Genel

Çocuğum okula neden gitmek istemiyor? Ne Yapmalıyım?

Çocuğum okula neden gitmek istemiyor? Ben bu konuda ne yapabilirim? İşte okula gitmek istemeyen çocuk psikolojisi hakkında bilgiler ve çözüm önerileri.

<!–adsense–>

Çocuğum okula neden gitmek istemiyor?

, diye dertlenen aileler için öncelikle bu durumun sebeplerinden bahsetmemiz gerekiyor. Okul fobisi olarak da bilinen bu sorunun muhtemel sebepleri şunlardır:

İlk olarak çocuk anneye bağımlı olduğu için, ayrı kalmak istemez. Annesinin onu terk edeceğini ya da kendisine bir zarar geleceğini sanır. Bu sebepler çocuğun okul isteğini kırar.

Çocuk ev ortamından ayrılmak istemez. Oyun onun için her zaman ön plandadır. Televizyon izlemek ise vazgeçilmezdir.

Çocuk özgürlüğünün elinden alındığını sanarak huysuzlaşır. Buda onu olumsuz etkiler.

Çocukta her zaman başarısızlık korkusu vardır. Arkadaşlarının arasında küçük düşme, alay konusu olma gibi nedenler onu korkutur ve okula gitme isteği azalır.

Çocuğun uyum gücüde önemlidir. Yeni bir ortama uyum sağlayamama çocuğu tedirgin eder.

Okul korkusunda diğer önemli etkende okul ve öğretmendir. Sert ve aşırı disiplinli bir kişi çocuğu okula gitmemeye iter. Çocuğun okulu ve öğretmenini sevmesi önemlidir.

Çocuğun yaşadığı olaylar (kavga, dışlanma, zorbalık vb.) çocuğu okuldan uzaklaştırabilir.

Çocukta özgüven duygusu gelişmemiş ise, hep anneye ve babaya bağımlı kalmışsa bu olay okul korkusunu ortaya çıkarır. Çocuk anneden ayrı kaldığında kendini güvensiz hisseder.

Anne ve baba çocuğa sorumluluklar vermeli ve çocuğun özgüvenini kazandırmalıdır. Aksi takdirde çocuk pasif kalarak kendini yalnız hisseder.

Çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa bunun altında bir neden olabilir. İlk olarak bu nedenler ortadan kaldırılmalıdır. Daha sonra çocuğa okul sevdirilmelidir. Güzel şeyler anlatarak, çocukla konuşarak onu özendirmek ve ikna etmek en doğrusudur. Çocuğa bağırmak, onu aşağılamak, eleştirerek arkadaşlarıyla kıyaslamak çok yanlıştır. Bu hareketlerden çocuk daha da çok korkar. Her zaman sabırlı olmak gerekir. Çocukla beraber okul alışverişi yapmak, çocuğu sevindirecek şeyler almak onu okul için isteklendirebilir. Çocuk okula gitmek istemediğinde “tamam bugün gitme, yarın gidersin” demek yanlıştır. Çocuk okula gönderilmeli ve asla taviz verilmemelidir. Çocuğa anlayış göstermek, bir takım şeyleri beraber yapmak, okula beraber gitmek, olayları tatlı bir dille anlatmak çocuğa okulu sevdirir. Okula gidiş saatinde çocuk sıkılıp gitmek istemiyorsa, çocukla konuşarak bu durumun normal olup, her çocuğun okula gittiği gibi örnekler verilerek çocuk rahatlatılmalıdır. Her zaman çocukla konuşmak faydalıdır. Onun sıkıntılarını, korkularını ya da sorunları beraber konuşarak çözmek en doğrusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir