Genel

Bahar Yorgunluğunu Atmak İçin Bunlardan Destek Alın

Mevsimlerden bahar. Bu mevsimlerde yaşanan bahar yorgunluğu da elbette ki ya kapımızda; ya da kapıdan içeri girmiş durumda. Ve bahar yorgunluğuna teslim olduğumuz bu dönemlerde yaşarız hep motivasyon eksiklikleri ile konsantrasyon bozukluklarını; işlerimiz hep bahar aylarında sorunlarla karşılaşır; zaten bahar yorgunuyuzdur da, nasıl düzeltiriz böyleyken işleri… Bahar yorgunluğudur bu; size kendinizi hasta bile hissettirebilir… Durun! Hemen umutsuzluğa kapılmayın. Biz sizi bahar yorgunluğuna teslim etmemek için bu yazıyı hazırladık. Bir kaç beslenme tüyosu ile, kendinizi baharın yorgunluğundan kurtarabileceksiniz. Nasıl mı? İşte o tüyolar:
Bahar yorgunluğuna bir de uykusuzluk etmeni eklendiğinde, ne hale gelebileceğinizi hiç düşündünüz mü? Yoksa bunu zaten yaşadınız mı? Bahar yorgunluğundan kurtulmak için, herşeyden önce sağlıklı bir gece uykusuna ihtiyacınız vardır. Bunun için de akşam yemeği; ve akşam yemeğinden sonraki yaptıklarınız ile başlamak gerekmektedir işe. Mesela: Akşam yemeğinizde çok ağır gıdalarla beslenmemeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz; ve sonrasında da yemekten 1.5 saat kadar sonra bir fincan rezene çayı içerek, yediklerinizin daha kolay sindirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Yatmadan önce ise, melisa ya da papatya çayından faydalanmayı deneyin. Melisa ve papatya, sizi hem sakinleştirecek; hem de rahatlatıp, güzel bir uyku uyumanızı sağlayacaktır.
Sağlıklı bir uyku uyudunuz; güne de güzel başladınız… Günü kurtardığınızı düşünmeyin. Hemen güzel bir kahvaltı ile devam edin. Tam buğray ekmeğinin arasına beyaz peynir koyun; ve güzel bir sandviç oluşturun. Yanında da bir bardak süt; 10 adet kadar kavrulmuş badem, 1 dilim de ananas yemeyi deneyin. Badem içerisindeki %70 oranında bulunan tekli doymamış yağın da size enerji verdiğini göreceksiniz. Bu kahvaltı size doping etkisi yapacaktır.
Sağlıklı; ve doping niteliğinde bir kahvaltının ardından, bolca su içmeye özen gösterin. Sağlıklı bir erkeğin gün içerisinde içmesi gereken su oranı 3.2 litre iken; bu oran, sağlıklı bayanlarda 2.2 litredir. Mutlaka bu orandan az su içmemeyi başarmanız gerekmektedir. Mevsim geçişlerinde; ve özellikle de bahar mevsimlerinde, enfeksiyonlardan korunmak amacıyla, bol bol su içerek bağışıklık sistemini güçlendirmenizde fayda görülmektedir. Bağırsaklarınızı da çalıştırmanızın çok önemli olduğunu vurgulayarak, sudan faydalanmanız gerektiğini bir sefer daha belirtmemizde fayda var.
Bahar yorgunluğunu üzerinizden atmanız için, yoğurt ve yulaf ezmesinden de faydalanabilirsiniz. Yoğurt içeriğinde yüksek oranda bulunan kalsiyum, sizin kilo kontrolünüze katkıda bulunurken; yine yoğurdun içeriğinde bulunan probiyotik, yararlı bakteriler bakımından da oldukça zengin bir kaynaktır. Bu nedenle bolca yoğurt tüketmelisiniz; ancak, katkı maddelerinin en az olduğu yoğurtları tüketmeye özen göstermelisiniz. Yulaf ezmesi de sizin için büyük bir kurtarıcı olacaktır. Yulaf ezmesi, çok sağlıklı bir besin kaynağı iken; bunun yanında, içeriğindeki beta glukanlar ile, aynı zamanda güçlü de bir lif deposudur. Bu özellikleri ile, sizin bağışıklık sisteminize büyük katkısı olduğunu belirtmek ister; ve yulaf ezmesini de sıkça tüketin; enfeksiyonlarla savaşın deriz…
Bahar yorgunluğunda, sizin için ananasın da büyük katkısının olacağını belirtmek isteriz. Şöyle ki ananas, yüksek bir antioksidan içeriği barındırmaktadır; bu özelliği ile hücrelerinizi yenilemekte; ve güçlendirmekte; sindiriminize de katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda ananas, iltihaplarınızdan arınmanız için de güçlü etkilere sahiptir diyebiliriz.
Bahar yorgunluğunu üzerinizden atmak için dikkat etmeniz gereken bir başka besin de, kırmızı mercimektir. Kırmızı mercimeği, haftada en az dört kere yemeniz tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte, ara öğünlerde tüketeceğiniz 3 – 4 adet siyah erik kurusu; ve 2 – 3 adet kurutulmuş hurma da, kan şekerinizi düzenleyerek, sizin her an bir uyku isteği ile savaşma halinizle başa çıkacaktır.
Antioksidanlar da bahar aylarında sizlerin sağlıklı ve dengeli beslenmenize yardımcı olacak maddeler arasında yer almaktadırlar. Bu antioksidanlar arasında, ilk sırayı E vitamini almaktadır. E vitamini almak için, tam buğday ekmeğinden faydalanabilirsiniz. E vitamininin selenyum ile daha etkili olacağını da bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle balık etinden de güç alarak, selenyum ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Beuaz lahananın da selenyum kaynağı olduğunu belirtmek isteriz. A vitamini için kullanabileceğiniz kabak tatlısı da, antioksidan bakımından daha kuvvetli bir sağlıklı beslenme programı yaratabileceğinizi sizlere müjdelemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir