Genel

Evlilik Kararında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hepimizin bildiği bir nokta vardır, ki bu nokta, evliliğin çok önemli olduğu, bir ömür hayatımızı paylaşacağımız insanın değerlendirmesini yapmanın ise gerçek anlamda zorluğudur. Gerçekten de önemlidir evlilik kararı almak. Çünkü her ne kadar özgürleşmiş hayatlarımız olsa da, evlendiğimiz zaman eşimizle bir çift olarak birlikte karar vermemiz gerektiğini biliriz. Eğer uyumlu bir çift isek; ve ortak kararlar alabiliyorsak, güzel bir hayat bizi bekliyor demektir; ancak eğer durum bunun tam tersi ise, hayatlarımızı ayrı birer birey olarak geçireceğimiz eşimizle neden evlendiğimizi sorarız kendimize… Bu nedenle doğru eşi seçmek çok önemlidir.
Bu kadar önemliyse doğru eşi seçmek, nasıl yapmalı ve ne şekilde seçmeliyiz? Bunun bir yolu yordamı var mıdır? Günümüzde boşanma oranları oldukça yüksek, eski dönemlerde ise bu kadar yüksek oranlar ile karşılaşılmıyordu. Bunun suçlusu, eskiden görücü usulü ile yapılan evliliklerin, günümüzde anlaşarak yapılıyor olması mıdır? Çiftler flört döneminde, birbirlerinin kötü yönlerini görmeyip, aşırı sevgilerine kapılarak attıkları imzanın ardından pişman oluyor olabilirler mi? Evet, aslında biraz öyle. Sevginin, çiftlerin gözlerini kör ettiği doğru; ancak bir de, ”ben onsuz da yapabilirim” diyen bayanlar var. Bunun sebebi de maddi özgürlüğün, artık bayanların da eline geçmiş olmasıdır.
Konumuz, sevginin kör ettiği gözler. Ve gözlerimizi açık tutarak, flört dönemimizde nelere dikkat etmemiz gerektiğidir. Şimdi açın gözlerinizi iyice, ve flört ederken, sevgilinizin hangi özelliklerine dikkat etmeniz gerektiğine şöyle bir göz atın…
Herşeyden önce, para harcama alışkanlıklarınız aynı olmalı. Flört ettiğiniz kişi ile aynı şeylere para harcamaktan hoşlanıyorsanız; ya da aynı şekilde tutumlu iseniz, evliliğiniz ekonomik yönden daha huzur verici olacaktır. Siz para biriktirmeyi severken eşiniz gün bulup gün yiyorsa, mutluluğunuzu gölgeleyen sorunlar ile karşılaşmanız muhtemeldir.
Cinsellik konusunda uyumlu olacağınızı bilmelisiniz. Sizin cinsellik anlayışınız farklı iken, eşiniz sizden daha farklı şeyler düşünüyor ve istiyorsa, evliliğinizin aldatmalar ile sonuçlanabilmesi dahi mümkündür. Bu nedenle, cinsellikten beklentilerinizi çok iyi bilmelisiniz.
Çiftlerin her bir tarafının, ailesine yakınlığı diğeri ile aynı olmalıdır. Örneğin siz ailenizden çok kopuk yaşıyorken, eşiniz, ailesi ile bir bütün halindeyse; ve attığınız her adımdan ailesinin haberi oluyorsa; ve bu aile size müdahaleci bir tutum sergiliyorsa, mutlaka ikinizin arasında sorun olacak demektir. Ancak aile bağlarınızın birbirinize yakın olması durumunda, bu gibi sorunlarla karşılaşmaz; karşılaşsanız bile birbirinize anlayış gösterirsiniz.
Çocuk sahibi olmak isteyip istemediğinize, ya da ne kadar zaman sonra çocuk düşündüğünüze, evlenmeden önce karar vermelisiniz. Siz çocuk özlemi ile yanıp tutuşurken, eşinizin bu konuda daha farklı düşünmesi, zamanı ertelemesi; ya da hayatında çocuğa hiç yer vermek istememesi, huzursuz bir evlilikten de öte, sorunlu bir ayrılığa yol açacaktır.
Dini inançlarınız aynı olmalı. Aynı değilse bile, birbirinizi destekleyici nitelikte olabilmelisiniz. Sizin dininiz ile eşinizin dini birbirinden farklı ise; ve, sizi, kendi bildikleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışıyorsa, sorunlu bir evliliğe imza atacaksınız demektir. Bu nedenle, bu durumu çok iyi gözlemlemelisiniz.
Bütün bu değerleri gözlemledikten sonra, anlaşabileceğinize karar verdiğiniz eşinizin, aynı konularda farklı davranışlar göstermesi, sizden daha farklı bir sorumluluk anlayışına sahip olması, sizin özen gösterdiğiniz şeylere karşı ilgisiz kalmaması, hayata bakış açınızın aynı olması gibi özelliklerinizin de aynı olmasına dikkat etmelisiniz.
Tüm bunların yanında, eşiniz ile aranızdaki flört aşamasının, zorlayarak, ite-kaka yürütüldüğü bir ilişki değil de, kendi halinde güzel bir şekilde devam eden bir ilişki olmasına özen göstermelisiniz, ve evlenme kararı verirken tüm bunların toplamına, tek tek dikkat ettiğinizden çok daha fazla dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir