Kategoriler
İlişkinizin Devamlılığı Açısından Bunlara Dikat Edin

İlişkinizin Devamlılığı Açısından Bunlara Dikat Edin

Bir ilişkide eğer sorun yaşamadan, birlikteliğinizi devam ettirmeyi istiyorsanız, mutlaka bazı davranışlarınıza dikkat etmelisiniz. Unutmamalısınız ki, bazı şeyler, sorunları beraberinde getirir. Bu davranışlarınızın içerisinde ise, beş temel kavramın yer aldığını söyleyen ilişki uzmanları, bu kavramların bir araya geldiğinde, ortaya, samimiyet adı verilen olgunun çıktığını; ve samimiyetin de ilişkiyi ayakta tutan en değerli olgu olduğunu söylemekteler.
İlişkiniz içerisinde, birlikte olduğunuz insanla samimi olmanızın en temel ilkesi ise, saygıdan geçiyor. Unutmayın ki, bir insanla beraber olduğunuz zaman, her düşünceyi paylaşmak zorunda değilsiniz; ancak küçük görür ya da dalga geçmeye kalkarsanız, bu sizin en büyük yanlışınız olur. Şöyle ki, bir fikrinizi söylediğinizde, eşiniz ya da sevgiliniz, sizin fikrinizi komik; ya da saçma bulduğunu söylerse, bu sizin hoşunuza gider mi? Daha sonra yeni fikirleriniz olduğunda da, aynı tepki ile karşılaşacağınızı düşünmeniz dolayısıyla paylaşmanız bile zor olacaktır. O halde, empatinin ne denli işe yaradığını düşünün, ve mutlaka saygı duyun. Bir ortak noktada buluştuğunuzda, neden öyle olmadığını düşündüğünüzü bir şekilde anlatabilirsiniz; ancak bunu yaparken onu kırmamanız, sizin en doğru davranışınız olacaktır; ilişkinizin devamını sağlayacaktır.
Güven de, ilişkinin devamının sağlanması açısından çok büyük bir öneme sahiptir. Güven duygusu bir sefer sarsılırsa, yerine getirilmesi oldukça zor olacak bir durumdur. Bu nedenle, eşinizin ya da sevgilinizin, size güvenmesini istiyorsanız; önce sizin ona güvenmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Bu güven, sizi birbirinize daha fazla yakınlaştıracak, ve aranızda yıkılmaz duvarlar oluşturacaktır. Ancak ilk adımı birinizin atması gerekmektedir. Siz ona güvendiğinizi hissettirirseniz; onun da size güvenmesi an meselesi olacaktır.
Minnettarlık da, farklı bir ilişki yürütme tekniğidir. İlişkinizi devam ettirmek istiyorsanız, yapılan iyilikleri unutmamalısınız. Sevgiliniz sizin için o güne kadar kim bilir ne fedakarlıklar yapmıştır. Hatırlayın! İlişkinizi, incir çekirdeğini doldurmayacak bir sebep yüzünden bitirmenin hiç bir anlamı bulunmamaktadır. Neden sevginizi, yapılan fedakarlıkları unutarak harcıyorsunuz? Hep olumsuzlukları görmeyin; mutlaka olumlu durumlar da söz konusudur…
Onunla açık konuşun. İstediğiniz şeyleri ve istemediklerinizi; korkularınızı ve zaaflarınızı; beklentilerinizi ve isteklerinizi ona açık ve net bir şekilde anlatın. Sonrasında yapmış olduğu bir davranış eğer hoşunuza gitmeyen bir davranış ise, ”ben bundan hoşlanmıyorum” diyebilme şansına da sahip olmuş olursunuz. Ancak mutlaka onunla açık olarak paylaşımlarda bulunmayı bilin. Onun da sizinle paylaştığı şeyleri dinleyin. Tepki gösterirseniz, sizinle olan paylaşımlarından kaçacaktır. Bu nedenle, sadece dinleyin, gerektiğinde fikrinizi beyan edin.
Son olarak da, ona karşı dürüst olun. Yalan söylemekten kesinlikle kaçının. Siz dürüst olursanız, ilişkinizin ilerleyen dönemlerinde, yapmış olduğunuz hatalar yüzünüze vurulmayacaktır. Çünkü sorunlar anlık çözümlere kavuşturulacaktır. Bu nedenle de siz hayatınıza, içiniz rahat bir şekilde devam edebileceksiniz. Aklınızda hiç bir soru işareti kalmayacak; ve aynı zamanda beyaz yalanlardan da uzak durun. Beyaz da olsa, sizi dürüstlükten uzaklaştırdığını unutmayın…
Tüm bu sayılan davranışları gerçekleştirirseniz, ilişkinizin daha çok devamlılığı olacaktır.


YORUMLAR