Kategoriler
Cilt Lekeleri Neden Oluşur, Neden Olur?

Cilt Lekeleri Neden Oluşur, Neden Olur?

Cilt lekelerinin nedenleri hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. Cilt lekelerinin çeşitleri ve oluşma sebepleri şunlardır:

Cilt Lekeleri Neden Oluşur,  Cilt Lekesi Neden Olur?
Cilt Lekelerinin oluşma nedenleri:

 • Güneş
 • Hormonal değişiklikler ve gebelik
 • Bazı sistemik hastalıklar
 • Genetik yatkınlık
 • Enfeksiyon hastalıkları(mantar vb.)
 • Yanlış kozmetik kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar

Cilt LEKE ÇEŞİTLERİ: Cilt lekelerinin çeşitleri nelerdir?

Melasma (Cloasma): Doğum kontrol hapları ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir,bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak,alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük, lekeler oluşabilir, oluşan lekeler tekrarlayan hamileliklerle birlikte artış gösterebilir

Yaygın Hiperpigmentasyon Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan addison hastalığı,hipertiroidizim ve hemokromatoz hastalığında yaygın renk değiliklikleri görülür.

CAafe Au Lait Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan ve ya erken çocukluk dönemlerinde gelişir,boyutları 2 cmden 30 cm kadar olabilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler ve ya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.Bu yüzden bu lekeler kontrol altında tutulmalılar.

Foto Alerjik Reaksiyonlar Ağızdan alınan bazı ilaçlar ve ya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar ve ya bitki yaprakları güneş ile birlikte hiperpigmentasyona yol açabilirler.Bazen hafif kızarıklık e ya alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar,bölgesel su toplamaları,ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

Kronik Güneş ve Solaryum Banyoları Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar,dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

Çil ( Efelid ) En çok yanak,alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

İbrahim Saraçoğlunun cilt lekeleri için tavsiyesi: Cilt lekelerine bitkisel çözüm

Lentigo Erken yaşlarda solar lentigo denilirken ileri yaşlarda oluşanlara senil lentigo denilir,boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahve renginden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler,lentigolar bazen sistemik bir takım hastalıklarla birlikte olabilirler ve ya hastalıkların habercisi olabilirler,örneğin Peutz-jeghers sendromunda lekeler ile birlikte bağırsakta polip ve iç organlarda kanserler görülebilir.etiketler:
7.437 defa okundu

YORUMLAR

17 Yorum Yapılmış

 1. PEK GÜZEL DEĞİL

 2. Benim yüzümde çok fazla leke var ama benim llekelerim hem Güneş hemde sivilceden kaynaklanan lekeler bunlar beni çok rahatsız ediyor.sivilceleri oynamasamda kendiginden leke kalıyor.ne yapmalıyım?

 3. benim bıyık kısmında leke oluşdu. daha önce hiç çıkmıyordu.fakat bıyık kısmına ağda yaptırdıktan sonra leke oluşdu.ne yapabilirim . önerilerinizi bekliyorum.

 4. Benim yüzümde çok fazla leke var ama benim llekelerim hem Güneş hemde sivilceden kaynaklanan lekeler bunlar beni çok rahatsız ediyor.sivilceleri oynamasamda kendiginden leke kalıyor.ne yapmalıyım?
  cevap yazarsanız…

 5. böyle şifalı şey mi olur be yazılar yarıda kalmış birşey öğrenemedim bidaha lütfen yazıları tam yazın

 6. çok iyi benim yüzümdeki sivilceler geçti bu paragrafı yazdığınız için teşekkür ederim

 7. benim yüzümde bu lekelerden çok ne olur bana çok iyi bir evde bulunan bir maske tarifi verirseniz çok sevinirim teşekkürler

 8. yüzümde lekeler var nasıl gecebilir ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz saygılar

 9. benim gözümün altında uçuk çıktı bu uçuğun lekesi kaldı ne yapmalıyım bna yardım eder misiniz cvp verirseniz çok sevinirim

 10. bnm sırtım çil var ne yapmalıyım

 11. sorularımızın cevabını nezaman ve nerden alıyoyoruz

 12. cildimizde stresten dolayı sivilce ve lekeler var kullndığım ilaçlardan hiç bi sonuç alamadım sizi takıp ediyorum önerilerinizi bekliyorum

 13. benim yüzümde lekeker var alnımda sivilceler var kahverengi kendilindiğinden oluşan lekeler var 1 ay öncedesinde köydeydim köydeyken yüzümde delikler oluştuğunu fark ettim

 14. size sorunlarımın cevabını alabilmek için nasıl ulaşabilirim

 15. arkadaşlar bu lekelerden benimde yüzümünüm yan tarafında oluştu.bi dermatologa gittim bana unıtone 4 spf20 diye bi krem verdi.30 ml lik ama gerçekten pahalı bi krem 60-70 mi o civarladaydı.etkili bi krem denemek isteseniz….ilgililere duyurulur….

 16. ya benim yüzümde delikler var napmalıyım