Genel

Doz Diyet İle Zayıflayın

Bütün kadın ve erkeklerin kilo sorununu herhangi bir yaşta yaşayabileceklerini biliyoruz. Bu kişiler kilo vermek için neler yapabilirler? Kilo vermeye Pazartesi günü başlayıp da Çarşamba günü bırakanların, diyetlerini bırakmalarının nedeni nedir?… Nasıl daha sağlıklı kilo verilebilir? Kilo verirken sıkılmamak için neler yapılmalıdır?… Tüm bu soruları, beslenme ve diyet uzmanı Nermin Akdeniz, bizler için cevapladı. Siz de eğer kilo vermek istiyor, ancak iradenize sahip olamadığınızı düşünüyor, ya da kalori cetvelleri ile zaman harcamaktan sıkıldığınızı söylüyorsanız, bu yazı tam size göre…
Nermin Akdeniz, beslenme ve diyet uzmanı; ve kendisine zayıflamak için giden; ve 3.5 – 4 kilo vermek isteyen bayanların, bu kiloları, 1 – 4 ay gibi bir zaman aralığında, hiç sıkılmadan verebileceklerini söylüyor. Erkekler için ise, durum daha kolay: zayıflamak isteyen erkekler, 1 – 4 ay gibi bir zaman aralığında, 5 – 6 kiloya kadar zayıflayabilirler. Bu miktarlar aslında ne kadar şişman olduğunuza da bağlı olabilir.
Nermin Akdeniz’in belirttiği zayıflama yöntemi ile, kilo vermek isteyen kadın ve kilo vermek isteyen erkeğin, uzun uzun zayıflama diyetleri ile; ya da kalori cetvelleri ile zaman kaybetmelerine de gerek kalmıyor. Bu kişiler için uygulanacak doz diyet ile, istedikleri besinleri, gün içerisinde istedikleri kadar tüketiyorlar; ancak bu yeme özgürlüğünün yanında bir de kilo veriyorlar…
Nermin Akdeniz’in zayıflamak isteyenler için önermiş olduğu doz diyet yöntemi ile yeme alışkanlıklarını değiştirmesi gereken kişiler için uygulanmasını tavsiye ettiği yöntem, aynen şu şekilde uygulanıyor: kilo vermek isteyen kişiler, beslenme ve diyet uzmanı bir diyetisyene başvuruyor; diyetisyen, kişinin vücut ve sağlık yapısını değerlendirdikten, yeme alışkanlıklarını öğrendikten; ve çalışma koşullarını da anladıktan sonra, bu kişiye özel bir diyet reçetesi yazıyor; ancak doz diyet olarak adlandırılan bu diyet reçetesinde, size sadece doslar veriliyor. Her gün, ne miktarda yağ, ne miktarda protein; ve ne miktarda karbonhidrat almanız gerektiği, bu diyet reçetenize yazılıyor. Diyet reçetesinde sizin için ”şundan şu kadar yiyeceksin” tarzı bir dayatma bulunmuyor. Diyet reçetesinde size verilen dozlara ne şekilde ulaşabileceğiniz öğretiliyor; ve neyi ne kadar yemeniz gerektiğine siz kendiniz karar veriyorsunuz bu aşamadan sonra.
Nermin Akdeniz’in belirlemiş olduğu doz diyet uygulamasında gerçekleştirmeniz gereken ilk hafta uygulamanızın ardından, size diyet reçetesini vermiş olan beslenme ve diyet uzmanınıza yeniden gidip kontrol ediliyorsunuz. Bu kontrol sonrasında, sizin uygulamanız gereken doz diyetin, sizin için ne kadar faydalı olup olmadığına bakılıyor; ve gerekirse; ve eğer sizin de ekletmek istediğiniz şeyler varsa, diyet reçeteniz bir kere daha değiştiriliyor.
Doz diyet ile hiç kimsenin aç kalmayacağını, isteyen herkesin tatlı, kebap ya da hamburger yiyebileceğini belirten beslenme ve diyet uzmanı Nermin Akdeniz, bu gibi ağır gıdalar ile beslenirseniz, daha sonraki öğünlerinizi bu besinlere göre belirlemenizin yeterli olacağını söylüyor. Ve ekliyor: en fazla verilen kilo, ilk haftalarda verilen kilodur… Eğer kilo vermek istiyorsanız, Nermin Akdeniz’in de belirttiği gibi, kendiniz için hazırlanan diyet listesini almak için, mutlaka beslenme ve diyet uzmanınıza başvurmalısınız. Başka birini zayıflatan bir diyet sizi zayıflatmada başarılı olamayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir