Kategoriler
Gebelikte Beslenme: Hamileler için Beslenme Tavsiyeleri

Gebelikte Beslenme: Hamileler için Beslenme Tavsiyeleri

Hamilelik döneminde kadınların beslenmesi, hareketleri ve psikolojisi çok önemlidir. Beslenme ve Diyet Uzmanı Deniz Şafak Akçayoğlu size hamilelik döneminde sağlıklı bir hamilelik geçirmek için beslenme tavsiyeleri veriyor.

Çocuk için değil kendiniz için yemelisiniz

“İki canlısın, kendin için yemiyorsan bebek için ye” tarzı sözleri işitirsiniz ve sizi baskı altına alır bu durum. Şunu bilin ki siz ne yerseniz yiyin bebek ihtiyacı olan tüm besinleri anneden karşılar. Deniz Şafak Akçayoğlu, bebeğin sizin yediklerinizden değil de annenin depolarından beslendiğini vurguluyor.

Anne hamilelik döneminde bebek için değil daha çok kendisi için beslenir. Buna bakıp da yemesem olur diye düşünmeyin. Depolarınız yetersiz ise sıkıntılı sonuçlar doğabilir.

Şekerden uzak durmalısınız

Şeker içeren hiçbir besine vücudun ihtiyacı olmadığı unutulmamalıdır. Sadece çok sevdiğimiz için şeker tüketiriz ancak vücutta insülinin gereğinden fazla salgılanmasına neden olur. Hamilelikte diabet(şeker hastalığı) riskini arttırır. Mümkün olduğu kadar şekerden uzak durulmalıdır.

Ara öğünler çok önemli

Ana öğünler herkes tarafından dikkat edilir ama ara öğünler çoğunlukla ihmal edilir ve atlanır. Ara öğünler de en az ana öğünler kadar önemli aslında. Ara öğünlerin faydası şudur:

 • Ara öğünler ile kan şekerimizi dengeleriz
 • Bir sonraki öğüne çok aç oturmamış oluruz

Su içmek

Öğünler haricinde sıvı tüketimi hamile bayanlar için önemlidir. Eğer fazla ödemlerizin olmasını istemiyorsanız, yeterli miktarda sıvı almalısınız. Sını için en uygunu da sudur. Günlük ihtiyacınız ortalama 2 litredir.

Yağlı besinlere dikkat edin

Yağlı besinlerin kilo alımını kolaylaştırdığını unutmayın. Fazla tuz tüketmek, hamur işi yemek gereğinden fazla kilo alımına neden olacaktır.

Kahvaltıyı atlamayın

En önemli öğün kahvaltı olduğu için atlamamaya özen gösterin. Hamilelikte bulantılar sabahları daha yoğun olduğu için hiçbir şey yemeden geçiştirilir. Siz kahvaltıyı yapmaya özen gösterin.

Kahvaltı için süt, peynir (çok yağlı olmayanlarından), mevsimine uygun karışık sebze (yazın domates, salatalık, biber; kışın maydanoz, marul, roka gibi yeşillikler) ve ekmekten oluşan bir menü veya daha da kolayı bunlardan oluşmuş bir sandwich tüketilebilirsiniz. Sabah süt içemediyseniz gün içerisinde telafi ediniz.

Hamileliğe Hazırlık İçin

Önceden hamile kalmayı planlar hekimine danışarak folik asit başlayabilirler. Bebeğin beyin gelişimi için önemi çok büyüktür. Kansızlığa karşı demir desteği de doktor kontrolünde alınabilinir.

Çay yerine yeşil çay için

Demir için çay yerine yeşil çay içmelisiniz. Çay besinlerdeki demirin emilimini engeller. Ancak kuşburnu gibi C vitamin içeriği yüksek bitki çayı içilebilir.

Adaçayından uzak durun

Diğer bitki çayları özellikle adaçayı risklidir. Bebek düşüklerine neden olabilir.

Bebeğinizin sağlığı için diğer tavsiyeler

 • Yemeğe çorba gibi hafif yiyeceklerle başlamanız mide sağlığınız için önemlidir.
 • Sebze tüketimini arttırın. Çünkü sebzeler hem vitamin ve mineral deposu hem de kalorilerinin düşük olması sebebiyle rahatlıkla tüketilebilir.
 • Yemeklerde kullanılan yağın çok olmamasına dikkat edin.
 • Günde ortalama 150 gr. kadar et yeterlidir. Tavuk, balık veya kırmızı et olarak dönüşümlü tüketilmelidir.
 • Kırmızı et hamileler için gereklidir ve düzenli alınması gerekir. İyi bir demir ve vitamin B 12 kaynağıdır ve kansızlığı önlemeye yardımcı olur.
 • Etin tam pişmesi gerekir, böylece mikropların ölmesi sağlanır. Alevde pişen etler kanser riski taşıyabilir. Siz iyi pişmiş eti tercih edin.
 • Tavuk eti yerken derisinden uzak durun. Tavuk etinin kalorisi ve kolesterol değeri kırmızı ete göre daha düşük olduğu için haftada 2-3 kez tüketilebilir.
 • Mevsimizde tüketilen balık zengin içeriği sebebiyle hamile anne ve bebeği için besleyicidir. Selenyum, fosfor, omega-3 ve omega-6 bakımından oldukça zengindir. Bebeğin beyin gelişimini desteklemektedir. Beslenme ile bebeğin beyin gelişimi çok içiçedir. Bu nedenle daha sağlıklı olması için fırın, ızgara ve buğulama yöntemleri tercih edilmelidir.

Hamur işinden uzak durun

Yağlı hamur işleri, kekler, tatlılar gereğinden fazla kalori içerir ve fazla yağ alımına neden olur. Kilo alımını kolaylaştırdığı için uzak durmanızda fayda var.

Tuz azaltılmalıdır

Tuzun ödem arttırıcı etkisi vardır. Günde maksimum 2 gr. tuz alınmalıdır. Tansiyon problemi yaşamayan hamileler bile sınırlı kullanmalıdır. Gebelik dönemi içersinde hipertansiyon riskini arttırır.

Baharat kullanımına dikkat

Midede hassasiyet olabileceği için baharatlar seçilerek tüketilmelidir. Acı baharatlar yenmemelidir.

Kafeinli İçeceklerden Kaçının

Kafeinli içecekler uyarıcı özelliğe sahiptir ve kafein bebeğe geçebilir. Bu nedenle çay, kahve ve kolalı içecekler gibi kafeini yüksek içecekler tüketilmeyiniz.

Kızartmadan vazgeçin

Kızartma, yüksek ısıda pişirme, kavurma gibi pişirme yöntemleri kanser riskini arttırır ve aynı zamanda besinlerin bütün vitaminlerini kaybetmesine neden olur. Oysa hamile annenin vitamin mineral ihtiyacı yüksek olduğu için vitamin-minarelkaybı olmayan doğru pişirme şekilleri kullanılmalıdır.

Hazır gıdalar ve tatlandırıcılardan kaçının

Hazır gıdalardan uzak durmanızda fayda var. İçinde hangi katkı maddesinin olduğunu bilmediğiniz şeylerden kaçının. Tatlandırıcılar da hamile anne için riskli olabilir. Riskli olduğu için tatlandırıcı içeren besinler alınmamalıdır


YORUMLAR

2 Yorum Yapılmış

 1. gebelik sırasındaa bebeğin zekalı olabilmesi için neler yemeliyiz

 2. ben 22HAFTALIK GEBEYIM BEBEK 400 GR NAPMAM GEREKIYOR NORMALMI SIZCE