Genel

Devamlılığı Olan Diyet Programı

Diyet programları zor mu geliyor? Diyet programları yerine devamlılığı olan bir beslenme tarzına geçmeyi deneyebilirsiniz. Hayatınızın akışına uygun bir strateji ile, diyeti hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

Hepimiz farklı farklı insanlarız, farklı genetik kodlarımız, farklı alışkanlıklarımız farklı hayatlarımız var. Bu hayatın içerisine sağlıklı beslenme alışkanlıkları koymak tabi ki sağlıklı kiloda olmak ve bu kiloyu korumak için oldukça önemlidir. Bizi birçok hastalığa karşı sağlıklı kiloda olmak korur ve sağlıklı bir ömür sürdürmemizi sağlar. Bu sağlıklı yaşam kurgulamamıza kilo alma ve verme döngüsü engel olur. Hızlı kilo vermek ve daha sonra tekrar bunu almak size sağlıklı bir yaşam getirmeyeceği gibi tam tersine sağlığınız da bozulabilir. Kilo vermek ve bunu korumak ancak sağlığınız üzerinde olumlu etkiler taşır. Kilo vermek 100 m yarışı değil tam tersine aslında bir ultra maratondur. Bu nedenle mucizevi bir besin ya da içecek ya da diyet yoktur, sürdürülebilir sağlıklı beslenme programı vardır.

Sürdürülebilir stratejiler

 • Mucize bir besin yoktur, mucizeyi doğru alışkanlıklar yaratır. Sizi doğru tercihleriniz sağlıklı yapacaktır, unutmayın.
 • Hareketli olun, yürüyün, yüzün, dans edin, koşun, merdiven çıkın, pilates yapın, 10 bin adım atın elinizden ne geliyorsa hangisi hayatınıza uyuyorsa…
 • Yaptığınız egzersiz ya da hareketli bir hayat sürdürme çabanız yeter ki bir aylık ya da üç aylık değil ömürlük olsun.<!–adsense–>
 • Mutlaka haftada iki gün kuru baklagil (ister salata ister sıcak yemek) ve en az haftada 4-5 öğün sebze tüketmeye çalışın.
 • Mutlaka tüm ana öğünlerinizde mevsim yeşillikleri bulunsun, söğüş olarak olabilir, salata olabilir, vitamin ve antioksidan gereksinimi için salata oldukça önemlidir.
 • Balığı haftada iki kere tüketin. Kızartmayın, pişirirken bile yağ takviyesi yapmayın, balık yağı alabilmek için bu oldukça önemlidir. O balık bu balıktan iyi demektense çeşitlendirmek daha makul ve uygulanabilirdir, unutmayın.
 • Uyandıktan sonra kahvaltınızı en kısa sürede yapmaya özen gösterin. Metabolizmanız hızlı çalışır.
 • Sabah kahvaltısında yumurta yemek gün içerisinde daha fazla tok kalmanıza yardımcı olur ancak abartmayın bir tane yeterli olacaktır.
 • Akşam yemeği sonrası atıştırmayı abartıyorsanız, öğlen ve akşam yemeği arasında ne yediğinizi gözden geçirin. Düşük kalori ya da ikindi öğününü atlamak gece yemeklerinizi arttıracaktır.
 • Kalitesiz-az uyku kilo almayı kolaylaştırır. Düzenli ve kaliteli uyumaya özen gösterin.<!–adsense–>
 • Hangi öğününüzün daha kıymetli olduğunu düşünün ve o öğününüz için özenin ve zaman harcayın.
 • Küçültün: Bardaklarınızı, tabaklarınızı, kepçelerinizi hatta kaşıklarınızı küçültün. Büyük tabakların içine koyduğunuz yemekler miktar olarak az görünür. Eskiden kullandığınız tabakları düşünün, son yıllarda tabak boyutlarının ve porsiyonlarının ne kadar büyüdüğünü eminim siz de hatırlayacaksınız.
 • Kırmızı eti haftada 500 gr dan fazla tüketmeyin. Yüksek kırmızı et tüketimi doymuş yağlar açısından zengin olduğundan dolayı sağlıklı olmaz. Çeşitlendirin hindi, tavuk, balık sofranızda protein alternatifi olarak mutlaka yer alsın.
 • Meyveden korkmayın, meyvenin içerisinde şeker var denilince aklınıza hemen çay şekeri geliyor. Meyvenin içerisinde fruktoz vardır ve fruktozun doğal hali çay şekeri ile kıyaslanamaz. Ayrıca meyveler de sanıldığı kadar fruktoz içermez. En az günde iki porsiyon meyve tüketin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir