Kategoriler
Cilt bakımı nasıl yapılır: Cilt bakımında püf noktalar

Cilt bakımı nasıl yapılır: Cilt bakımında püf noktalar

Cildinizin sağlığı üzerinde beslenmenizin yanı sıra dış etkenler de önem­lidir. Giderek artan kirlilik düzeyleriyle birlikte iklim ve çevre, cildinizin sağlık dengesini alt üst ederek intikamını alır. Isı ve diğer hava koşullarındaki değişiklikler, cilt bakımınızda da değişiklik yapmanızı gerektirebilir. Bir mev­sim için uygun olan ürünler ve uygulanan yöntemler, diğer mevsimde etkisini kaybedebilir.

SICAK HAVA ve Cildimize Zararları

Güneşin cilde verdiği zarar, tam olarak kanıtlanmıştır. Güneş ışınları, cildin yapısını bozarak erken kırışma, yumru ve şişkinliğe ayrıca cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Yaz ayları boyunca artan nem, yağ üretimini artırabilir ve akne gibi sorunları azdırır. Ter üretiminde düzensizliğe neden olarak isilik ortaya çıkarabilir.

GÜNEŞ VE SICAKTAN KORUNMA

■ Cildinizi güneşten korumanın en iyi yolu, güneşlenmekten ve zorunlu olmadıkça güneşe maruz kalmaktan kaçınmaktır.

■ Yüzünüz başta olmak üzere bütün vücudunuz için güneşten korunma faktörü en az 15 olan bir güneş kremi sürün. Günlük kullanımlarda farklı malzeme gereksinimini önlemek için fondöten ve nemlendirici gibi ürünlerin güneşten korunma faktörü içerenlerini tercih edin.

■ Şapka takın, uzun kollu hafif üstler ve pantolonlar giyin.

■ Ilık banyo ve duşla serinleyin.

■ Yaz aylarında koruyucuların yanı sıra nemlendiriciler de kullanılmak gerekir. Aşırı kuruyan, alerjik olan ciltlerde nemlendiricileri 2-3 saatte bir yenilemek gerekir.

■ Aşırı kuru ciltlerde ise meyve asitli ve cildin üst tabakasını yenileyici kremler kullanın. Meyve asitli nemlendiricileri güneş koruyucularıyla birlikte ya da akşam sürün.

HAVA KİRLİLİĞİ ve Cildimize Etkisi

Si gara içmek, arabaların egzoz dumanı ve kirli hava gibi çevresel kirlilik, vücudun ürettiği serbest radikal düzeyini artırır. Serbest radikallerin, kolajen ve elastin liflerinin bozulmasını destekleyerek ve yaşlanma sürecini hızlandırarak cilt hücrelerine zarar verdiği düşünülmektedir.

Havadaki kirliliğe neden olan parçacıklar, cildinize ulaşmanın yolunu bulur ve cildin nem düzeyini ayarlama yeteneğini etkileyebilir. Böylece cildiniz kuru ve yamalı hâle gelir, delikleri tıkanarak leke ve benekler oluşur.

HAVA KİRLİLİĞİNDEN KORUNMA

■ Antioksidan gıdalar, vücuttaki serbest radikal etkinliğinin durdurulmasına yardımcı olur. Bu nedenle öğünlerinize antioksidan yönünden zengin yiyecekler ekleyin.

■ Birçok cilt bakım ürünü; A, C ve E vitaminleri gibi antioksidan maddeler içerir. Bunların cilt hücrelerinin içine işleyerek uzun dönemli yarar sağlayıp sağlayamayacağı tartışma konusudur. Satın almaya gücünüz yetiyorsa ve cildinize uygun bir tanesini bulursanız yine de denemeye değer.

■ Toplanan kir ve pisliği atmak için geceleri cildinizi derinlemesine temizleyin.


YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

  1. yaa lütfen ben 32 yaşındayım suratımda kahverengi lekeler var ne kadar ilaç kullandım geçmiyor lütfen yardımcı olun şimdikten tşk

  2. msn yollayabilirsiniz lütfeennnnnnnnn