Genel

Cilt Bakımında En Çok Yapılan Yanlışlar

Cilt bakımında yapılan yanlışlar üzerine bir makale hazırladık. Doğru bilip yaptıklarımız ve üşengeçlikle yapmadıklarımız cildimiz üzerinde kötü etkilere yol açabiliyorlar. İşte en çok yapılan hatalar:

Cilt Bakımında Neleri Yanlış Yapıyorum?

Hemen hemen herkesin güzel bir cilde sahip olmak için bir cilt bakım rutini vardır. peki bazen cilt bakımı adına yaptığımız bazı şeylerin yanlış olabileceğini hiç düşündünüz mü? Ya da yapmaya üşendiğiniz bazı şeylerin cilt güzelliğinizi tehdit ettiğini? Listemizi kontrol ederek kendi yaptığınız hataların olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.<!–adsense–>

Güneş kremi kullanmayı unutmayın

Aşırı derecede güneş ışınlarına maruz kaldığı takdirde cildimizin en büyük düşmanı olabiliyor ve büyük hasar veriyor. Erkenden cildinizin yaşlanmasını istemiyorsanız mutlaka güneş kreminiz çantanızın bir köşesinde yerini alsın.

Yeteri kadar su içememek

Cildimizin en çok ihtiyacı olan şey sudur. Su içmeyi gün içerisinde sık sık unutuyoruz ve tıpkı cildimiz yağmura ihtiyaç duyan bir toprak gibi suya ihtiyaç duyar. Hayatımıza akıllı telefonların girmesiyle su içmemizi bize hatırlatan uygulamalar da yayınlandı. Cihazınıza bunlardan birini indirip kullanmanız fayda sağlayacak.

Makyajı uyumadan evvel temizlemek

Kesinlikle makyajla uyunmaması gerektiğini herkes biliyordur.

Yeteri kadar uyumamak

Cildinizin yeteri kadar uykunuzu alamamanız yorgun görünmesini, cansızlaşmasını ve sönükleşmesini sağlar. Göz çevrelerinizin özellikle dayak yemiş gibi mor görünmesini istiyorsanız dilediğiniz kadar az uyuyun.

Yalnızca yüzünüze cilt bakımı uygulamak

Aklınıza cilt deyince sadece yüzünüz mü geliyor? Yalnızca bakımlarınızı yüzünüze mi yapıyorsunuz? Yüzünüzün dışında da dış etkilere maruz kalan ve estetik görünümünüzün bir parçası olan göğüs, boyun, sırt, eller, kollar ve bacaklar gibi cilt bölgelerinin de bakıma ihtiyacını hatırlama zamanı gelmiş.<!–adsense–>

Yeteri kadar nemlendirmemek

Cilt tipiniz ne olursa olsun nemlendiriciye mutlaka ihtiyaç duyar. Yeterince cildinizi nemlendirmediğinizde cildiniz kaşıntı hissi uyandırarak pul pul şekilde kuru ve cansızlaşarak size mesaj gönderir. Cilt tipinize göre bir nemlendiriciyi düzenli olarak mutlaka kullanmalısınız.

Aşırı soyma

Ölü hücreleri yok etmek için cilt soyma, scrub, peeling ile ovalama işlemleri uyguluyor olabilirsiniz. Bu işlemleri ancak alışkanlık haline getirip çok sık periyotlar içinde tekrarlarsanız cildiniz için faydalı olan besleyici ve koruyucu yağların da ciltten atılmasını sağlayabilirsiniz. Cildinizin bu da kurumasına, kızarıklaşmasına ve iltihaplanmasına neden olur. Bu işlemleri bu nedenle haftada biri geçmeyecek sıklıkla uygulamanız tavsiye edilir.

Aşırı sıcak duş alma

Sıcacık bir banyo her ne kadar rahatlatıcı hissettirse de biraz sıcaklık oranını arttırdığınızsa ve sık sık bunu tekrarladığınızda cildiniz için bu bir eziyete dönüşebilir. Hatta aşırı banyo yapıp duş alarak cildinizi oldukça iyi nemlendirdiğinizi düşünebilirsiniz ancak cildinizin gerçekte susuz kalmasını sağladığınızın farkında değilsiniz. Duş alırken bu nedenle daha ılık bir su sıcaklığı tercih etmelisiniz.

Aşırı makyaj yapma

Aşırı derecede makyaj ürünü kullanmak ve aşırı makyaj yapmak cildinizin düzenini mahvedebilir. Yanı sıra kozmetik ürün kullanmak da cildinizin özelliklerini yitirmesini sağlayacaktır. Aynı anda tüm bakımlar yapıldığında hepsi birden fayda sağlamayacaktır. Bunun için bir bakım rutini oluşturun ve temizleme, nemlendirme, tonik gibi temel bakımları düzenli rutinlerle uygulayın. Bunlara ek olarak bir bakım deneyecekseniz her defasında bir tanesi bitmeden diğerine başlamamaya özen gösterin.

Cep telefonunuzu sterilize etmeme

Gün boyunca cep telefonunuzun yüzeyinde dışarıdan gelebilecek mikroplar bulunur. Cep telefonunuzla bu mikroplar konuştuğunuz sırada cildinize temas ederek istenmeyen etkiler yaratır. Bunun önüne geçebilmek için düzenli olarak cep telefonunuzu sterilize edin ve kullanabildiğiniz kadar kulaklıkla kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir