Genel

Azospermi Nedir? Tese Nedir? Mikro Tese- Mesa Tese Ameliyatı

Azospermi nedir? Semende hiç canlı sperm olmaması durumunda bebek sahibi olunabilinir mi? Tese yaptırmak ne demektir? Bu yazımızda azospermi hastaları için Tese (Testiküler sperm ekstraksiyonu) uygulamasından bahsedeceğiz. 

Azospermi Nedir? Azospermi Ne demektir?

<!–adsense–>

Azospermi demek, meni örneğinde hiç sperm hücresi çıkmaması anlamına gelir. Çocuğu olmayan erkeklerin %10-15 inde azospermiye rastlanmaktadır.

Menide hiç hücre çıkmaması durumu tıkanıklığa bağlı olup olmamasına göre  iki durumda incelenmektedir. Meni taşıma kanalları tıkalıdır ya da testisler yeteri kadar çalışmıyordur.

Azospermi sebepleri nelerdir?

Tıkanıklığa bağlı azospermi doğuştan olabilir (doğuştan sperm kanalarının bir bölümünün eksikliği). ya da sonradan genital enfeksiyonlar ve cerrahi girişimler sonrası da meydana gelebilir.

Tıkanıklığa bağlı olmayan azospeminin ise değişik sebepleri vardır. Bunlar genetik bozukluklar, testis torsiyonu, testislerin doğuştan yukarıda kanallarda kalması, bazı enfeksiyonlar ve radyasyon gibi etkenlere bağlı olarak azospermi gelişebilir.

Mikroskobik Tese Nedir?

Genel anestezi altında yumurtalıkların açılarak mikroskop altında incelenmesi işlemidir. Bu yöntemle yumurtalıkta sperm üretilen bölgeler daha iyi seçilmekte ve alınan doku miktarı daha az olduğundan çok sayıda alandan parça alınabilmektedir. Bu dokular laboratuarda embriyolog tarafından kesilerek kanalların içine dökülmüş yada kanallara yapışık olan sperm hücreleri ayıklanarak mikroenjeksiyon işleminde kullanılır.

Azospermi tedavisi: Azospermi nasıl tedavi edilir?

Tıkanıklık olmayan hastalarda TESE yöntemi kullanılır. Tıkanıklığa bağlı azoospermi hastaları için MESA uygulanmaktadır.

Sperm iletiminde görülen bazı durumlar, var olan spermin dışarıya çıkışının olmamasına sebep olurlar. Örneğin sperm yollarının doğuştan olmaması , sperm yollarının tıkanıklığı veya sonradan geçirilen infeksiyonlar veya travmalar ( operasyonlar , kazalar vb ) . Bu tür hastalarda genellikle testiste sperm üretimi olmaksına rağmen  var olan testiküler spermin dışarıya çıkışı olmamaktadır.

Bu hastalarda epididim denilen sperm depolama ve taşıma kanalından sperm aspirasyonu işlemi yapılmaktadır. Mikroskopik epididimal sperm aspirasyonu ( MESA ) sonucunda hedef bol miktarda canlı ve kaliteli sperm elde etmektir.

Sperm yollarında tıkanıklık olmayan azoospermili hastalarda ise testisin içinden mikroskopik olarak sperm elde etme yöntemi ( TESE ) uygulanmaktadır. Genel anestezi altında ( yaklaşık 1-2 saatlik ) mikroskopik olarak testisin içinde canlı hücre arama işlemi yapılmaktadır.

Bu yöntem ile testise en az zararı vermekle beraber sperm çıkma olasılığı en fazla olan yerlerden örnekler alınmakta ve aynı anda embriyoloji laboratuarında incelenmekte sperm kalitesi ve canlılığı değerlendirilmektedir.

Azoospermili olduğunu öğrendikten sonra çeşitli doktorlar tarafından değerlendirilen ve bir veya birkaç defa testis biyopsisi işlemi yapılan hastalarla karşılaşmaktayız. Biyopsi sonuçlarında tamamen ümitsiz olunan, canlı hücre bulunamayan hastalarda bile uyguladığımız mikroskopik TESE yöntemiyle ortalama %50-55 canlı sperm hücresi bulunabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir