Kategoriler
Ateş Basmasının Nedenleri, Sebepleri: Sıcak (Ateş) Basması Neden Olur?

Ateş Basmasının Nedenleri, Sebepleri: Sıcak (Ateş) Basması Neden Olur?

Menopoz dönemi hakkındaki yazı dizimize ateş basması ile başlamayı uygun gördük. Menopoz dönemideki bayanların en sık karşılaştığı sorunlardan birisi olan sıcak basması sebeplerini sizler için araştırdık. Gece ateş basması şeklinde görülebildiği gibi gündüz de ateş basabilir.

Menopozda Ateş Basması: Ateş Basması Nedir, Ateş Basması Ne Demektir?Sıcak basmaları (ateş basması), genel tarifle baş ve yüzünüzden başlayan bir sıcaklık hissi olarak tanımlanabilir. yüzünüzden boynunuza ve vücudunuz diğer bölgelerine yayılır. Sıcak basma hisse 1-5 dakika kadar sürebilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlarda ateş basması %85 oranında görülmektedir. %60 bayanlarda 6 ay ile 5 yıl arasında devam etmektedir.

Ateş Basmasının Nedenleri: Sıcak Basması Neden Olur?

Özellikle menopoz döneminde ya da hamilelik döneminde bayanlarda yaşanan ateş basmasının sebebinin osterojen hormonunun azalması olduğu düşünülmektedir. Sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte osterojen hormonun etkili olduğu sanılmaktadır.

Östrojen hormonunun beyin fonksiyonlarında önemli görevleri vardır. Östrojen hormonu bu işlevlerini yerine getirken beyin dokusunda bulunan nörotransmitter maddeleri kullanmaktadır.

Ateş basmasının sebebinin beynin hipotalamus bölgesindeki östrojen hormonunun etkisinin azalması sonucu vücudunuzun beden ısısını ayarlayan mekanizmadaki nörotransmitter maddelerin dengesinin azalması olduğu düşünülmektedir. Bunun sonucunda vücudunuz sıcaklık ayarlamasını yapamadığı zamanlarda ateş basması ile karşılaşırsınız.


YORUMLAR

10 Yorum Yapılmış

 1. 47 – yaşindayim menapoza giriyorum, çok kanamam oluyor, baş ağriları ve ateş ter basıyo, bitkisel çozum oneriniz den istiyorum, yardımcı olun.Teşekür ederim.

 2. ben cayır cayır yanıyorum…

 3. benim ayaklarımda ateş ve sıcaklık oluyor

 4. 18 yasındayım ve sürekli ateş bayo işte bile vantinatorle calışyorm herkez kızıyo neden olabilir bu durumdan rahatsızm

 5. evliyim ve bebek istiyoruz adetime daha yaklaşık 13 gün var aylnız ateş basmaları yemek kokularından etkilenme bulantı halsizlik uykuya düşkünlük var doktora gitmeyi erken buluyorum eşimide telaşlandırmak ve heveslendirmek istemiyorum ne yapmalıyım

 6. 71 yaşında bir erkeğim. bir yıla yakın bir zamandır ateş basması
  hastalığı ile yaşıyorum, tedavisini bulamadım.Bu hastalık yalnız
  kadınlarda olduğu bütün yorumlarda belirtimekte.Kime başvurmak
  gerekli. cevap alırsam sevinirim

 7. merhaba benim basimda donme oluyor.bu menapauza ile ilgilidir mi?

 8. sıcak basması hastalıkları ve piskoloci bunları acklayın

 9. yardım edinnnn

 10. Merhabalar hayirli gunler ic hastaliklara basvurmaniz gerekmektedir beyin cerrahide olabilir cunku beyin hormonlari vucudunuzun ates yukselmesini ayarlayamiyor hormonlarinizda dusukluk var ic hastaliklari ve beyin cerrahiye basvurunuz