Genel

Evlilikte İlk Gece Korkusu

Pek çok kişi, iyi bir evlilik yaşamak için, hayatının insanını bulmak adına bekleyişini gerçekleştirmektedir. Ancak hayatını paylaşacağı insanı bulan kişiler, iyi bir evlilik yapabilecekleri kişiyi bulduklarında, korkuları ve arayışları sona ermemektedir. İyi bir evlilik için eş adayını bulan kişiler, sonrasında ise, evlilikte ilk geceyi düşünerek korkulara kapılmaktadırlar. Ve, iyi bir evlilik için bir takım açıklamalarda bulunan Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği bu anlamda bir açıklama yapmaktadır: İyi bir evlilik, evlilikte ilk gece’nin sabahında belli olmaktadır.

Evlilikte İlk Gece Korkusu
Kadın ve erkeklerin kafasında, her zaman bir korku vardır. Evliliğin ilk gecesinde, kadının çok fazla ağrı duyup duymayacağı, kanamanın çok fazla olup olmayacağı; ya da kanama olup olmayacağı gibi sorular, akıllarda bir soru işareti olarak kalmaktadır. Evliliğin ilk gecesinde görülmeyen kanama, bekaretin ispatlanamaması gibi bir durumun varlığını ortaya çıkartmaktadır, ancak kanama olmaması, kadının bakire olmadığı anlamına da gelmemektedir. Kadınların yaşadığı, evliliğin ilk gecesi için geçerli olan bu korkuların yanısıra, evliliğin ilk gecesinde, erkeklerin de hissettiği bir takım korkular bulunmaktadır. Bu korkular içerisinde, cinsel ilişkide yeterli performans ve eşini tatmin edememe gibi korkuların yaşandığı da görülmektedir. Ancak, evlilikte ilk gece, kadın ve erkeğin yaşadığı ilk gece korkusunun tek nedeni, hurafeler, ve üçüncü şahısların beklentileri ile sebeplenmektedir. Bunun dışında, ilk gece korkusunun herhangi bir nedeni bulunmamaktadır.

Kadın ve Erkekte İlk Gece Korkusu
Kadın ve erkeklerde yaşanan ilk gece korkusu, aşılması oldukça zor olan bir korku türüdür. İlk gece korkusu nedeniyle, cinsellik bir an önce yaşanıp bitirilmesi gereken bir eylem olarak düşünülmektedir. Bu nedenle de, iyi bir evlilik için gerekli olan sevgi ve saygı, eşler arasında oldukça azalmaktadır. Eşler birbirlerinden uzaklaşmakta, birbirlerine karşı suçluluk duygusu hissetmektedirler. İleriki dönemde de kendini gösterecek olan bu durum, iyi bir evlilik için ilk olumsuz durum olarak karşımıza çıkacaktır. Eşler arasında yaşanan bu sorunlar, ilk gece korkusunu aşacak, ve cinsel sorun niteliği kazanacaktır. Bu durumda eşler birbirlerinden, her geçen gün daha fazla uzaklaşacak; ve bu nedenle iyi bir evlilik hayali de suya düşmüş olacaktır.
Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği açıklamalarna şu şekilde devam etmektedir: düğün gecesi, hem kadının, hem de erkeğin, cinselliği özgürce yaşayacakları ilk gecedir. Ancak, birbirleri ve cinsellik hakkında çok fazla bilgiye sahip olmayan çiftlerin, ilk cinsel birlikteliklerini düğün gecesi yaşamaları, yapacakları en yanlış davranış olacaktır. Eşler birbirlerini tanımalı; ve cinsel ilişki yaşamak isteyip istemediklerine de birlikte karar vermelidirler. Zorunluluk gibi yaşanacak olan ilk cinsel birliktelik, kesinlikle sağlıklı olmayacaktır. Eşler, cinsellikte nelerden hoşlanıp hoşlanmadıklarını birbirlerine anlatmalı; ve cinsel yayınları birlikte okuyarak, cinsellik ile ilgili yeterince bilgi sahibi olmalıdırlar. Bunun sonrasında yaşayacakları cinsel ilişkiden daha fazla tatmin olmaları sağlanacak; ve iyi bir evlilik için ilk adımı da atmış olacaklardır.
İyi bir evlilik için, evlilikte ilk gecenin çok önemli olduğunu belirten Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği, evlilik öncesinde, eşlerin, kendilerine bir rehber bulmaları gerektiğini; ve bu rehberlik hizmetinin de ülkemizde pek çok psikolog ve psikolojik danışmanlık merkezi tarafından verildiğini belirtmektedir. Deniz feneri olmayan gemi, hangi limana gideceğini bilemez diyen Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği, geminin batmaması ya da bir kayaya çarpmaması için mutlaka bir rehber edinilmesi gerektiğini savunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir