Genel

Bayanların Menapoz Dönemi Kolesterol Riskleri

Menapoz dönemini, kimi kadınlar daha ağır sendromlar geçirerek atlatmaya çalışırken, kimi kadınlar ise, çok kolay atlatmaktadırlar. Bazı bayanlar, cerrahi menapoz ile, bu durumu çok daha ağır yaşayabilmektedirler. Menapozun etkileri, 1 yıl öncesinden kendisini göstermeye başlar; ve menapoz sonrasındaki bir senenin sonunda da yavaş yavaş normale dönmeye başlayan kadın vücudunun, bir istikrara kavuşması gerekir.
Menapoz öncesi bir senelik dönemde, bayanlarda kolesterol oranı artmaya başlıyor; ve sonrasındaki bir senelik zaman zarfında ise, yavaş yavaş düşüyor. İyi kolesterol düşüyor, ancak kötü kolesterolün düştüğü kesin bir dille söylenememekte. Kadınlarda kolesterolün yükselmesi östrojen hormonuna bağlanıyor. Menapoz öncesinde östrojen ile birlikte diğer hormonların dengeli olarak çalışması nedeniyle, kadınların, erkeklere oranla, daha az kalp ve damar hastalığına yakalandığı düşünülüyor; ancak, aksi bir durum söz konusu olduğunda, yani hormonların çalışması dengesizleşip azaldığında, kolesterol yükselmesi ile birlikte, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riski de daha fazla artıyor.
Kolesterolden daha az etkilenmek için, yiyeceklerinizin içerisindeki yağ miktarını azaltmanız tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde, bu sorun ile baş etmeniz sizin için oldukça zor bir durum haline gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir