Genel

Ateş Basmasının Nedenleri, Sebepleri: Sıcak (Ateş) Basması Neden Olur?

Menopoz dönemi hakkındaki yazı dizimize ateş basması ile başlamayı uygun gördük. Menopoz dönemideki bayanların en sık karşılaştığı sorunlardan birisi olan sıcak basması sebeplerini sizler için araştırdık. Gece ateş basması şeklinde görülebildiği gibi gündüz de ateş basabilir.

Menopozda Ateş Basması: Ateş Basması Nedir, Ateş Basması Ne Demektir?

<!–adsense–>Sıcak basmaları (ateş basması), genel tarifle baş ve yüzünüzden başlayan bir sıcaklık hissi olarak tanımlanabilir. yüzünüzden boynunuza ve vücudunuz diğer bölgelerine yayılır. Sıcak basma hisse 1-5 dakika kadar sürebilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlarda ateş basması %85 oranında görülmektedir. %60 bayanlarda 6 ay ile 5 yıl arasında devam etmektedir.

Ateş Basmasının Nedenleri: Sıcak Basması Neden Olur?

Özellikle menopoz döneminde ya da hamilelik döneminde bayanlarda yaşanan ateş basmasının sebebinin osterojen hormonunun azalması olduğu düşünülmektedir. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte osterojen hormonun etkili olduğu sanılmaktadır.

Östrojen hormonunun beyin fonksiyonlarında önemli görevleri vardır. Östrojen hormonu bu işlevlerini yerine getirken beyin dokusunda bulunan nörotransmitter maddeleri kullanmaktadır.

Ateş basmasının sebebinin beynin hipotalamus bölgesindeki östrojen hormonunun etkisinin azalması sonucu vücudunuzun beden ısısını ayarlayan mekanizmadaki nörotransmitter maddelerin dengesinin azalması olduğu düşünülmektedir. Bunun sonucunda vücudunuz sıcaklık ayarlamasını yapamadığı zamanlarda ateş basması ile karşılaşırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir