Genel

Bekaret Kavramına Genel Bir Sorgulama

Bayanların bekareti, eski zamanlardan günümüze kadar hep mevzu bahis olmuştur. Ancak bekaret bu kadar önemli olmasına karşın, bunun tam zıttı durumlarla karşılaşıldığı da görülmektedir.
Muhteşem Yüzyıl dizisi ile RTÜK sürekli şikayet almaktadır. Bu şikayetin sebebi ise, hareme alınan kızların nasıl alındıklarının irdelenmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bekareti bozulmuş olan kızların hareme alınmadıkları bilinmektedir. Hareme girmek isteyen bayanların bekaretleri bozulmuş ise de, farklı işlerle görevlendirilir; ancak hareme alınmazlar. Peki nasıl yapılır bu bekaret kontrolü? Bunun için kızlar hamama sokularak, bacakları ayrılarak, bakire olup olmadıklarına bakıldığı söylenmekte. Bu bir kız için nasıl utanç verici bir durumdur?
Bakire olmayan bir kız, ya ailesinden birisi tarafından öldürülür, ya da kendisi intihar eder böyle bir durumun ortaya çıkması ile birlikte. Ancak bekarete önem veren toplumların çoğunda, kız çocuklarının, ergenlik çağına girdiği anda evlendirildikleri görülmektedir. Bunun yanısıra, başka bir liseli genç kız, çocuk aldırır, sevgilisi ile basılan bir kız namussuz ilan edilerek toplum tarafından dışlanır…
Bu kadar tezat bir toplumda yaşarken, Muhteşem Yüzyıl dizisine başladığı ilk günden bu yana giden toplam 60 bin şikayetin kaynağı nedir? Bu durumda suçlu Muhteşem Yüzyıl dizisinin yapımcıları mıdır; yoksa şikayet eden izleyiciler mi? Ya da bu durumda suçlu, bayanları bu tür törelere esir eden aileler mi?
Etrafımıza şöyle bir bakındığımız zaman, erkeklerin kız peşinde koştuğunu görüyoruz. Kızları cinsel anlamda tuzağa düşürmek için, akıllarına gelen tüm bu yöntemleri deneyen erkekler, daha sonra evlenecekleri kızda, bekaret ararken, haklılar mıdır; yoksa haksızlar mıdır?
Toplumu yanlış bilgilendiren medya mıdır bekaret çelişkisinin suçlusu; yoksa çocuklarını bilinçlendirmeyip, sıkan ve dolayısıyla da hiç bir şeyden haberi olmayan çocukların aileleri midir suçlu?
Suçlu biz miyiz bekaret konusunda?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir