Genel

Boş Zamanlarda Yapılacak Şeyler: Boş Zaman Aktiviteleri

Boş zamanlarımda neler yapabilirim sorusu pek çok kadın tarafından sorulmuyor. Çünkü kadınlar, boş zaman aktivitelerine zaman bulamadıklarından yakınıyorlar. Öyle ki, pek çok kişi, bir arkadaşına telefon açacak zamanı bile bulamadığının derdine düşüyor. Ancak herkes için boş zaman aktiviteleri bir diğerinden farklıdır. Kimi kadınlar kesintisiz canlı radyo dinler, kimileri günlük tutar; bazıları ise boş zaman aktiviteleri arasına yürüyüş yapmayı ekler. Peki sizce boş zamanlarda neler yapılır? İlerleyen bölümlerde sizlere başarılı insanların boş zaman aktivitelerinden söz edeceğiz.

Boş Zamanlarımda Neler Yapabilirim?

Kesintisiz Canlı Radyo Dinle:

Hepimiz biliyoruz ki: Müzik ruhun gıdasıdır. Ve aslında boş zaman aktiviteleri arasına kesintisiz canlı radyo dinlemeyi eklemek, bizim zamanımızdan çalmaz. Yani, aynı zamanda çocuklarımızla ilgilenir, temizliğimizi, yemeğimizi yapabilir, internette dolaşabilir, hatta spor bile yapabiliriz. Bu sırada seçilmiş farklı türlerde müzikleri dinleyebilir, dinlemek istediğimiz şarkıları yayında bulunan DJ’lere ulaştırabiliriz. Bir de yayında sohbet varsa, hayatın içine dolar dinlemiş olduğumuz radyo. Eskiden, televizyonun olmadığı zamanlarda, akşamlarını nasıl değerlendirdiklerini sorarsanız ebeveynlerinize, onların da kesintisiz canlı radyo dinlediklerini; hatta arkası yarın’lardan söz ettiklerini duyarsınız. O zamanlar tek bir alternatif varken, şimdi ise yüzlerce olduğunu söyleyebiliriz. 

Günlük Tut:

Boş zamanlarda neler yapılır sorusunun bir diğer yanıtıdır günlük tutmak. Yazmak çok iyi bir ilaçtır. Hani birine bir şeyleri anlattığımızda deşarj olur ve rahatlarız; günlük tuttuğumuzda da anlatmış kadar deşarj oluruz. Hem de tuttuğumuz günlükler, birinin eline geçmediği sürece çok iyi sır saklarlar. Ayrıca, başarılı insanların da günlük tuttuğunu unutmamalısınız; şöyle ki: sabahları: “Bugün ne yapacağım” sorusuna yanıt verenlerle, akşamları, “Bugünüm nasıl geçti” sorusuna yanıt verenler, gelecekte başarılı olan; ya da olacak insanlardır. Eğer tuttuğunuz günlüğü saklamak istemezseniz, yakıp yırtabilirsiniz bile. Zaten siz yazarken amacına ulaşmıştır günlüğünüz. Sizi rahatlatmanın dışında düşünme kabiliyetinizi de güçlendirir. 

Öğle Uykusuna Yat:

Çok değil, günde 1 – 1.5 saat uyumak, verimliliğinizi arttırır. Boş zaman aktivitelerine zaman bulamazken uykuya nasıl zaman bulacağınızı düşünüyor olabilirsiniz; ama uyuduğunuzda daha hızlı ve verimli çalışabileceğinizin garantisini size verebiliriz. Edison da, Einstein de öğle uykusuna yatan başarılı insanlardan. Peki sadece sizin mi zamanınız az? Hem kendiniz, hem çevrenizdekiler; hem de işlerinizin verimliliği için uyumalısınız. 

Yürüyüş Yap:

Boş zamanlarımda neler yapabilirim diyen bir kişinin en sağlıklı boş zaman aktiviteleri arasında yer alır yürüyüş. Hele bir de açık havada yapılırsa, zihin açıklığı adına çok etkilidir. Sağlık sorununuz varsa her egzersizi yapamazsınız; ama yürüyüş yapmak, her sağlık sorunu yaşayan kişi için çok iyi bir egzersizdir. Bulunduğunuz şehirde deniz varsa, deniz kenarında; deniz yoksa ormanda yapacağınız yürüyüş sırasında içinize çekeceğiniz derin Oksijen, size kendinizi çok iyi hissettirecektir. 

Kitap Oku:

Ne demişler: Çok gezen mi bilir çok okuyan mı? Kitap okursanız hem hızlı düşünür; hem de insanlarla empati kurabilirsiniz. Bu şekilde, kişilerle iletişim kurabilme yeteneğinizi de geliştirirsiniz ki kitap okumanın, size bilgi getirecek en ucuz maliyetli etkinlik olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Bir kitaptan elde ettiğiniz bilgi şu anda işinize yaramayabilir; ama emin olun o bilgi size bir gün mutlaka lazım olacaktır. Günde bir kitap bitiremeseniz bile, en azından günde bir saatinizi bir kitaba ayırabilirsiniz. Boş zaman aktivitelerine ayıracak zamanınız yok mu? Uyumadan önce kitap okuyun.

Çevre İle İletişim Kur:

Boş zaman aktivitelerinin en eğlenceli olanları arasında yer almaktadır çevre ile iletişim kurmak. Yorucu değildir. İnsanlarla fikir alışverişinde bulunur, doğayı izlersiniz. Hayvanları, çiçekleri, oyun oynayan çocukları, zaman geçirmeye çalışan yaşlıları… Her biri sizin için bir konuda ilham kaynağı olabilir. Bu nedenle, izleyin, konuşun, etkileşimde olun. 

Dene:

Boş zamanlarda neler yapılır’ın en iyi yanıtlarından biridir denemek. Tecrübe, kendiniz edindiğinizde değerlidir. Dolayısı ile okumaktan, ya da birilerinin anlattığından daha değerlidir sizin yapacağınız denemeler. Ne yapmak istiyorsanız onu deneyin, deneyimleyin. Sonunda istediğiniz şeye; hatta daha fazlasına ulaşırsınız; hem de boş zamanlarınızı değerlendirerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir