Genel

Bebeklerdeki Kalp Hastalıklarının Erken Teşhisi

Bir bebeğin ağlamasında herhangi bir tuhaflık yoktur; ancak bebeğin nasıl ve ne şekilde ağladığı, büyük önem taşımaktadır. Bebeğiniz ağlarken morarmalar ile karşılaşıyorsanız, bu ciddi bir sorunun habercisi olabilmektedir. Kesinlikle bir uzman doktorun kontrolünden geçirilmesi gereken bebeğinizin herhangi bir sorunu varsa, bu sorunun erken teşhisi, sizin dikkatinize bağlıdır.
Ağlarken nefes nefese kalan ya da bir anda nefesi kesilen bebeğinizin bir kalp hastalığı olabilir. Annelerin bu durumda erken paniğe kapılmamaları; ancak yine de kontrolü elden bırakmamaları gerekir. Bebeğinizde dikkat etmeniz gereken başka noktalar da vardır elbette bir kalp sorununun erken teşhisi için önem teşkil edebilecek. Ve bunların başında, emzirdiğiniz bebeğinizin erken yorulması, morarması, tırnaklarında ve dudaklarında meydana gelen morluklar olabilir.
Daha ileriki yaşlardaki çocuklarda ise, belirtiler daha belirgindir erken kalp sorunu teşhisleri için. Örneğin, çocuğunuz düz yolda yürürken yoruluyorsa, dudaklarında ve tırnaklarında morarmalar var ise, nefesi kesiliyor ve nefes almakta zorlanıyorsa, sık öksürük nöbetleri ile karşılaşıyor ve akciğer enfeksiyonları ile baş etmek zorunda kalıyorsa, kesinlikle bir doktora başvurulmalıdır ve doktor kontrolünde çocuğunuzda herhangi bir üfürüm duyuluyorsa ki bu üfürümlere tıp dilinde ASD adı verilmektedir; böyle bir durumda da çocuğunuzun derhal bir çocuk kalp uzmanına götürülmesi gerekmektedir.
Bu gibi belirtileri siz farkedebilirsiniz ancak çocuğun kalbinde herhangi bir büyüklük olup olmadığını, herhangi bir üfürüm olup olmadığını en iyi anlayacak kişi, kardiyoloji çocuk doktorundan başkası değildir. Erken teşhis, çocuğunuzun hayatını kurtarabilir ve tedavi edilebilir; bu nedenle, çocuğunuzun hayatının, sizin dikkatinize bağlı olabileceğini kesinlikle unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir