Kategoriler
Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler ve Kürler

Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler ve Kürler

‘Arterio Skleroz’ ya da ‘Atheroma’olarak tıp dilinde adlandırılan Damar Sertliği rahatsızlığında atardamar duvarları esnekliğini kaybederek sertleşiyor ve ortaya kan dolaşımında çıkan bozukluk, beyin kanaması ve kalp krizine neden olabiliyor. Damar sertliği için faydalı bitkiler ve bitki kürlerinden bahsetmek istiyoruz.

Damar Sertliği Neden Olur?

Damarlar içerisine kandaki yağlı maddelerin yapışarak daraltması ile de oluşabilen damar sertliğinin belirtileri; baş ağrısı, baş dönmesi, denge bozulması, yürürken sendeleme, düşünme, titreme ve öğrenme gücünde zayıflama, damarların sertliği ve sinirlilik gibi oluşan ağrılardır.

Ortaya ilk belirtiler çıktıktan sonra tedbir alınırsa, korkulacak bir durum yoktur. Neşe ve cesaretini hastanın kaybetmemesi ve doktorun tavsiyelerini yerine getirmesi tedavide atılacak ilk ve en önemli adımdır.

Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler ve Kürler

Damar sertliği tedavisinde etkili olan bitkiler de vardır. Limon, mandalina, kekik, rezene, papatya, sarımsak ve şahtere bunlardan bazılarıdır.

Damar sertliğinin tedavisinde bu bitkilerle hazırlanacak formüllerin birini ya da birkaçını uygulamak fayda sağlayacaktır.

  • İyice bir adet mandalina yıkandıktan sonra kabuğuyla beraber ezilerek sıkılır. Çıkan su süzülür ve içilir. Her gün aynı işlem aç karnına tekrarlanır. Hem damar sertliği nedeniyle hem tedavi edicidir.
  • Orta boy bir baş sarımsağı her gün yemek, damar tıkanıklığı ve damar sertliği için oldukça faydalıdır.
  • Bir kahve fincanı papatya 4 bardak suya konulur. Kaynatılır, süzülür. Birer çay bardağı günde 3 kere içilir. Aynı miktarda suya da 50 gr şahtere konularak kaynatılır ve süzülür. Yarım kahve fincanı günde 3 kere içilir.
  • 2 çorba kaşığı kekik yarım litre suya konularak kaynatılır. Süzülünce içine 4 çorba kaşığı künnap eklenir. Tekrar kaynatılır. Sabah-akşam birer çay bardağı her gün içilir.
  • 1 su bardağı ılık suya her sabah kahvaltıda 1 kahve fincanı taze sıkılmış limon suyu karıştırılarak tüketilir.
  • 3 çorba kaşığı nohut, birer tatlı kaşığı anason, rezene tohumu ve acıbadem yaklaşık 1 litre suya konulur. Hafif ateşte 15-20 dk kaynatılarak süzülür. Birer çay bardağı günde 3 defa içilir. Ayrıca üzüm ve erik hoşafıyla bal şerbeti, turp suyu ve havuç suyu da damar sertliği için oldukça faydalıdır.

Dikkat: Damar sertliği olan kişiler; alkol ve sigara benzeri zararlı maddelerden uzak durmalı, perhiz yapmalıdır. Mümkün olduğu kadar yumurta ve tereyağını az yemeli, mümkünse hiç tüketmemelidir. Mutlaka tuzu azaltmalıdır. Ayak damarlarında oluşabilecek herhangi bir hastalığı önlemek için sıkı ve dar ayakkabı giymekten kaçınılmalıdır. Düzenli bir yaşam her şeyden önemlisidir.

Damar Sertliği ve Çay

Düzenli olarak her gün içilen çay, özellikle kadınlarda damar sertliğine karşı koruyucu bir etki oluşturuyor.

Günde 1-2 bardak çay içenlerde, Hollanda’daki Wageningen Üniversitesi araştırmacılarından Dr. Johanna Geleinjse başkanlığındaki ekibin yaptığı araştırma %46 azaldığını gösterdi. Damar sertliğine günde 4 bardak çay içenlerin yakalanma riski de %69 azalıyor.

3 bin 500 kişi arasında yaklaşık olarak yapılan araştırma, kadınlarda çayın koruyucu etkisinin erkeklerden daha fazla olduğunu da ortaya çıkardı. Fakat bunun nedeni anlaşılamadı. Bol miktarda çay da bulunan ve ‘flavanoidler’ adı verilen organik maddelerin, damar sertliğine karşı koruyucu etkisinin bulunduğu belirtiliyor.1.584 defa okundu

YORUMLAR