Kategoriler
Gebelik Psikolojisi: Hamilelikte Vücuttaki Değişiklikler

Gebelik Psikolojisi: Hamilelikte Vücuttaki Değişiklikler

Hamileliğe alışmak gerçektende kolay değildir. Her ne kadar beklenen ve istenilen bir olay olsa da alışmak durumu kabullenmek oldukça zordur. Çoğu kadın vücudunda ki değişikliklerden pek hoşlanmaz. Şişmanlamak ise tam bir kâbustur.Bazılarımız ise bu durumu gayet sakin karşılayıp çocuğun bir an evvel sağlıklı bir şekilde doğmasını beklerler. Bu olay tatlı, sevinçli bekleyiştir.

Gebelik Psikolojisi: Gebelik Döneminde Duygular Nasıldır?

Bebek sahibi olmak, bütün yaşam için köklü bir değişikliktir. “Ben artık anne olacağım” bu duyguyu kavrayıp sahiplenmek çok önemlidir. Gebelikle beraber bütün duygular değişir. Bu durum doğumdan sonrada devam eder. Bu konuda bilinçli olmak, duyguların değişeceğini bilmek önemlidir. Çünkü ileride olan değişiklikler anneyi korkutup şaşırtmaz.

Hamilelik Döneminde Ruhsal Durumu Ayarlamak

Hamileliği rahat, huzurlu ve mutlu geçirmek aslında yapılacak birkaç hareketle daha kolay olabilir. İlk olarak oturup düşünmeniz gerekir. Bebek için, kendiniz için neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Tabi unutmamak için liste yapmak doğru olur. Bu listeyi hazırlarken size yardımcı olacak tek şey annelik içgüdüsüdür. Bu içgüdü hamilelik boyunca giderek artar. Altıncı ayda ise en yüksek seviyeye ulaşır.

Hamilelik Süresince Psikolojik Destek Alın

Her zaman hamilelik boyunca akıl danışmakta fayda vardır. Sizi en iyi anlayacak kişilerle konuşup, vakit geçirmek daha iyidir. Sürekli olarak doktorunuzla konuşup akıl almalısınız. Bebeğin ve sizin sağlığınız açısından bu önemlidir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamileliğin ilk günlerinden itibaren yapılması gereken şeyler vardır. Beslenmeniz, kilo almanız, yapılacak egzersizler, ilaçlar, sigara ve alkol, giyilen giysiler ve karşılaşacağınız tehlikeli şeyler konusunda yardım almanız ve bunlara çok dikkat etmeniz gerekir. Hamilelikte doğum öncesi kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Hem anne hem de bebek için bu muayeneler önemlidir. Çünkü neler olup bittiğini, sağlığınızı, bebeğin sağlık durumunu öğrenerek rahatlarsınız.

Gebelik Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Gebelik ile ilgili bilginiz olması şarttır. Bu yüzden gebelikle ilgili bulduğunuz her kitabı okuyun. Gebelikle ilgili her duruma anne kendini hazırlamalıdır. Olumlu ya da olumsuz her duruma hazır olmak faydalıdır.

Heyecana, duygusallığa, korkuya, vücuttaki şekil bozukluğuna alışmalıdır. “Bundan sonra ne olacak, işime nasıl devam edeceğim” gibi soruları ilk önce akıldan çıkarmak gerek. Çünkü böyle sorular insanı kaygılandırıp, korkmasına yol açar. Daha da önemli olan doğumun nasıl olacağıdır. En büyük korku “normal doğum mu olacak? Çok mu acı çekeceğim? Nasıl olacak?” gibi sorulardır. Ancak bütün bunlar normaldir ve hamileliğin getirmiş olduğu ruh halinden kaynaklanan sorulardır. Hamileliğe alışmanız için en büyük destek eşinizden gelmelidir. Yaptığınız, öğrendiğiniz her şeyi, Sorunları, korkuları, duygu ve düşüncenizi kısacası her şeyi eşinizle beraber yapın. Çocuk bakımı hakkında eşinizle beraber bilgi edinin. Doğum öncesi muayenelere tek başınıza değil eşinizle beraber gidin.

Hamilelikte Kendinizi Bırakmayın

Her zaman bakımlı olmaya özen gösterip, bakımınızı asla bırakmayın. Ruh hali hassaslaşacağı için kendinizi bakımsız ve şişman görüp karamsarlığa kapılabilirsiniz. Her zaman eşiniz size destek olmalıdır. Bu desteği vermesinin de en iyi yolu yaptığınız her şeye onu da katmak olacaktır. Her konuda size yardım etmelidir. Hamilelikte Beslenmede önemli yer tutar. Dengeli ve yeterli beslenilmeli ama fazla miktarda yiyerek fazla kilo da almamaya özen gösterilmelidir. Doktora danışılmadan ilaç tüketmek zararlıdır. Hamilelik boyunca sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan uzak durmak gerekir. Sigarayı bırakmak ise en doğru seçimdir. Hamilelikte alınan alkol ise, çocuğun anormal olma ya da ölü doğum riskini arttırır. Hamilelik boyunca muayenelere düzenli olarak gitmek gerekir. Hamilelik boyunca her ne kadar ruhsal olarak değişime uğrasanız da, vücudunuzda da birçok değişiklikler olur. Vücuttaki değişiklikler bir sonraki yazımızda:


YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

  1. ben 7 aydır adet görmüyorm hocam bekarım arada kesilmeler oluyordu ama bu kadar uzun sürmüyordu bununla beraber midemde şişlik olmaya başladı ve oturup kalktığm zaman genital bölgemde aşırı derce de ağrı oluyor. szce bu normal mi doktora gittim ama ilaçlar işe yaramadı adet söktürücü aldm kullandm sadece bir iki gün iltihap geldi sizce bular adet olmayınca normal mi??

  2. ben iki aylık hamileyim ama kendimi piskolojik olarak çökük hissediyorum