
Elinize aldığınız bir miktar üzüm yağını bunun için kullanacağınız bölgeye sürmek ve 15-20 dakika kadar masaj yapmak gerekir. ayrıca üzüm çekirdeği yağı mükemmel bir masaj yağıdır. Aromaterapide de bunun için kullanılmaktadır.

Üzüm Çekirdeği yağı temel olarak, salatalarda, yemeklerde, marine etmede ve kızartmalarda kullanılır. Bununla beraber, sıvı yağ kullandığınız her yemekte üzüm çekirdeği yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Üzüm Çekirdeği yağı, ağızda yağlı bir his bırakmaz ve yemeklerin doğal tatlarını ön plana çıkarır. Özellikle kızartmalarda çok tercih edilen bir yağ olmasının sebebi diğer yağlara oranla yanma derecesinin daha yüksek olmasıdır (yaklaşık 420o F, 216 o C), bu yüzden yüksek ısılarda bile daha az sıçrama ve tütmeye sebep olur. Doğru kızartma teknikleri uygulandığı müddetçe, aynı yağı birçok kez hiçbir sorun yaşamadan kullanabilir ve aynı güzel sonuçları elde edebilirsiniz.

Nötr bir tadı olduğu için özellikle sarımsak, fesleğen gibi baharat ve sebzelerle karıştırıldığında, sos yapımında ve ev mayonezi yapımında çok iyi sonuç verir.

Üzüm Çekirdeği hakkındaki tüm yazılar için tıklayın

Bu Yazıya 6 Yorum Yapılmış. Yorumları okumak için tıklayın

Konunun anahtar kelimeleri: üzüm çekirdeği yağı,üzüm çekirdeği yağı faydaları,üzüm çekirdeği yağının faydaları,üzüm çekirdeği yağının cilde faydaları,üzüm çekirdeği yağı ne işe yarar,üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır,üzüm yağı ne işe yarar,üzüm çekirdeği yağı kullananlar,uzum cekirdegi yaginin faydalari,üzüm çekirdeği yağı faydaları ibrahim saraçoğlu
etiketler:,
69.030 defa okundu

YORUMLAR

6 Yorum Yapılmış

  1. Ya buraya almak satmak degilde birazda sac bakimi veya cilt bakimi icin önerilerde bulunsaniz nasil olurdu acaba ??

  2. Bence güzel ama malum biz kadınlar daha fazlasını isteriz biraz daha sac ve cilt bakımı olabilir

  3. güzel ve yararlı ama doğal yağlar ve kullanımlarına biraz daha fazla yer ayırırsanız daha iyi olabilir

  4. Üzüm çekirdeği yağı kullanmaya henüz başlamadım ama gezdiğim neredeyse tüm forum sitelerinde gözaltı torbalarına ve morlarına iyi geldiğini okudum.İnternetten araştırdım ve vitaminler.com ‘dan zade vital markasının üzüm çekirdeği yağını sipariş ettim. Kullanmaya başladığımda etkisini görürsem size bildireceğim. Sağlıklı günler.

  5. Bende aldim kulaniyom iyi

  6. Zade vital uzum cekirdegi yagi kullanyrm ben goguslerim icin cok guzel sikilasti goguslerim