Genel

Aseksüel Evlilikler Nedenleri Ve Çözüm Yolları

Bir evliliğin en önemli amacı, neslin devam ettirilmesi; yani çocukların dünyaya getirilmesidir. Ve bu durum, cinsel temas ile mümkün hale gelmektedir. Hiç bir evlilikte, mutsuz bir cinsel iletişim kurmak, eşler arasında hoş karşılanmamakta ve iyi sonuçlar getirmemektedir evlilik açısından. Bu nedenle de çiftlerin mutlu bir cinsel yaşamı, kendilerine yaşam tarzı olarak seçmeleri gerekmektedir.
Eşlerden birisi, cinsel birlikteliği kabul etmiyor ise, diğer taraf ki bu özellikle erkek tarafından olmaktadır, eşine olan tavrını, çevresindeki diğer olaylara şiddetli tepkiler göstererek belirtmektedir; ve bu durum da, evlilikte çocukların olumsuz bir şekilde etkilenmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle, eşlerden biri cinsel birlikteliği kabul etmiyor; ve gündüz çok yorulduğunu; ya da başının ağrıdığını söylüyorsa, bu durum alışkanlık haline gelmeden, en kısa sürede, bir evlilik terapistine gitmekte büyük fayda bulunmaktadır.
Evliliklerinde cinsel anlamda problem yaşayan kişilerin evlilikleri, evlilik terapistleri tarafından, aseksüel evlilikler olarak nitelendiriliyor. Bu tür evlilikler için evlilik terapistine ilk iki yılda giden çiftlerin sorunu, genel olarak, ilk gece korkusu; ya da cinsel anlamda herhangi bir sorun olmadığı halde, sorun yaşama kaygısından kaynaklanan bir aseksüel evlilik durumu söz konusu demektir.
Evliliklerinin ilk 10 yılı geride kaldıktan sonra evlilik terapistine gidenlerin aseksüel evlilik yaşamalarının sebebi ise, aldatmadır genellikle. Çiftler eşlerinden başka birisi ile birlikte oldular ise, eşleriyle olmak onlara oldukça zor gelecektir. 20 yıldan sonra gidenlerin ise, aseksüel evlilik yaşamalarının sebebi, boşanma aşamasına kadar gelmiş olmalarından kaynaklanmaktadır.
Aseksüel evlilik probleminiz fiziksel bir sebepten kaynaklanıyor ise, en kısa zamanda tedavi olmalı; ve eşinizi bu duruma alıştırmamalısınız. Aseksüel evliliklerin sonu her zaman aldatmaya varmaktadır çünkü. Ve eşler arasında yaşanan aldatma sorunu, sadece çiftleri değil; çocukları da etkilemketedir. Öyle ki, annesinin ya da babasının, internet üzerinden birisi ile görüştüğünü gören çocuk bile, ilerleyen dönemlerinde, eşini aldatmaya meyilli olarak yaşayacaktır; onun aile yapısını da bozan yine biz ebeveynler olmaktayız.
Bazı rahatsızlıklarınızdan dolayı kullanmış olduğunuz ilaçlar da, sizin cinsel isteksizlik yaşamanıza ve aseksüel bir evliliği sürdürmenize neden olabilmektedir. Böyle bir durumda, acil olarak doktorunuza danışarak, kullanmış olduğunuz ilacı değiştirmeye bakmalısınız.
Aseksüel evliliklerin bir başka sebebi de, ailelerin çocuklarına belirli sorumluluklar yükleyerek yetiştirmelerinden kaynaklanmaktadır. Örneğin bir kızınız var; ve siz kızınızın beynine sürekli, ”sen evleneceksin ve çok iyi bir ane olacaksın” cümlelerini empoze ediyorsanız, kızınız ileride evlendiği zaman, çocuğu doğana kadar başarılı bir cinsel yaşam sürdürüp, bebeğini kucağına aldığında ise, anne rolünü oynamakta ve cinselliği ikinci plana atmaktadır. Eşinin bu tutumuna karşı erkek de, anne olan eşini kutsal görmekte; ve onunla cinsel ilişki kuramayacağını düşünerek, başka kadınlara yönelmektedir. Bu nedenle mutlaka bilmelisiniz ki, evlilik içerisinde yaşanan cinselliğin hiç bir ayıbı yoktur. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız, sadece kendiniz için değil, eşiniz için, çocuklarınız için ve daha genel baktığımızda da sağlıklı bir toplum için, mutlaka cinsel sorunlarınızı tedavi ettirerek, hayata daha iyi bakmaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir