Genel

Girit Mutfağı İle Beslenenler Uzun Yaşar

Ülkemizde bulunan Giritli mübadillerin oluşturmuş oldukları, Çukurova Girit Kültür Ve Dayanışma Derneği başkanı Yüksel Hançerli, yazmış olduğu yeni kitabı, Girit Mutfağının Çukurovadaki İzleri’nde, giritlilerin uzun yaşadıklarnı genel olarak insanların bildiğini, ve bunun nedenini merak ettiklerini anlatarak, girit mutfağında genellikle yeşillik ve otların tüketildiğini anlattı; ve bu besinler ile yapılacak olan yemeklere örnekler verdi.
Bitkisel ürünlerin oldukça faydalı olduklarını biliyoruz; ve yeşil renkli bitkilerin ne kadar sağlıklı olduklarının da farkındayız. Bu nedenle, Yüksel Hançerli’nin anlattıklarına aslında çok da yabancı değiliz. Giritlilerin kendilerine özgü yemekleri vardır elbette her göçmen kültürün olduğu gibi; bu yemekler yöresel olmalarıyla tanınırlar; ve genellikle de dışarıdan bakan birileri beğenmez bu yemekleri.
Beğenilmemesi doğaldır da aslında, arap saçı isimli ot ile yemek yapan giritliler, bu ottan yapılan yemeği çok beğenir ve büyük bir iştahla yerler; ama biz uzaktan şöyle bir baksak, bu nasıl bir yemek deriz; bunu söylememiz de gerçekten çok doğaldır; sebebi, yemekten almış olduğunuz rakı kokusudur. Evet yanlış okumadınız, arap saçı, giritliler tarafından marata olarak tabir edilen yemek aynen rakı gibi kokmaktadır. Rakı kokan bir yemekten ne bekleyebiliriz ki…?
Bu düşünceyi kafalarınızdan silip atmalısınız; çünkü marata o kadar güzel bir yemektir ki, tadına doyum olmaz; ancak tadına baktıktan sonra anlarsınız bunuda. Eşek turpu olarak bilinen hardal otunun salatası da, iştah açar ve ekmeği bandırıp yemeniz halinde tadına doyum olmayan bir lezzet ile karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız.
Girit mutfağından beslenenlerin sağlıklı olması ve uzun yaşamalarının bir diğer sebebi de, girit mutfağının, balık ve et ile dost olmasından kaynaklanmaktadır. Yazılan kitapta, ”giritlilerin daha uzun yaşamalarının bir diğer sebebi de, giritlilerin sakin yapılı kişiler olmasıdır” diyor Yüksel Hançerli. Sakin bir yaşam tarzı elbette ki kişilerin sağlıklı yaşamaları açısından büyük önem taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir