Genel

Bademcik İltihabı İçin Bitkisel Çözümler

Bademcik iltihabı, sonbahar ve kış aylarında oldukça sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Bademcik ilhitabı için evde yapabileceğiniz basit bitkisel tedavi yöntemlerinden bahsetmek istiyoruz.

Bademcik İltihabı ve Belirtileri

Vücudumuzun bağışıklık sisteminin bademcikler somut bir organı olarak gösterilmektedir. Çünkü genelde bademcikler şiştiği zaman bir rahatsızlıkla karşılaşılır. Yani hasta olunacağının bademciklerdeki şişme ya da iltihaplanma habercisidir ve bir an evvel tedavi edilmesi gerekir. Çünkü bademciklerden kaynaklanan rahatsızlıkların önlenmesinde bademcik tedavisi büyük etkendir.

Bademcik iltihabı olduğunuzu anlamak oldukça kolaydır. Ateşiniz 39–40 dereceye çıktıysa, boğazda şişkinlik, ağrı ve kızarıklık varsa büyük ihtimalle bademcikleriniz iltihaplanmış demektir. Bunun için de iyi bir sağlık bakımına ihtiyacınız vardır. Genelde bu anlamda doktora gitmek en mantıklı çözüm olacaktır. Ancak her zaman doktora başvurmak herkesin bildiği üzere mümkün değildir. Tedavi sürecine kadar işte bitkisel tedavilerle evde yapabileceğiniz ve sizi oldukça rahatlatacak iyi edecek yöntemlerden bahsetmek istiyoruz.<!–adsense–>

Bademcik İltihabı İçin Evde Yapılabilecek Bitkisel Çözümler

Adaçayı: Adaçayı; bademcik iltihaplanmalarında en çok tercih edilen tedavi yöntemlerinden biridir. Çünkü mikrop öldürme özelliğini adaçayı taşımaktadır. Bu nedenle gargarayı yarım adaçayı ile yaparsanız mikroplar ölecektir ve biraz daha ağrı hafifleyecektir.

Tarçın Çayı: Boğazınızdaki bakteri azaltacak, şişliğin inmesine yardımcı olacak bir çay tarifi vermek istiyoruz. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı toz tarçın ilave ederek, 5-7 dakika demleyin.  Eğer tarçının çubuk halini kullanmak isterseniz, bir bardağın içine iki çubuk tarçın kullanmanız yeterli, demlenme süresi ise 10-12 dakika olmalıdır… Dilerseniz 2 çay kaşığı bal ilave edebilirsiniz.

Limonlu Sıcak Su: Bir bardak suyu kaynatın, 10 dakika bekletin. Bir adet limonun suyunu bardağın içine sıkın. 15-20 dakikalık bir sürede, yavaş yavaş bu su limonlu suyu içmeniz tavsiye edilir.

Tuzlu Su: Tuzlu su ile gargara yapmak, bademcikleri rahatlatır ve ihtihabı azaltır. Yarım bardak ılık suyun içine yarım çay kaşığı tuz atıp, karıştırın, Azar azar gargara yapın. Tuzu fazla atarsanız boğazınızı tahriş edebilirsiniz.<!–adsense–>

Sarımsak: Ayrıca bir diş sarımsağı ezerek bir çay kaşığı tuzu üzerine ekleyip yarım bardak su ile de karıştırıp gargara yapabilirsiniz. Şişkinlik varsa bu sayede azalacak ve nefesinizi çok rahat almaya başlayacaksınız.

Zerdeçal: Bir bardak sıcak suyun içerisine bir çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyin ve karıştırın. Ilıyınca gargara yapın.

Bu yöntemlerin yanı sıra direkt olarak tükettiğinizde bitkisel ürünler arasında antibiyotik etkisi yaratacak olanlar; mandalina, greyfurt gibi C vitamini açısından zengin meyveler yer alır. Ayrıca karahindiba kökü ve böğürtlen de oldukça iyi gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir