Kategoriler
Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalığı Sebepleri

Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalığı Sebepleri

Çölyak hastalığı toplumuzda adı pek bilinmeyen bir hastalık. Pek çok kişi  karın ağrısı ve şişkinlik diye geçiştirdiği şikayetlerin, çölyak hastalığı belrtisi olduğunu dahi bilmeden yaşıyor.

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı (Celiac Disease- gluten enteropatisi ) bir ince bağırsak allerjisidir. Gluten adı verilen proteine karşı gösterilen hassasiyet olarak tanımlanabilinir.

Çölyak hastası olan kişiler buğday, arpa, çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edemezler. Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediği zaman, onların bağışıklık sistemleri ters etki gösterir ve ince bağırsaklara zarar verir. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.

Çölyak Hastalığının Sonuçları

Çölyak hastalığı bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olur. Bu yüzden besinlerin ince bağırsakta emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır. Kişinin ne yerse yesin, sağlıklı beslenememesi gibi sonuçları vardır.

Çölyak Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Çölyak hastalığı genetik bir hastalık olarak bilinir yani kişinin ailesinde bu hastalığın çıkma ihtimali vardır.  Diğer çölyak hastalığı sebepleri ise şunlardır: Bazen bir ameliyat, çocuk doğumu , hamilelik , viral enfeksiyon yada şiddetli duygusal stresten sonra çölyak hastalığı oluşabilir, ya da tetiklenebilir.

Çölyak Hastalığı Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Çölyak hastalığı kişinin yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir . Çölyak kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir. Ama en çok 8-12 aylık çocuklarda, ve 30-40 yaş arasında ortaya çıkmaktadır.etiketler:
3.275 defa okundu

YORUMLAR

6 Yorum Yapılmış

  1. sürekli sısk sık isal olması nedendir?

  2. BEN BUGÜN ÇÖLYAK RAHATSIZI OLDUĞUMU ÖĞRENDİM BEN 3 YIL ÖNCE WİPIL OPERASYONU GEÇİRDİM ŞU AN NE YAPMAM GEREKTİYİNİ NELER YİYİP YİYEMİYECEYİMİ ÖĞRENMEK İSTİYORUM LÜTFEN

  3. ben 3 yıldır çölyak hastasıyım ve hale ayaktayım yıkılmadım ama üzücü

  4. Bende geçen hafta öğrendim çölyak hastası olduğumu ne yapmam gerekiyo

  5. Bende biraz önce öğrendim Çölyak hastası olduğumu ama bir bilgim yok ve söylenen belirtiler de bende yok.Ne yapmam gerekiyor açaba…

  6. Bende bir çölyak hastasıyım. Tavsiyem öncelikle bir diyetisyene başvurmanız ama o imkanınız yoksa kısaca yasak olan gıdaları sayayım ; Her türlü bugday, arpa, yulaf ve çavdar ürünleri, bulgur, makarna, şehriye, erişte, kuskus, bisküvi, ekmek, tarhana, yarma, irmik, kraker, simit, börek, pasta, çörek, çok yaglı yiyecekler, kaymak, krema, unlu tatlılar, gofret, çikolata, puding, şehriye,un,tarhana,düğün ve erişte çorbaları ve her türlü hazır çorba, hazır salça, ketçap, unlu soslar, hazır satılan çeşniler, sosis vs. Ayrıca kadınlar için bazı ruj çeşitlerinde de gluten bulunuyormuş. Glutensiz ithal ürünler çok pahalı ama carrefur magazaları glutensiz ürünler reyonu açmış ve ithal ürünlere nazaran daha ucuz olan yerli ürünlerde bulunduruyor. Ama en uygunu Karadenizliler gibi mısır ununa alışmak. Allah herkese acil şifalar versin. Saygılarımla