Genel

Dilara Koçak'tan Beslenme Öğütleri

Beslenme ve diyet uzmanı Dilara Koçak, hayatınızda küçük adınlar atarak, büyük değişimleri başarabileceğimizi anlatan bir yazısını yayınladı. Bu yazıya göre, büyük değişimlerin sonucunda bizi nelerin beklediğini bilmediğimiz için korkmamızın normal olduğunu; ancak küçük adımlarla büyük değişimleri gerçekleştirebileceğimizi ve bu küçük adımları atmamızın hiç de zor olmadığını belirten Dilara Koçak, özellikle stresli dönemlerimizde uygulayabileceğimiz beş adımı anlattı…
Bu uygulamalardan her birini bir hafta arayla yapmaya başladığımızda, hayatımızda büyük ve önemli değişikliklerin bizi beklediğini de belirten Dilara Koçak, ilk adım olarak, yemek ve salatalarımıza narenciye meyveleri ekleyebileceğimizi belirtti: Narenciye meyvelerinin arasında, limon, portakal, greyfurt, kivi ve ıhlamur gibi C vitamini bakımından çok kuvvetli besinler yer alıyor. Bu besinleri, yemeklerimizde süs olarak, mayonez ve ağır yağlı gıdalar yerine kullanabiliriz. C vitamini, yüksek kolesterol ve tansiyonu düşürücü etki göstermektedir. Aynı zamanda antioksidan etki yapmaktadır; ve bizleri kansere karşı koruyucu etki göstermektedir. Bunların dışında, strese bağlı oluşan sorunların çözümünde de C vitamini etkin bir faktördür.
Tam tahıllı karbonhidratlara yönelinmeli: Karbonhidrat, beyin kimyasallarından biri olan serotoninin seviyesini yükseltmektedir. Bu durum ise, bizim kendimizi her koşulda iyi hissetmemizi sağlamaktadır. Geçici olarak olmasına rağmen bu durumun söz konusu olması, karbonhidratlara yönelmemizi yoğunlaştırmayı gerekli kılmaktadır. Karbonhidrat denildiği zaman, aklımıza patates cipsi ve kurabiyeler de gelmektedir; ancak patates cipsinin içerisindeki bol miktarda yağ; ve kurabiyenin içeriğindeki yağ ve şeker, karbonhidratın olumlu etkilerinin yanında, hayatımıza olumsuz etkiler de yapmaktadır. Bu nedenle, karbonhidrat tüketimindeki alışkanlıklarımızı, tam tahıllı karbonhidratlara doğru çevirmeliyiz.
Bir fincan çay ve kuru meyve tüketilmeli: Zayıflamak için kendinizi tok tutarak, açlık hissinizi bastıracak besinlere yönelmelisiniz. Yeşil, siyah ya da beyaz çay, aynı bitkiden elde edilen; renkleri farklı ürünlerdir. Bu nedenle bir fincan şekersiz çayı, yanında kuru meyve ile tüketirseniz, açlık hissinizin bastırıldığını görürsünüz. Buna ek olarak çayın, pek çok faydası bulunduğunu da unutmamalıyız (ağrı kesici,uykusuzluk giderici, enerji veren, stresten uzaklaştıran…) Bu çayların yanında melisa ve adaçayından da mutlaka destek almalısınız.
Koyu yeşil yapraklı bitkiler seçilmeli: Bu grupta, brokoli, lahana, brüksel lahanası gibi sebzeler sayılabilir. Bu sebzelerin B vitamni bakımından yüksek içerikli oldukları bilinmektedir. Ve B vitamini eksikliği yaşayan kişilerin ise, yoğun depresif belirtiler gösterdikleri bilinmekte. B vitamini zengini olan bu besinler, aynı zamanda bağırsakların düzenli çalışmasını da sağlamakta. Yüksek kolesterolü düşüren ve antioksidan etkilere de sahip olan B vitaminini hayatınızdan eksik etmeyin.
Ceviz, fındık ve bademi öğünleriniz arasında tüketin: Bu yağlı besinler, Omega – 3, protein ve magnezyum bakımından oldukça zengin besinlerdir. Bu besinleri öğünlerinizin arasında almanız halinde, kalp ve damar sağlığınızın olumlu yönde etkilendiğini görürsünüz. Ancak yağlı besinler olmaları sebebiyle, vücudumuzun bir bölgesine fayda sağlarken; başka bir taraftan zarar getirmeleri muhtemeldir. Bu nedenle, 3 ceviz, 10 badem ya da 10 fındık arasında seçim yapmalısınız. Bu besinler sizin tok kalmanızı sağlayarak kilo almanıza da engel olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir