Kategoriler
Bebek Ağlamasının Sebepleri Ve Ağlamayı Dindirme Yöntemleri

Bebek Ağlamasının Sebepleri Ve Ağlamayı Dindirme Yöntemleri

Yeni doğan bebeğiniz var ise, ve bu bebek sizin henüz ilk çocuğunuz ise, o zaman bebek bakımı hakkında detaylı bilginizin olmaması normaldir. Neden ağladığını anlamanız zor olabilir; aynı zamanda ne yapacağınızı da bilmeyebilirsiniz. Çevreden çok fazla fikir veren olur: ”kucağa alışmasın, beşiğinde kalsın, ağlasa da çok fazla şımartma ki alışmasın…” gibi söylentilere aslında bebek anneleri çok fazla kulak vermemelidirler. Bebek ağlıyorsa, canı sıkıldığından değil, mutlaka ki bir ihtiyacı olduğundan dolayı ağlıyordur. Unutmamalısınız ki belirli bir zaman sonra bebeğiniz sizinle konuşarak iletişim kurmaya başlayacaktır; ancak yeni doğan bir bebeğin tek iletişim yöntemi ağlamaktır; ve onun ihtiyaçlarını karşılayacak olan tek kişi de annesidir.
Bir bebeğin ağlamasının sebepleri az çok bellidir. Acıkan bebek ağlar, altı kirlenen bebek ağlar, uykusu gelen ya da yorgun olduğunu hisseden bebek ağlar; ve bir de, sizinle temas halinde olmak isteyen bebek ağlar. Bebek ağladığı anda, ona gerekli ilgiyi gösterirseniz, kendisini güvende hissedecektir. Aksi takdirde, ağlayan bebeğin, halk arasında söylendiği gibi kendi kendine susmasını beklerseniz, bebeğinizin kendisine olan güveni sarsılacak; ve bu güven sarsıntısı, ilerleyen dönemlerde de onun psikolojisini oldukça olumsuz etkileyecektir.
İlk iki ay, göz yaşları olmadan ağlayan bebeğin en önemli ağlama nedeni, karnının aç olmasıdır. Emzirerek işe başlamalısınız. Eğer karnı aç değilse emzirmenizi reddedecektir; ve bu zaman da, altını kirletip kirletmediğini kontrol etmeli; ve eğer altını kirletmiş ise hemen bezini değiştirmelisiniz. Bir başka ağlama nedeni de, ortam sıcaklığıdır. Ortam ne çok sıcak ne de çok soğuk olmamalıdır. Bu nedenle bebeğiniz uyumak istediği halde uyuyamıyor olabilir. Üzerindeki örtülerin onu rahatsız etmemesini sağlamaya çalışmalısınız. İlgisini çekecek bir şeyler de bulmaya çalışabilirsiniz: emzik vermek ya da temiz hava aldırmak gibi. Kucağınıza alıp sallamak da bir alternatiftir; ancak kucağınıza aldığınız bebeğinizi sıkarcasına değil de biraz gevşek tutmaya özen göstermelisiniz.
Ağlayan bebeğiniz için belirli alışkanlıklar edinmeniz, bebeğinizin de bu alışkanlıklara alışmasını sağlayacaktır. Bunun başında, sebepsiz ağlayan bir bebeğin tüm ihtiyaçlarının karşılanmış olduğunu anladıktan sonra ne yapacağınızdır. Ağlayan bebeğinizi kucağınıza alıp onunla sohbet etmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz; bunun yanında temiz hava aldırabilirsiniz… Ancak bunlardan sadece bir tanesini alışkanlık haline getirmelisiniz ki o da bebeğinizin mutlu olduğu davranış şekliniz hangisi ise o olmalıdır.
Bebeğinizin ilk üç aylık döneminde, günde üç saat ağlaması gayet normaldir, hemen korkulara kapılmanıza gerek yoktur. Ancak eğer bebeğiniz sürekli ağlayan bir bebek değilse; ve bir anda bu hale geldi ise, o zaman bir sağlık sorunundan şüphelenerek doktorunuza başvurmalı ve sebebi araştırmalısınız.


YORUMLAR