Kategoriler
Dilara Koçak’tan Tavsiyeler

Dilara Koçak’tan Tavsiyeler

Uzman diyetisyen Dilara Koçak, alışveriş merkezlerinde, kendilerine yiyecek bulmak isteyen ve bu durum sonucunda da istenmeyen sonuçlar ile boğuşmak zorunda kalan bayanlara, atıştırmalık ve beslenmelik öğün önerilerinde bulundu. Alışveriş merkezlerine gittiğinizde gözünüze çarpan şeyler; ve bunların size faydaları ya da zararları neler?
Dilara Koçak, ilk olarak dilim pizzadan bahsediyor. Dilim pizzanın içerisindeki malzemelere baktığımızda, ekmek, peynir, sebze ve et görüyoruz. Ki bu besinlerin hepsi de sağlığımız için, doğru miktarda alındığında faydalı besinler. Dilim pizza ile alındığında ise, akla oldukça mantıklı geliyor. Ana öğün olarak alacaksanız, pizzanın ekmeği kalın olabilir; ancak ara öğün olarak alacaksanız, ekmek dilimi ince olmalı. Doyurucu özelliği de tercih sebepleriniz arasında yer alabilir.
Kızarmış tavuk: Lezzet olarak çok güzel bir seçim olsa da, kızartma olması itibariyle oldukça sağlıksız bir besin olarak düşünülebilir. Kalori açısından oldukça zengin. Bir parça kızarmış tavuk yiyip yanında salata, çorba ya da meyve yiyecekseniz tamam, ama sadece kızarmış tavuk, sizin kilo almanız için bir sebepten başka bir şey değildir.
Çorbalar: sağlığınız açısından oldukça faydalıdır; bunun yanında da, oldukça çok çeşit bulabilmeniz mümkündür. Neden tercih etmeyesiniz? Hele bir de farklı kültürlerin çorbalarını denemek isterseniz; seçim şansınız gittikçe artmaktadır.
Bu besinlerin yanında, sağlığınız için zararlı besinlerin de varlığı söz konusu. Örneğin kızarmış et, balık ya da tavuktan uzak durmalısınız. Patates de aynı etkiyi yapmaktadır. Bunun yanında soğan da yerken dikkatli olmalıyız. Hepsinden de belirli bir miktar tüketebiliriz; ancak bu belirli miktar, ayda 1’i geçmemelidir. Bu besinlerin yerine salata tüketebilirsiniz. Yoğurt, meyve, meyveli donmuş yoğurt, badem, ceviz, fındık gibi besinleri de beslenme listenizde bulundurabilirsiniz.


YORUMLAR