Genel

Hamileler İçin Yüz ve Cilt Maskeleri

Hamilelik dönemi bazı sorunları da beraberinde getirir. Gebelikte koyu halkalar, pigmentasyon ve çatlamış dudaklar, cilt çatlakları hepsi oldukça yaygındır. Hamileler için böyle sorunlar için doğal maske tarifleri vermek istiyoruz.

Gebeliğe bağlı cilt problemleri genelde geçicidir ve doğumdan sonraki birkaç ay içerisinde düzelir. Fakat yine de kadınlar için bu durum büyük sıkıntılara yol açar. Doğal ilaçlar, gebelik sırasında cilt sorunlarını tedavi etmek için en iyi yoldur. Gebelik sırasında sizlere yaşanan cilt sorunları ve çözüm önerilerini sunacağız.<!–adsense2–>

Hamileler İçin Yüz ve Cilt Maskeleri

Pigmentasyon (Koyu lekeler): Gebelikte en sık yaşanan cilt problemidir. Çeşitli hormonların aktifleşmesi neticesinde pigmentasyon ortaya çıkar. Bu cildin bir bölümün koyu kahverengi lekelenmesidir. En çok burunun kemer bölgesinde ve yanaklarda meydana gelir. Bu kahverengi yamalar bazen koltukaltı ve özel alanlarda oluşur.

Koyu Lekeler İçin Doğal Çözümler: Aloe verayı yüzünüze su ile hamur hale getirerek uygulayın. Alternatif olarak bu kahverengi lekelere süt karıştırdığınız, salatalık suyu, domates suyu ya da kireç suyu uygulayabilirsiniz. Başka bir alternatif de zerdeçal tozuna batırılmış limon kabuğunu alın ve lekeli alanlara doğrudan uygulayın.

Kan dolaşımını yüzünüzün lekeli bölümlerinde ne kadar arttırırsanız o denli lekelerin azaldığını göreceksiniz.

Çatlaklar: Hamilelik ilerleyip bebeğiniz büyüdükçe içinizde, karın bölgenizde çizgi biçiminde çatlaklar meydana gelecektir. Hamilelik sırasında çatlaklar kaçınılmaz olmasına rağmen, bunları azaltmak adına yapabileceğiniz birçok şey var. İşte tavsiyelerimiz:<!–adsense–>

Hamilelikte Çatlaklar İçin Doğal Çözümler

 • Çatlaklarınızın olduğu bölgeye aloe vera jel sürün. 10 dakika kadar bekletin ve sonrasında iyice soğuk su ile yıkayın.
 • Birer kaşık gül tozu ve sandal ağacı tozu ile mükemmel bir nemlendirici yapabilirsiniz. Bu iki tozun içerisine 10 damla badem yağı, iki damla lavanta yağı ve biraz süt ya da kaymakla birlikte yarım kaşık aloe vera tozu ve papaya tozu ekleyin. Koyu bir macun yapmak için gerekirse bir miktar suyu buna ekleyin. Bu macunu çatlak alanlara sürün. 10 dakika bekledikten sonra banyo yapabilirsiniz. Banyodan sonra ayrıca tekrar başka bir nemlendirici kullanabilirsiniz.
 • 50 ml susam yağı, 20 damla lavanta yağı, 5 damla portakal çiçeği yağı ve 10 ml buğday tohumu yağını iyice karıştırın. Çatlak olan bölgelerine yatmadan önce sürün. Bu yağı hafif masaj yaparak iyice yedirin.

Çatlak topuklar ve dudaklar: Metabolizma hamilelikte hızlanır, vücut daha fazla ısı üretir. Kuru havalarda ya da kışın gebelik sırasında topuklarda ve dudakları çatlaklar meydana gelir. Topuk ve dudaklardaki çatlaklar için yapılması gerekenler:

Çatlak Topuk ve Dudaklar İçin Çözümler

 • Meyan kabuğu, papaya tozu ve gül kurusundan birer kaşık karıştırın. Arjun ağacı ve lavanta yağından iki damla damlatın. Ayrıca içerisine kakao yağı ekleyin ve iyice hepsini karıştırın. Elde ettiğiniz kremi, ayaklarınızı yıkadıktan sonra ayaklarınıza ve özellikle de topuklarınıza sürün.
 • Çatlamış dudaklarınıza da yalnızca Ghee (saf yağ, laktoz ya da oksitlenmiş kollestrol içermez) ya da bitkisel yağ uygulayın.

Kuru Cilt: Kuru ciltle gebelik sırasında başa çıkmak zor olabilir. Cildinizi nemli tutabilmek için vücudunuzun su ihtiyacını doğru  bir biçimde karşılamanız gerekir. Kuru cilde eğer ki eğilimli iseniz özel bakım gerekebilir. İyice cildinizin nemlendirilmiş olması için:<!–adsense2–>

Gebelikte Kuru Cilt İçin Çözümler

 • Bitkisel sabun ve vücut jellerini kullanmaya özen gösterin. Vücudunuza yapacağınız nemlendirici için gül ve ylang ylang yağı beşer damla, sandal ağacı ve sardunya yağları 10 damla ekleyin. 10 ml bu karışımın içine buğday tohumu yağı ve 50 ml susam yağı ilave edin. Masaj yağını vücudun tümü için kullanın.
 • Göğüsleriniz için de hazırladığınız bu karışımı kullanabilirsiniz. Emzirme sırasında özellikle meydana gelen çatlak ve yaralar için de onarıcı olacaktır. Bu krem sayesinde göğsünüz daha esnek olacaktır.

Koyu halkalar: Gözlatında koyu halkalar gebelik sırasında birçok ortak sorunlardan biridir. Buna ilaveten gözlerde yanma, kaşıntı ve kızarıklık da yaygındır. Evde koyu halkalar için hazırlayabileceğiniz basit yöntemler:

Koyu Halkalar İçin Tavsiyeler

 • Yatıştırıcı bir göz paketi uygulayın. İki pamuk tüplerini soğuk süte batırın ve gözlerinizin üzerine koyup 10 dakika bekletin.
 • Lavanta yağını soğuk su ya da salatalık suyunun içerisine iki damla ekleyin ve gözlerinizin altına hafifçe parmak uçlarınızla uygulayın.
 • Gözleriniz için taze rendelenmiş patates de iyi sonuç verecektir.
 • Ev yağımı tereyağı ve zerdeçal karışı ile de göz çevrenize masaj yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir