Genel

BURUN EĞRİLİĞİ: Sebepleri ve Tedavisi

Farklı kökenleri barındıran ülkemizde çoğu insan büyük bir burun yapısına sahiptir. Böyle bir toplumun genlerinden doğan bireylerde de burunun eğri olma ihtimali elbette ki yüksektir. Özellikle büyük burunlu kişilerde orta duvar olarak adlandırılan septumdaki eğriliği daha belirgin bir şekilde görürüz.

<!–adsense–>

Burun Eğriliği Sebepleri

Burunda bulunan eğrilikler yukarıda dediğimiz gibi doğuştan yani genetik olabileceği gibi bir çarpma veya kırılma sonucu da meydana gelebilir Ancak sonuç olarak burun eğriliği her şekilde kişiyi olumsuz etkiler. Bu olumsuz etkilerin en başında nefes alma zorluğu gelir. Çünkü düzgün nefes alma insan hayatını büyük oranda etkiler. Nefes alma sorunu yaşayan kişiler çalışırken, spor yaparken veya yemek yerken büyük sorunlar yaşamaktadırlar. Ayrıca uyurken nefes almada güçlükler ve buna bağlı olarak da horlama görülebilir. Nefes alma güçlüğüne bağlık olarak konuşmada zorlanma veya konuşma bozuklukları da ortaya çıkabilmektedir.

Burun eğriliğinin diğer olumsuz etkileri ise psikolojik ve toplumsal etkilerdir. Bu sorunu yaşayan insanlarda ortaya çıkan güven eksikliği, bireyleri girişimlerinde ve iş hayatlarında kısıtlamaktadır. Burun eğriliğini küçük yaşlardan beri yaşayan bireylerin, toplumdan gelen baskılar altında ezildiği ve sağlıklı bir gelişim dönemi geçiremedikleri bilinmektedir.

Psikolojik ve fizyolojik olarak insanı yıpratan bu rahatsızlığın tedavisi ise 18 yaş sınırı şartı gerektiriyor. Bu yaşı tamamlayan bireyler hastanelerde burun eğriliklerden mikromotor yöntemiyle kurtulabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir