Kategoriler
Cilt Kanseri ve Benler: Ben Zararlı Mıdır?

Cilt Kanseri ve Benler: Ben Zararlı Mıdır?

Deride doğumdan yada daha sonradan oluşan, genellikle kahverengi ve siyah renkten meydana gelen “ben” diye adlandırdığımız vücut lekeleri aslında o kadar da sıradan değildir. Yada bazı sebeplerden dolayı vücutta oluşan lekeleri ben diye hiçe saymayın. Ozon tabakasından gelen UV ışınları vücuda direk etki yaparak cilt kanserine olan açan bazı “ben” şeklinde lekeler oluşturabilir. Bu yüzden vücudunuzda dikkaet çeken ve daha önce görmediğiniz bir ” ben” olursa sıradan deyip boşvermeyin. Bu kanserin habercisi olabilir.

Her Ben Zararlı Mıdır?
Hemen hemen her insanın vücudunda “ben” vardır. Yetişkin bir insanın vücudunda ortalama 25 adet ben bulunur. Bu benlerin hiçbir şekilde zararı yoktur. Fakat bazı “ben” dediğimiz vücut lekeler , yani kanserleşmiş benler Kanserin habercisi olabilir. Bu vücut lekelerini dikkate almayıpta,ben diye geçiştiren her 100 insandan 70 i cilt kanserine yakalanıyor.

Cilt Kanserinden Korunmak İçin Erken Tanı
Bu tür vakaları azaltmak için erken tanı şart. Yaptırdığınız muayene ve kontrollerde doktorunuza danışarak ben ve kanserleşmiş benler konusunda bilgi sahibi edinebilir ve böylece bilinçli olarak cilt kanserini bir nevi engelleyebilirsiniz.

Vücuda iyi gelen güneş ışınları , son zamanlarda hava kirliliği,küresel ısınma vs.  gibi nedenlerden dolayı artık vücuda pek de iyi gelmiyor. Güneşin yaydığı Uv ışınları doğrudan vücudunuza erişiyorsa cilt problemleri konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. O yüzden  güneşli ortamlarda bulunacağınız zaman , ya güneş ışınlarının vücuda erişmesini engelleyeceksiniz yada bu zararlı ışınların ters tepki yapmasını sağlayacak çeşitli vücut kremleri ve losyonları kullanmalısınız.

Genellikle sırt bölgesinde bulunan benleri doktorunuza başvurarak ,sıradan bir ben mi yoksa kanserlerşmiş bir ben mi olduğunu öğrenmek mümkün. Cilt kanserine karşı bunu yapmak sağlığınız açısından iyi olacaktir.etiketler:
2.289 defa okundu

YORUMLAR