Genel

Beslenme Piramidi İle Dengeli Beslenin

Sağlıklı yaşamak istiyorsak eğer, bu durumu, dengeli beslenme ile sağlayabileceğimizi kesinlikle unutmamamız gerekmektedir. Dengeli beslenme dediğimizde ise, aklımıza ilk olarak gelmesi gereken şey: vücudumuza, gün içerisinde, ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri, ihtiyaç duyduğu oranlarda vermemiz gerektiğini anlamalıyız.

Dengeli Beslenmek İçin

<!–adsense–>

Dengeli beslenme için ihtiyaç duyacağımız besinler, her daim kullanmamız ve tüketmemiz besinler olmasına karşın, bazılarına az; bazılarına ise daha fazla ihtiyaç duymaktayızdır. Bir insan vücudunun günlük 2 litre suya ihtiyacı vardır. Yağ ve tatlılara duyduğumuz ihtiyaç ise çok azdır. Bunun yanında, vitaminleri de almamız gerekmektedir vücudumuza; bir kaç gram vitamin yeterli gelebilmektedir. Protein tüketimini gerçekleştirmek için, pirinç, makarna, ekmek gibi besinlerden destek almamız gerekirken, vitaminleri ise, mevsiminde yetiştirilmiş olan sebze ve meyvelerden almamız gerektiği, uzmanlar tarafından bizlere tavsiye edilmektedir.
Sağlıklı yaşam için tercih etmemiz gereken dengeli beslenmeyi, beslenme piramidinden yardım alarak öğrenebilmemiz mümkündür. Beslenme piramidinin en alt bölümünde yer alan karbonhidratlardan, günlük 6 ile 11 servis arasında tüketmemiz gerekirken; en üst sırada yer alan katı ve sıvı yağlar ile tatlılardan ise az bir miktarda tüketmemiz yeterli olacaktır.
Dengeli beslenme ile vücudumuza aldığımız, vitamin, mineral, yağ ve proteinleri, gerektiği kadar alırsak; hem sağlığımızı gerektiği şekilde korumuş oluruz; hem de ideal kilomuza ulaştıktan sonra, bu ideal kiloyu koruma şansına erişmiş oluruz. Sağlıklı yaşam tarzının da kilo problemi olmayan bir yaşam tarzı olduğunu düşünecek olursak; kendimizi mutlaka dengeli beslenmeye odaklamamız gerektiğini anlamamız çok daha kolay hale gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir