Genel

Ahmet Maranki Tavsiyeleri: İyi Bir Kahvaltı Nasıl Hazırlanır?

Ahmet Maranki Tavsiyeleri: İyi Bir Kahvaltı Nasıl Hazırlanır? İyi bir kahvaltı nasıl olmalıdır? Kahvaltının önemi nedir? Kahvaltının başarıdaki yeri nedir? Güne başlarken edilen kahvaltının insan vüduduna faydaları nelerdir? Kahvaltı sofrası nasıl olmalı? Kahvaltıda neler yenmeli? Kahvaltı sorfasında neler olur?<!–adsense–>

Prof. Dr. Ahmet Maranki, sağlıklı beslenme konusu ile ilgili olarak, kahvaltının önemine değiniyor.

Kahvaltı Sofrası için Ahmet Maranki tavsiyeleri

Kahvaltı kişinin beslenmesinde önemli olduğu bilindiği halde kendimi aç hissetmiyorum deyip kolaylıkla atlanan öğünlerin başında gelmektedir. Gerçekte kahvaltı 8 ya da 12 saatlik açlıktan sonra vücudumuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak en önemli öğündür.

Bu nedenle kahvaltı kan şekeri olarak bilinen glikozun birinci kaynağını oluşturmaktadır. Glikoz, beyin için en önemli enerji kaynağıdır, çünkü beyinde enerji deposu bulunmamaktadır. Eğer siz enerji kaynağı alırsanız beyin de o enerjiyi kullanır.

Kahvaltı yapmayan kişilerde öğrenme yeteneklerinde azalma, belleklerinde zayıflama, yorgunluk, halsizlik, gerginlik, günlük yapılan becerilerde ve performansta düşme ve çevreye karşı ilgide azalma gösteren önemli çalışmalar bulunmaktadır.

Bunun yanında kahvaltı yaparak güne başlayan kişilerin günün ilerleyen saatlerinde daha güçlü ve dayanıklı oldukları, konsantrasyon güçlüğü çekmedikleri belirlenmiştir.

Prof. Dr. Ahmet Maranki iyi bir kahvaltı için tavsiyeleri:

• Kahvaltıda mutlaka maydanoz, tere, roka, havuç gibi sebzeleri tüketin.

• 1 adet haşlanmış patates yiyin

• Yediğiniz sebze ve içeceklere limon sıkarak tüketin.

• Doğal olarak üretilmiş müslinin içine süt değil portakal suyu koyarak tüketin. İçine bir tatlı kaşığı bal koyarak tatlandırabilirsiniz. Müsli yemek çocukların beyin ve beden enerjilerini yükseltir. Sınava girecek çocukların zihin açıklığına yararlı olur.

• Kahvaltıda peynir olarak Keçi peyniri tercih edin.

• Doğal yetiştirilmiş, kuzu veya keçi etinden üretilen salam, sosis, sucuk tüketin.

• Siyah çaydaki tanen maddesi özellikle çocuklarda demir eksikliğine ve vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olduğu için kahvaltıda siyah çay yerine yeşil çay, kekik çayı veya bitki çayı tüketin.

• Kepekli ekmek ve kepekli esmer pirinç tüketin.

• Çocuklarınıza mutlaka ceviz, fındık, badem, çekirdekli kuruüzüm, yumurta yedirin.

• Pestil, dut kurusu gibi doğal ve organik olarak hazırlanmış besinler yiyin.

• Yanmış yağ kanserojen olduğundan yağda kızartılmış patates ve yağda kavrulmuş diğer ürünleri tüketmeyin.

Ahmet Maranki’nin tüm tavsiyeleri için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir