Genel

Altruizm Hakkında Genel Bilgiler

Birey olarak bazı kişiler, kendilerinden önce hep başkalarını düşünür; ve tabiri caizse hep başkaları için yaşarlar. Önce başkalarının durumunu düşünüp de sonra kendisi için yaşayan kişilerin bu davranışlarının adı, altruizm. Altruizm tutumu gösteren kişiler ise altruist olarak adlandırılıyorlar. Altruistlerin genel olarak bu davranışlarını, aile bireylerine ve özellikle de çocuklarına gösterdikleri görülüyor.
Bir anne ya da bir baba düşünecek olursak, yemedim yedirdim, derler her zaman. Bu her anne baba için geçerli de değildir. Kimi anne babaların da çok rahat olduğunu düşünürüz. Fedakar anneler grubunda yer alan ve yemeyip yediren, giymeyip giydiren altruist anne babaların bu davranışlarının temelinde, nesillerinin devam etmesini istedikleri gibi bir sonuç gözlemleniyor.
Altruizm hastalığına yakalanan kişiler hem maddi hem de manevi olarak zarar görüyorlar; ancak onlar yine de bu durumlarından memnunlar, çünkü karşılarındaki fedakarlık yaptıkları kişilerle empati kuruyor ve onları çok iyi anladıklarını söylüyorlar. Ancak altruist insanların en büyük sıkıntıları, karşılarındaki insanlardan da aynı fedakarlığı beklemeleri… Ancak bu davranış bozukluğunun doğuştan geldiğini savunan uzmanlar, herkesin aynı tutumu sergilemesinin beklenemeyeceğini de söylüyorlar.
Sizin altruist olmanız kimsenin suçu değil. Bu nedenle de altruizm nedeniyle yapmış olduğunuz bazı aşırıya kaçan davranışlarınızı, karşınızdaki bireylerden de beklerseniz, onların da altruist olmalarını beklemiş olursunuz ki davranış bozukluğu olarak nitelendirilen altruizm kimsede isteyerek oluşan bir sorun da değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir