Genel

Frengi Hastalığı Nedir? Frengi Belirtileri ve Tedavisi

Frengi Hastalığı Nedir?

Latince sfiliz ismiyle bilinen frengi hastalığının etkeni treponema pallidum adlı özel bir mikroorganizmadır.. Cinsel ilişki sırasında bulaşan hastalık çok ağır klinik belirtiler ile kendini gösteren ciddi bir hastalıktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında görülme sıklığı bakımından az bir yere sahip olan sfiliz erken teşhis ile tedavisi ve bıraktığı iz ile önemli olmayan fakat tanısında geç kalındığında çok ciddi hasara neden olabilen bir hastalıktır.

<!–adsense–>Frengi belirtileri Nelerdir?

Frengi yani sfiliz denilen hastalık Treponema pallidum isimli bir bakterinin bulşaması sonucu ortaya çıkan cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalıktır. Sfilizin ilk belirtisi yaralar dır. Ağrısız yaralar çoğu zaman kendiliğinden geçebilmektedir. Bu durum hastaların çoğu zaman önemsiz gibi algılaması sonucunu doğurur. İlk evre bittikten sonra ikinci evreye geçince kasık bölgelerindeki lenf bezleri şişmeye başlıyor. Dudak içinde ve idrar yolunda içte yaralar çıkabiliyor. Bulaşıcılık en çok bu safhada görülüyor. Tedavi başlamazsa hastalık üçüncü döneme geçiyor ve vücutta hasara neden olan kitleler ve yaralar görülmeye başlıyor. Karaciğer, böbrek ve testis organlarında gom olarak isimlendirdiğimiz kitleler görülmeye başlıyor. Beyine yayılması sonucu nörosfiliz diye adlandırılan tablo ortaysa çıkıyor.

Tanı Teşhisi

Özellikle erkeklerde bulaşmanın ilk evrelerinde peniste çıkan ağrı vermeyen yaralar önemlidir. Daha sonra kendiliğinden geçen bu yaralar dikkate alınıp doktora gidildiğinde hastalığın ilk evresinde teşhisi mümkün olup vücut fazla zarar görmeden tedavi edilmesi mümkündür. Ağrısız şankr dönemi, denen bu başlangıç döneminde doktora gidildiğinde yaradan kültür alınıp treponema pallidum mikrobunun görülmesi ile tanı konur. Daha ileri dönemlerde kandaki antikor varlığı ile ya da mikrobun kendisiyle tanı ve teşhis konabilir.

Vdrl testi ile vücutta frengi mikrobunun antikoru saptandığında tanısı konur.

Frengi tedavi

Frengi denilen sfiliz hastalığının tedavisi basittir. Penisilin ile 2 haftalık bir ilaç tedavisi yeterli olur. Penisiline alerji gösterenlerde ise tetradoks grubu antibiyotikler ile tedavi uygulanır. Tedavisi bati olan bu hastalıkta önemli olan ağrısız ilk dönemde hastalığın tanısıdır. İlk dönemde tedavi edilen hastalarda vücutta hasar görülmez. İle dönemlerde ciddi hasarlar görülebilir.

Frengiden korunma

Tek eşliliğin en önemli korunma yolu olduğu frengi hastalığında cinsel ilişki partmerleri ne kadar çoğalırsa hastalığa yakalanma riski o kadar artar. Cinsel ilişki yönünden yoğun olan insanların düzenli aralıklarla muayene olmaları ve ilişki sırasında kondom kullanmaları da hastalıktan korunmada yaralıdır. Frengi mikrobu kan yoluyla bulaşmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir