Genel

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

Gözaltında oluşan morluklardan şikayetçi misiniz? Gözaltı morluklarından kurtulmak için sizlere bazı tavsiyeler vermek istiyoruz.

Gözaltı Morluklarından Kurtulmak İçin Ne Yapmalı?

Adeta göz çevrelerinde oluşan kırışıklıklar ve morluklar kadınların korkulu rüyasıdır. Çünkü yüzde en dikkat çeken bölgelerden biri de gözlerdir.<!–adsense2–>

Her daim daha güzel ve genç görünmek isteyen kadınlar göz altı morluklarından kaçınmak için ellerinden geleni yapar. Gözaltı bölgesinin bakımına önem verildiğinde ve doğru bir biçimde bakım yapıldığında daha güzel ve genç görünmek kadar, yaşını gizleyebilmek de mümkün olabilir.

Çeşitli nedenlerle gözaltında oluşan morluklar ortaya çıkabilir. Uykusuzluk, yorgunluk, fazla sigara tüketimi, aşırı stres, yaşlılık, yanlış beslenme gibi nedenler de bunlar arasında yer alır. Hatta gözaltı morlukları bazen bir hastalığın habercisi de olabilir.

Gözaltı Morlukları Nasıl Geçer?

  • Gözler ve göz çevresi için düzenli uyku oldukça önemlidir. En az günde 7 saat uyumakta fayda vardır. Uykusuzluk gözlerinizin şişmesi ve gözaltınızdaki morluklar oluşmasına yol açacaktır.
  • Çay poşetlerinden gözleri dinlendirmek adına faydalanılabilir. Birkaç dakika için iki çay poşetini sıcak suda bekletmek ve daha sonra buzlu suya aldıktan sonra burada da bir iki dakika bekletip göz kapaklarınızın üzerine koymak yeterlidir. Gözlerin dinlenmesi bu sayede sağlanabilir. Gözler dinlenince şiş olmayacağı gibi göz çevresindeki koyu renkli halkalardan kurtulmak da mümkün olacaktır.<!–adsense–>
  • Gözlere göz altı morluklarını azaltmak için her gün buzlu su ya da buzlu kompres uygulamak da bir başka çözümdür. Bu sayede yaşanan bu probleme bir çare bulunabilir.
  • Zeytinyağı her derde devadır. Göz altları için de kullanılabilir. Bir parça pamuğu zeytinyağına batırdıktan sonra bu pamuğu göz altındaki koyu halkalara koyup 10 dakika bekletmek morlukların azalmasında etkili olacaktır.
  • Gözaltı sorunları için rezene yaprağı da oldukça faydalıdır. Çünkü rezenenin içinde yer alan A, B, C vitaminleri ve rezenenin kalsiyum, demir ve kükürt kaynağı olması gözaltı torbaları ve morluklarının ortadan kaybolmasına neden olur. 1 çay kaşığı rezene yaprağı, 1 çay fincanı suyla kaynatılıp süzüldükten sonra göz çevresine sürülür ve 15 dakika bekletilir. Son işlem olarak da göz kısmı ılık suyla yıkanır ve kurulanır.
  • Gözaltındaki morluklardan kurtulmak için papatya banyosu yapmak da faydalıdır. Bir fincan kaynamış su içerisine 1 kaşık kuru papatya çayı konulup, demlenmesi için 20 dakika bekletilir. Süzdükten sonra papatya suyuna pamuk batırılarak, göz kapaklarına pamuklar yerleştirilir ve 10 dakika bekletilir. Tekrar kuruyan pamukları ıslatmak gerekir. Yorgun gözlerin yapılan bu işlemle dinlenmesi sağlanırken kızarıklık, şişkinlik ve yanmalar da ortadan kaldırılabilir.

Gözaltlarına salatalık kullanarak da bakım yapılabilir. Kabuklarıyla birlikte rendelenen salatalığın suyu buzdolabında bekletildikten sonra pamuk yardımıyla gözaltlarına ve göz kapaklarına soğuk olarak sürülür ve on beş dakika kadar bekletildikten sonra sürülen bölgeler iyice yıkanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir