Kategoriler
İki Gönül Bir Olunca Samanlık Seyran Olur mu

İki Gönül Bir Olunca Samanlık Seyran Olur mu

Evlilikte çiftlerin birbirlerinden istedikleri nedir? Bir kadın bir erkekten ne ister; ve bir erkek ise kadından ne ister? Herşeyin para olduğunu düşünenler yanılıyorlar mı, yoksa para gerçekten de önemli mi?


İki gönül bir olunca samanlık gferçekten seyran olur mu? Bazılarına göre, evet olur; ama bazılarına göre ise, kesinlikle olmaz. Bir erkek çalışır ve eşi de evde erkek parası ile yetinmeyi beklerse, erkek parasının tamamını eşine verse dahi, aralarında bir takım sorunlar çıkar. Yani erkek parayı eşine verirse, neden verdi; vermezse ise, neden vermedi olabilir. Bunu bir örnekle daha rahat görebiliriz aslında:
Bir erkek, çalışır çabalar, ve maaşının tamamını eşine verebilir. Aslında bu, erkek için, ”al evin geçimini sen sağla, ben sana güveniyorum” demektir. Ancak kadının bunu anlaması zor olur; bu durumda kadının düşüncesi ise şudur: ”hayat koşulları çok zor, herşeyi şu kadarcık para ile ben sağlamaya çalışıyorum, zor olduğunu bildiği için parayı bana veriyor, benim müsrif olmadığımı biliyor.”
Ancak erkek hiç de öyle düşünmemektedir; erkek şöyle düşünür: ”bütün paramı ona veriyorum. Ne dışarda yemek yiyorum ne arkadaşlarıma içki sigara ikram ediyorum. Daha hala parayı yetiremediğini söylüyor…” Ve kadın ile erkek arasında, maddi sebeplerden dolayı, sürekli bir münakaşa yaşanmaktadır. Bu tartışmalarda, her iki tarafın da kendisine göre haklı yanları bulunmaktadır elbette, ancak yine de bir ortak nokta bulamamaktan şikayetçidirler.
Bu nedenle de, sevgi olunca samanlık seyran olur deyimi çok da fazla geçerliliğini sürdürememektedir. Sevginin karın doyurmadığını düşünen ev ahalisi bir süre sonra, samanlığın hep samanlık olarak kaldığından şikayet etmeye başlayacaktır.


YORUMLAR