Kategoriler
Aşk İle İlgili Bilmediğimiz Gerçekler

Aşk İle İlgili Bilmediğimiz Gerçekler

Aşk çok güzel bir duygudur. Ve bu duyguyu elbette ki yaşamak hepimizin hakkıdır. Peki aşk sadece güzel bir duygu mudur? Aslında tam olarak öyle değil. Aşk, vücudumuzun salgıladığı hormonların miktarlarını değiştirdiği için sağlığımızla da alakalı değişimler yaşamamıza neden oluyor; ve çok ilginç aşk gerçekleri var. Gelin bu gerçeklere kısaca bir göz atalım:
Öpüşmek, yaşlanmayı geciktirmektedir. Bunu daha önceki yazılarımızda da belirtmiştik; ancak bir de, sabahları işe giderken eşlerini öpen erkeklerin, öpmeyen erkeklere göre 5 yıl daha uzun yaşamaları söz konusu ki, bu gerçek, aşkın tamamen kendisinden kaynaklanmaktadır. İnsan sevmediği birini öpmez.
Günümüz aşkları hakkında fikirler üretsek de, aşk şarkılarının sürekli bir değişim gösterdiğini söylesek de, Adem ile Havva’dan başlayan aşk serüveninin, bundan tam 4000 sene önce, aşk şarkıları yapılmasına neden olduğu gerçeği vardır. Aşk şarkıları sadece günümüzde değil; bundan 4000 sene önce de vardı.
Kadınların, sevgilileri ya da eşleri ile birlikte olmak istememeleri; ve bu nedenden dolayı da binbir türlü yalan söylemeleri; kadınların %78’inin, birlikte olmak istemediği için değil de; aslında istenmeyen tüyleri olduğu için erkekleri sebebiyle olmaktadır.
Kadınların feminist olanlarının, aşkta karşı cinse karşı çok sorunlu oldukları düşünülebilir; ancak bu, çok yanlış bir düşüncedir. Biliyor musunuz; feminist kadınlar, feminist olmayanlara göre, daha romantik yaşıyorlar aşklarını…
İlk görüşte aşk kavramına inananlar; aslında olay, herkesin diline düşen, ilk görüşte aşk duygusundan çok daha farklı… Aşık olmak için kısa değil, uzun bir zamana ihtiyaç olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalarda, insanların çoğu, uzun süre tanıdıkları kişilere daha çok aşık oluyor.
Nasıl aşık oldukları sorulan kişiler, bunun nasıl bir süreçte gerçekleştiğini bilmediklerini; aşkın, anlatılamayan bir zaman diliminde gerçekleştiğini savunuyorlar.
Aşık olan insanların sinir gelişimleri, başarılı bir şekilde, aşık olmaya başladıkları ilk bir yıl içerisinde gelişiyor. Aşık olan insan sakinleşiyor, ve hafızası gelişiyor. Olayları daha çok hatırında tutuyor.
Aşık insanlar aynı zamanda korkan bireyler haline dönüşüyor. Çünkü sevdiğine sıkı sıkıya bağlı olan bir kişi onu kaybetmekten çok korkuyor. Bu durum ise, istenmeyen streslerin yaşanmasına sebep oluyor. Aşk korku ve stres demek yani başka bir deyişle.
Aşık olan bir kişi, sevdiği kişinin resmini gördüğünde; beyninin, ihtiraslar ile alakalı olan kısmında hareketlenme yaşamaya başlıyor.
Güney Pasifik’in Tiwi isimli kabilesinde, kadınların, doğar doğmaz evlendirildiklerini biliyor muydunuz?
Kore’deki bir telefon operatörü, aşk dedektörü isimli bir hizmet sunuyor kullanıcılarına. Bu hizmeti satın alanlar için, telefon, konuşan kişinin; sevgilisiyle konuşurken ne kadar tutkulu konuşup konuşmadığını analiz ediyor. Ve telefon konuşmasının sonunda, telefonun yaptığı analiz, kısa mesaj ile kişiye bilgi veriyor.
Kadınlar için, birlikte oldukları erkeğin nasıl birisi olduğu, erkeklerin, birlikte oldukları bayanları önemsemesinden daha önemli. Kadınların %11’i erkeğin internetten araştırmasını yaparken; erkeklerin ise %7’si bunu yapıyor.
Çiftlerin birbirlerine benzedikleri söylenir ki bu genellikle evli çiftler için geçerlidir. Ancak, kişilikler de zamanla birbirine benziyor…
İnsanların %65’i, öpüşürken, başlarını sağ tarafa eğiyorlar.
Bayanların %43’ü, erkeklerine bağlanmaya kendilerini hazır hissetmiyorlarsa, erkeğin de evliliği düşünmesini istemiyor.
Yeni aşık olan kişiler, serotonin hormonunu, oldukça az salgılıyorlar. Bu hormon ise, obsesif kompülsif hastalığın sebebi. Bu nedenle, kendimizi, daha yeni tanımış da olsak o kişiye çok fazla kaptırıyor, ve çok bağlanıyoruz.
Philedelphia havaalanı, en çok aşık olunabilecek havaalanı sçeildi.
Yapılan bir araştırmaya göre, hayatımızın aşkını bulmak istiyorsak eğer, en az 12 insanla çıkmalıyız. Gerçek aşkı bulmanın en iyi yolu budur.
Erkeklerin sakallarının daha çabuk uzamasının sebebi, seks beklentisi içerisinde olmaları
Romeo ve Juliet’in yaşadığı İtalya’ya, her sevgililer gününde, en az 1000 mektup gidiyor.
Terkedildiğimiz insanı daha çok seviyoruz terkedildikten sonraki kısa dönemde.
Genellikle, birlikte çalışan insanların aralarında aşk doğduğunu görürüz. Bunun sebebi, yakınlık, samimiyet; ve rahatlıktan kaynaklanmaktadır.
Uzun süreli ilişkilere baktığınız zamanlarda, bu ilişkilerden en az birinin, başladığı dönemde, çiftlerden birinin, başka bir ilişkisi olması esnasında başladığı görülüyor.
Romantik ilişkiler yaşayan çiftler çok daha mutlu oluyorlar. Bağlılık derecesi ne kadar yüksek ise, mutluluk da o kadar çok


YORUMLAR