Ciltteki Benler Neden Oluşur? Benler Nasıl Geçer?

Ciltte görülen açık ya da koyu kahverengi renkte olan ve çoğu zaman siyah renkte olan noktalardır. Bazı benler küçük ciltte kabarık şekilde görülür, bazıları ise daha belirgin ve siyah renktedir. Genellikle çocukluk döneminden itibaren görünür ve zaman içinde çoğalabilirler. 40 yaşından sonra benlerde çoğalma görülmezken yaşlılık lekeleri oluşabilir.

Ciltteki Benler Nasıl Oluşur?

İlk olarak leke şeklinde görülür, daha sonra bulunduğu yerde kabarık bir ortam oluşturur. <!–adsense–>Çocukluk ve yetişkinlik döneminde benlerin renginde koyulaşma görülebilir. Ancak çoğunlukla benler zararsızdır ve doğumdan itibaren oluşan bir durumdur. Bazense benler bazı hastalıkların habercisi olmaktadır.

Şekil ve renk olarak farklı olan benlere dikkat edilmeli ve doktora mutlaka gidilmelidir. Çünkü bu tip benler kanser tiplerinin bir bulgusu olabilir. Ayrıca oluşan benlerin renk ve şekil değiştirme durumunda hemen doktora giderek durumu anlatmalısınız. Benler genelde çocukluk çağında görülür ve fazla değişikliğe uğramaz. Yani küçük kahverengi ya da siyah renkte bir leke şeklinde olur ve bu hiç değişmez. Bazen rengi koyulaşabilir. Renginin koyulaşması da fazla önemli değildir. Bunun dışında çok farklı bir durum olduğunda doktora gidilmelidir.

Ciltteki Benler Neden Oluşur?

Tıp dilinde benler melanositik nevüs olarak adlandırılır ve derinin rengini veren hücrelerin çoğalması sonucunda benler gelişebilir. Güneş ışığına maruz kalmak benlerin renginde değişiklik yaratabilir. Bunu yanı sıra genetik faktörlerde benlerin oluşumunu ve rengini etkiler.

Normal benlerin dışında sıra dışı benlerde vardır. Bu benler normal görünümde olmayan düzensiz ve büyük boyutta olur. Görünümünden dolayı kişide kaygı ve korku yaratabilir. Böyle bir durumda şuna dikkat edilmelidir. Eğer ailede cilt kanseri gibi bir hastalık varsa, bu tür benlere sahip olan kişilerinde bu hastalığa yakalanma ihtimali vardır. Bu nedenle doktor kontrolünden geçerek, böyle bir durumun olup olmadığını araştırın. Her ihtimale karşı önleminizi alın. Ayda bir cilt muayenesi yaptırın.

Benlerde değişiklik gözlemlediyseniz ya da farklı bir benin çıktığını görürseniz hemen doktora başvurun. Uzun süre güneş altında kalmamaya özen gösterin ve koruyucu kremler kullanmayı ihmal etmeyin. Ciltte oluşan benlerle oynamak yanlıştır. Benler üzerinde her hangi bir etki yarattığınızda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Benli bölgeleri tahriş etmemeye çalışın. Benler cerrahi müdahale sonucunda tedavi edilebilir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir