Kategoriler
Hamilelik Döneminde Vücutta Olan Değişiklikler

Hamilelik Döneminde Vücutta Olan Değişiklikler

Hamilelik Döneminde Vücutta Olan Değişiklikler nelerdir? Gebelik süresince vücutta ne gibi değişiklikler olur? Gebelikte vücutta meydana gelen fiziksel değişimler şunlardır:

Hamilelik Döneminde Vücutta Olan Değişiklikler
* İlk olarak birinci aydan itibaren adet kanaması kesilir. Bununla beraber sık sık idrara çıkma başlar. Yorgunluk ve uykusuzluk gibi şikâyetler başlar.
* İkinci aya gelindiğinde ise, adet kanaması tamamen kesilir ve sürekli olarak idrara çıkma devam eder. Artık mide bulantıları ve kusmalar başlar. Bu ayda bazı yiyeceklerden aşırı derecede tiksinti olabilir.
* Üçüncü ayda, göğüsler büyür ve meme ucu kahverengi bir renk alır. Bu ayda sürekli olarak yorgun olma, uyuma isteği artabilir. Kusmalar devam eder, günün her saatinde mide bulantısı olabilir. Artık yavaş yavaş kilo artışı başlar.
* Dördüncü aya gelindiğinde, artık bulantılar ve kusmalar sona erer. Karın şişer ve hamilelik dışarıdan bakıldığında iyice belli olur. Bebeğin hareketleri anlaşılabilir dereceye gelir. Göğüsteki damarlar belirginleşebilir.
* Beşinci ve altıncı aylarda, genellikle göğüs ve karın çevresinde değişiklikler meydana gelir. Karında lekeler oluşarak karın derisinde incelme gözlenir. Göğüslerden sarımsı lekeler gelir. Göbek deliği kaybolur ve kilo artışı devam eder. Saç dökülmesi bu aydan itibaren başlar.
* Yedinci ayda ise, artık bebeğin hareketleri tam duyulur ve rahatça görülebilir. Bir takım ağrılar olabilir. Bel ağrısı ve mide ağrısı ilk olarak başlar.
* Sekiz ve dokuzuncu aya gelindiğinde, aşırı yorgunluk başlar. Ayak bilekleri şişer ama bu geçici olduğundan dolayı ertesi gün şişlikler kaybolur. Bebeğin tekmeleri sıklaşır ve bu tekmeler size acı verebilir. Göğüsler en büyük halini alır. Ağrılar sıklaşır ve kısa süreli kasılmalar olabilir.


YORUMLAR

1 Yorum Yapılmış

  1. Bende 2 haftaya kadar anne olacağım ve bu yüzden çok sabırsızım bir kızım olacak ve ben öylece bu günü bekliyorum .benim gibi tüm anne adaylarına kendime dilediğim gibi sabır diliyorum.herkeshayırlısıyla bu güzel duyguyu tatsıninşallah…