Genel

Bebeklerde İshal Ve Nedenleri

Bebeklerimiz bizim için, hayattaki en önemli varlıklarımızdır. Ve onların sorunlarını çözmesi gereken kişilerin de anneler olduğunu; çünkü bebeklerin duygularını anlatamadıklarını düşünecek olursak, en ufak bir rahatsızlıkları, bizim için oldukça ürkütücü etki yaratmaktadır. <!–adsense–>Bebeklerde en sık rastlanan sorunlardan bir tanesi de ishaldir; ve ishal hakkında bilinen su kaybı gerçeği, büyük endişelere neden olmaktadır. Peki anneleri bu kadar korkutan ishalin nedenleri arasında neler sayılabilir…
Bebeklerin ishal olmalarının en önemli nedenleri arasında ilk sırada yer alan, Viral enfeksiyonlardır; ve viral enfeksiyon olarak adlandırılan şeyin halk arasındaki bilinen adı ise, grip ve soğuk algınlığıdır. Bu virüsün bebeğinize bulaşması halinde, doktorlarımız pek çok ilaç verseler; ya da biz evlerimizdeki ilaçları kullanmak istesek de, önemli olan hastalığın kuluçka dönemini atlatmaktır. Bu dönemin sonuna kadar ishal sürecektir her ne kadar ilaç tedavisi uygulasanız da. Bu aşamada annelerin yapabileceği tek şey, bebeklerinizin rahat etmesini sağlamaktan başka bir şey değildir.
Bakteriler de bebeğinizin karın ağrsı ile birlikte gelen ishal; ve ateş ile karşılaşmasına yol açmaktadır. Ayrıca bu bakteriler, bebeklerinizin dışkılarında kan görmenize de neden olabilmektedir. Kan çok ciddi bir sorunun varlığının da habercisi olabilmektedir. Bebeğinizin dışkısında kan görmeniz anında mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.
Bebeğinizde ishal, mide ve sindirim sorunları yaşanmasının en önemli nedenlerinden bir yanesi ise, bebeğinize yüksek miktarda meyve ve meyvesuyu vermeniz olabilir. Bebeklerinize herşeyin fazlasını vermeniz onun faydasına değil; aksine zararınadır. Herşey kararında olmalıdır.
Bebeğinizde bulunan parazitler de mide rahatsızlıklarına ve ishale sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda, parazitlerin çok bulaşıcı olduğunu ve başka bir bebekten sizin bebeğinize geçebileceğini de bilmelisiniz. Bu nedenle, bebeğiniz içi parazit testlerini dönem dönem uygulatmanızda fayda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir