Kategoriler
Anksiyete Bozukluğu Tedavisi ve Egzersiz

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi ve Egzersiz

Stresli zamanlar geçiren kadınlarda, genellikle anksiyete sorunu kendisini göstermektedir. Anksiyete sorunu ile baş etmeye çalışan kadınlar, kendilerinde bu sorunun var olup olmadığını anlayabilmek için, ne gibi durumlarda tedirgin olduklarına ve korktuklarına bakmalıdırlar. Ortaya çıkan ani korkular ve tedirginlikler söz konusu ise, kadınlarda anksiyete sorunundan söz edilebilmesi mümkündür.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu
En az 6 ay süreyle, hemen her gün endişeli beklenti, huzursuzluk, kendini tetikte hissetme, çabuk yorulma, gerginlik, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilerle devam eden, aynı zamanda hem toplumsal ve hem de mesleki işlevselliği bozan bir rahatsızlıktır.

Halk arasında EVHAMLI diye tabir edilirler.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri
Yaygın ve yoğun bir huzursuzluk,  titreme, baş ağrısı, terleme, çarpıntı, mide yakınmaları, boğulma hissi, konsantrasyon güçlüğü, endişeli beklenti gibi belirtiler anksiyetenin belirtilerindendir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavi Edilir mi?
Anksiyete sorunu yaşayan kişilerde, ilaç tedavisinin de çok etkili olmadığı bilinmektedir. Bu nedenledir ki, anksiyete problemi yaşayan kadınların, bir uzman terapistten yardım almaları gerekmektedir; ancak terapilerle birlikte yapılan çalışmaların da kesin sonuç vermediği; sonuç verse dahi kısa süreli olduğu bilinmelidir. Peki anksiyete sorunu yaşayan kadınlar, ömür boyu bu sorunla yaşamak zorunda mıdırlar?

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler
1. Gevşeme Teknikleri: Fizyolojik uyarılmayı kontrol altına almayı amaçlar. En sık kullanılanlar, nefes alma alıştırmaları , progresif ve zıt gevşeme yöntemleridir.
2.Bilişsel Terapi: Anksiyeteye sebep olan hatalı bilişlerin saptanması ve değiştirilmesi için uygulanan “bilişsel terapi” programları.
3. Karma Yöntemler: Hem gevşeme hem de bilişsel kontrolü içeren  tedavi metodu.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisinde Egzersizin Önemi
Yapılan araştırmalara göre, anksiyete sorunu ile karşı karşıya kalan kadınlar, bu sorunlarından kurtulabilmek için, altı haftalık bir egzersiz programından faydalanabilirler. Yapılacak olan altı haftalık egzersiz ile, anksiyete problemi yaşayan kadınlar, bir süreliğine, anksiyetenin etkinliğini azaltabilir; ya da tolere edebilirler. Sporun sağlığa olan faydaları, kendisini psikolojide de bu şekilde göstermiştir.


YORUMLAR