Kategoriler
Boşanma Kararı Vermeden Önce İyi Düşünün

Boşanma Kararı Vermeden Önce İyi Düşünün

Evlilikleri yürütmek, günümüzde artık, eski dönemlere oranla çok daha zor bir hal almış bulunmakta.Bir evliliğin sürmesi, sürmemesinden daha zor hale gelmişken, bunun nedenini araştıran uzmanlar, eşlerden birinin dahi depresyona girmesinin, evliliklerin yürümesini tehlikeye attığını belirtiyorlar.
Eşler arasında genel olarak yaşanan bir durumdur depresyon; ve depresyonun farkına varamayan diğer eşin, ilgisizlikten yana şikayetçi olması. Bu durumun en büyük nedeni aslında, boşanma kararlarının çok ani verilmesidir. Eşlerden bir tanesi depresyonda ise, diğer eş, eşinin kendisi ile ilgilenmediğinden şikayet etmekte; ancak depresyonda olan eş de, eşinin kendisini çok fazla yorduğundan ve hiç anlayamadığından yakınmaktadır. Hal böyle olunca da bu evlilik boşanma aşamasına doğru hızla ilerliyor demektir.
Ancak unutmayın: boşanmak kolay, önemli olan ise, zoru başarıp, bu gibi riskli dönemlerde, evlilikleri ayakta tutabilmeyi başarabilmektir. Depresyon döneminden geçmek, hepimizin yaşayabileceği bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Sadece eşiniz değil, günün birinde siz de depresyona girebilirsiniz. Ve bir insanı anlamak için, mutlaka o insanın yaşadıklarını yaşamaya gerek yoktur. Maddi sorunlar, bir yakını ile tartışma yaşamak, bir yakınını kaybetmek, çocuklardan birinde meydana gelen ya da var olan bir hastalık, eşinizin depresyona girmesine neden olmuş olabilir. Sizin ise bu dönemde ona sırt çevirmeniz değil, onu anlamanız gerekmektedir.
Eşiniz ile evlenmeye karar verdiğiniz zamanda, evlilik kararınızın yanlış olduğunu mu düşünüyordunuz; yoksa onunla ne kadar güzel bir geleceği paylaşacağınızı mı hayal ediyordunuz? Onunla birlikteyken herşeyin en güzelini paylaştığınız zamanlarda, bir gün bu güzelliğin bozulacağı aklınıza geliyor muydu? Oysa ki şimdi eşiniz bir depresyon dönemi geçiriyor. Bu depresyon aşaması atlatıldıktan sonra, siz yeniden ilk tanıştığınız günkü siz olabilirsiniz…
Boşanmak kolay olsa da, bu aşamayı atlatmak oldukça zordur. Hele bir de ortada çocuğunuz varsa, boşanma kararını sadece kendiniz için değil, çocuğunuz için de vermek zorundasınız dmeektir. Anne ve babası arasında tercih yapmak zorunda bırakılan; ya da bir dayatma ile, verilen kararlara uydurulmaya çalışılan çocukların da psikolojileri, ileriki dönemlerde, depresyon gibi süreçlere açık olacağından, kesinlikle bu durumu da göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekmektedir. Unutmayın, yuvanızı ayakta tutup, evliliği sürdürmek için atılan her adım mübahtır. Ve evlilik müessesesi kutsal bir müessesedir. Bitirmeye değil sürdürmeye gayret etmelisiniz.


YORUMLAR