Kategoriler
Bursa’da Gelinlik Sergisi

Bursa’da Gelinlik Sergisi

Bursa’daki Kent Müzesi’nde, Bursalı mısın Kadifeli Gelin adı altında bir sergi başlatıldı. Sergide, Osmanlı İmparatorluğunun son dönemleri, ve cumhuriyetin ilk yıllarında giyilen 45 gelinlik bir araya getirildi. Bu gelinlikler, Bursa halkının sergi amaçlı yaptıkları bağışlar ile bir araya getirildi. 35 adet gelinlik, Bursa halkından gelen bağış ile elde edildi. Bu gelinlikler, sergideki yerlerini alırken, gelinliklerin üzerlerine yerleştirilen etiketlere de, gelinliği, hangi tarihte kimin giydiği notu iliştirildi.
Bu sergi, Bursa halkının aynı zamanda, anılarının tazelenmesini de sağlamış oldu. Sergide yer alan gelinliklerin sayısının daha da artması bekleniyor ve bu koleksiyon, gün geçtikçe daha fazla büyüyecekmiş gibi görünüyor. Serginin en eski gelinliği ise, günümüzden 200 yıl önce giyilmiş olması ile dikkat çekiyor.
Bursa’nın, modanın beşiklerinden biri olduğunu aklımıza getirecek olursak, böyle bir uygulamanın, bursa gibi bir yerde yapılmış olmasının çok da mantıksız olmadığını anlamış oluruz. Bildiğimiz gibi, Bursa, Osmanlı İmparatorluğu’na, uzun zamandır başkentlik yapan şehirlerimizden bir tanesidir. Bu nedenle, Osmanlı kültürünü de en canlı örnekleri ile gösteren şehir olma özelliğini taşımaktadır. Tarihini merak eden herkes, Bursa’lı mısın Kadifeli Gelin sergisini ziyaret ederek, geçmişi yaşamanın keyfini çıkartabilir.


YORUMLAR